Ať chceme, nebo ne; ať o tom na RenéNEKUDA.cz, nebo ne, najdete spoustu jiných článků, konec je spolu s úvodem nejdůležitější část každého textu. Proto není nikdy na škodu připomenout si trochu teorie tvůrčího psaní – kórt, když moudra padají z úst špiček světové literatury, že? ;)

Poznámka: Následující kolekce citátů je ze sbírky spisovatelky Daniely Fischerové, která nám ji rozdávala během hodin tvůrčího psaní na Literární akademii.

Na příběhu je nejdůležitější konec, ono věčné „jak to dopadlo“. Celý čas příběhu musíme připravovat konec. Špatný konec zničí celou hru nebo film. Na konci má mít autor jisté překvapení, nějaké eso v rukávu, které divák nečeká. Dobrý příběh lze definovat jako „dobře připravený konec“, zajímavou cestu k překvapivé pointě.

Frank Daniel, šéf americké filmové školy

Happy-end je ta nejevidentnější forma manipulace s realitou, jaké se umění vůbec dopouští. Nikde není dobový vkus – ať již citový nebo morální – sveden do tak přesného ohniska. Happy-endem říká doba sama sobě, jak by měly věci být. Ví, že ve skutečnosti tak není, ví, že happy-end je fikce. V širokém koridoru přibližnosti hledá taková řešení situací, která opovrhují její zkušeností, vysmívají se statistice, popírají pravdu i se širokým pásmem pravděpodobnosti – to vše ve prospěch zcela neuvěřitelné varianty, kterou volí její denní sny.

Daniela Fischerová

Neexistence pointy v dramatu neosvobuzuje diváky od povinnosti opustit sál.

S. J. Lec

Láska je jako válka – je snádné ji začít, ale nesnadné ji ukončit.

H. L. Mencken

Máš ujít deset mil a už jsi ušel devět? Raduj se, jsi v polovině cesty!

zenové úsloví

Jediný skutečný konec je tento: John a Mary umřou. John a Mary umřou. John a Mary umřou. Tolik ke koncům. Začátky jsou vždycky mnohem zábavnější. Skuteční znalci si ovšem nejvíce vychutnávají ty stránky mezi nimi, protože ty se píšou nejhůř.

Margaret Atwoodová

Ende gut, alles gut. (Konec dobrý, všechno dobré.)

německé přísloví

Finis coronat opus. (Konec korunuje dílo.)

latinské přísloví

Poznámka na konec: Více citátů o tvůrčím psaní a kreativitě najdete na stránce Citáty. ;)

Kurzy tvůrčího psaní Reného Nekudy Pojďte si hrát, tvořit a rozvíjet se!
Aktuální nabídka kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost »

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *