10 nápadů na román

článek, inspirace

10 nápadů na román

Pokud hledáte nápad na román, mám pro vás pár osvědčených tipů. Vybral jsem deset mustrů, které zaručeně fungují a které úspěšně prověřil čas.

Tady jsou:

  1. UMÍSTĚTE SVŮJ PŘÍBĚH DO DVOU RŮZNÝCH SVĚTŮ: 9 z 10 nejprodávanějších knih v Americe je zasazeno do dvou světů (např. Harry Potter).
  2. JAKÉ JIZVY MÁ VÁŠ HRDINA? My všichni máme nějaké jizvy. A jizvy znamenají zajímavé konflikty. A konflikty zase znamenají základní esenci příběhů… :)
  3. KDO ZEMŘE? Smrt je univerzální příběhová veličina, která je přítomná v každé kultuře. Dobrý autor ji bere v potaz a umí si s ní hrát.
  4. CO KDYBY BYL VÁŠ HRDINA SIROTEK? Když se na chvíli zamyslíte, určitě budete schopni vyjmenovat alespoň tři slavné příběhy, ve kterých vystupuje sirotek, že?
  5. HLAVNÍ POSTAVA UVIDÍ DUCHA: Co mají společného Edgar Allen Poe, Ron Weasley a Odyseus? Všichni viděli ducha! A to už nemůže být náhoda…
  6. ČEHO SE VAŠE POSTAVA NEJVÍCE BOJÍ? Největší strach vašich postav je skrytá zbraň velkých příběhů. Nevěříte? Věřte!
  7. NÁHODA, KTERÁ NĚKOMU ZMĚNÍ ŽIVOT: Ne všechny náhody jsou dobré. Některé mohou vnést do životů vašich postav pěkný chaos.
  8. NEŠŤASTNÁ LÁSKA: Ach, kdy tohle asi přestane fungovat?!
  9. HRDINA SE VYDÁ NA CESTU: Mýtická cesta je jeden z nejsilnějších typů příběhu. A začalo to už před antikou…
  10. POZOR, PŘÍŠERA! Jakákoliv příšera v jakékoliv formě (klidně to může být i tajfun) nutí postavy projevovat sílu, odvahu a kuráž (v lepším případě musí tyto postavy i něco obětovat). A to opět znamená napětí, které je pro příběhy více něž žádoucí.

Jestliže vám dnešní nápady nestačí, mám pro vás ještě více tipů a inspirace:

Tak ať vám to dobře píše! ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…