Pravidlo 40-30-30: Proč riskovat, když to stojí za to?

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

Pravidlo 40-30-30: Proč riskovat, když to stojí za to

Mnoho strategií, fíglů, pravidel a nápadů z marketingové praxe původně patřilo do jiných oborů. Je zcela běžné, že se díky sportu obohacuje byznys a díky umění věda. To všechno potom přechází do našich každodenních životů.

Například sjezd na lyžích zná jedno zajímavé pravidlo, které můžete uplatnit skoro všude: 40-30-30.

Toto pravidlo říká, že úspěch jezdce závisí pouze ze 40 % na jeho fyzické kondici. Dalších 60 % ovlivňuje totiž jeho psychika – z 30 % technické předpoklady a zkušenosti, zbylých 30 % je ochota riskovat.

Ve sjezdovém lyžování to tedy v praxi znamená nebát se naklánění do ostřejších zatáček, více vyvažovat na strmější úhle svahu apod. – to vše totiž zvyšuje riziko pádu. Trenéři prý často říkají:

Pokud si nespadl alespoň jednou denně, tak si se dostatečně nesnažil.

Ano, jedině bojování, neustálé učení, vytrvalost a necitlivost k bolesti nám pomůže dokonale prozkoumat nové možnosti či obzory.

Pro zlepšení se v čemkoli musíme v jistý okamžik zatnout zuby a opustit svoji komfortní zónu!

Soustředění se na strach z neúspěchu není nepřirozený. Harvardský psycholog Daniel Gilbert ve svém výzkumu prokázal, že se svým selháním zabýváme více, než bychom čekali. Ve své studii se ptal lidí, jak by se asi cítili, kdyby ztratili práci nebo prohráli nějakou sázku. “Téměř všichni se soustředili na velmi strašné pocity. Mnoho lidí přeceňuje intenzitu a dobu trvání nepřízně osudu,” říká Gilbert.

Každopádně riskování je klíčová část úspěchu.

A je tu ještě jeden důležitý fakt, který pomyslné váhy totálně převáží na stranu riskování. “Z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že lidé jakéhokoliv vzdělání a věku více litují věcí, které neudělali, než těch, které se jim podařilo dokončit,” najdeme v závěru studie.

Poznámka: Víte, které věci ve svém životě můžete skutečně ovlivnit?

Je tedy zajímavé, že až 30 % našeho úspěchu v čemkoliv je závislých na touze riskovat. A i když byly naše zábrany vyvinuty k tomu, aby nás chránily, ukazuje se, že nás mohou i limitovat. Úkolem kreativních lidí je v tomto směru nalezení přirozené rovnováhy. Přeci jenom pouze ti, kteří se nebojí postavit se tváří v tvář svému neúspěchu a ti, kteří se dobrovolně vzdají svého pohodlí, mohou dosáhnout nejvyšší úrovně ve stanovených projektech a cílech. Držím vám palce!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.