Psaní jako míchaná vajíčka

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Psaní jako míchaná vajíčka

Vždycky říkám, že tvůrčí psaní je jako recept na míchaná vajíčka.

Míchaná vajíčka vám nabídnou v luxusním hotelu, obyčejné restauraci, uvaří vám je ke snídani vaše babička, případně si je ráno ukvedláte narychlo sami.

Pokaždé budou chutnat jinak, byť ingredience i postup zůstává prakticky stejný. Můžete je zlepšit použitím domácích bio vajíček, můžete přidat nějaké zajímavější koření či je smažit se slaninou. To jsou drobné odchylky, které z výsledného pokrmu udělají díky umu kuchaře něco zajímavějšího.

Podobné je to i se psaním příběhů – postup a ingredience jsou dohledatelné, zhruba stejné, můžete je různě trénovat a procvičovat. Hotový pokrm bude ale chutnat pokaždé jinak. A stejně jako Hilton ho můžete prodávat za nekřesťanské peníze nebo ho zadarmo rozdávat na ulici.

V poslední době mě hodně fascinuje fenomén robotického psaní.

Na webových stránkách bot or not (anglicky) si můžete zkusit tipovat, zdali náhodně vybranou báseň sepsal robot, nebo skutečně žijící člověk.

Oscar Schwartz mluví o tomto fenoménu na své přednášce TED (anglicky):

+ Nedávno jsem narazil na zajímavý článek o robotech, kteří pronikli do literární soutěže.

Nepochybuji o tom, že se v základu dá psaní naučit. Jisté postupy konstrukce příběhu jsou již dávno pojmenovány (např. Vladimir Jakovl Propp, který v textu Morfologie pohádky a jiné studie dokázal popsat celosvětovou pohádkovou mytologii pouhými 32 prvky a můj Příběhovač s tím také částečně pracuje).

Nicméně hranice pojmenování „jsem spisovatel“ je dosti pomíjivá (viz třeba tato diskuze). To, že vydáte knihu, z vás spisovatele neudělá. To, že umíte napsat příběh, který je poutavý a má hlavu a patu, také ne. Tedy rozhodně ne zákonitě.

Máme se tedy obávat robotického psaní umělecké literatury?

Osobně mě to moc neděsí, protože vždycky záleží na tom, jak se s daným nástrojem zachází. Třeba psaní harlekýnek je už dnes skoro strojová tovární práce, čili tam si pomoc robotů dokážu živě představit. A pokud by to byla realita, pak si myslím, že by to mnoho žen ani nepoznalo.

Některé výkony robotů totiž nejsou vůbec k zahození. Například sbírka vygenerovaných básní Poezie umělého světa.

Co si o tom myslíte? I stará dobrá vajíčka budou brzy míchat roboti…

YouTube video

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.