10 nápadů na román

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, inspirace

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, inspirace

10 nápadů na román

Pokud hledáte nápad na román, mám pro vás pár osvědčených tipů. Vybral jsem deset mustrů, které zaručeně fungují a které úspěšně prověřil čas.

Tady jsou:

  1. UMÍSTĚTE SVŮJ PŘÍBĚH DO DVOU RŮZNÝCH SVĚTŮ: 9 z 10 nejprodávanějších knih v Americe je zasazeno do dvou světů (např. Harry Potter).
  2. JAKÉ JIZVY MÁ VÁŠ HRDINA? My všichni máme nějaké jizvy. A jizvy znamenají zajímavé konflikty. A konflikty zase znamenají základní esenci příběhů… :)
  3. KDO ZEMŘE? Smrt je univerzální příběhová veličina, která je přítomná v každé kultuře. Dobrý autor ji bere v potaz a umí si s ní hrát.
  4. CO KDYBY BYL VÁŠ HRDINA SIROTEK? Když se na chvíli zamyslíte, určitě budete schopni vyjmenovat alespoň tři slavné příběhy, ve kterých vystupuje sirotek, že?
  5. HLAVNÍ POSTAVA UVIDÍ DUCHA: Co mají společného Edgar Allen Poe, Ron Weasley a Odyseus? Všichni viděli ducha! A to už nemůže být náhoda…
  6. ČEHO SE VAŠE POSTAVA NEJVÍCE BOJÍ? Největší strach vašich postav je skrytá zbraň velkých příběhů. Nevěříte? Věřte!
  7. NÁHODA, KTERÁ NĚKOMU ZMĚNÍ ŽIVOT: Ne všechny náhody jsou dobré. Některé mohou vnést do životů vašich postav pěkný chaos.
  8. NEŠŤASTNÁ LÁSKA: Ach, kdy tohle asi přestane fungovat?!
  9. HRDINA SE VYDÁ NA CESTU: Mýtická cesta je jeden z nejsilnějších typů příběhu. A začalo to už před antikou…
  10. POZOR, PŘÍŠERA! Jakákoliv příšera v jakékoliv formě (klidně to může být i tajfun) nutí postavy projevovat sílu, odvahu a kuráž (v lepším případě musí tyto postavy i něco obětovat). A to opět znamená napětí, které je pro příběhy více něž žádoucí.

Jestliže vám dnešní nápady nestačí, mám pro vás ještě více tipů a inspirace:

Tak ať vám to dobře píše! ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.