Jestliže si myslíte, že být úspěšným autorem je zázrak, který vám jen tak spadne do klína, jste na omylu – tato profese je o vydřeném potu plném úpění, když si v koutku samoty rvete duši z těla. Nicméně následujících deset rad vám dokáže tuto nepěknou cestu dosti zmírnit. ;)

  1. Pište každý den: Berte psaní jako svoji práci, kam musíte chodit každý den. I kdybyste napsali pouze jeden odstavec denně, udržujete tak svoji múzu připoutanou k vašemu psacímu stolu.
  2. Dokončujte příběhy: Stanovte si pravidlo, že dokončíte každý větší příběh, který začnete psát. Jakmile budete utíkat po pár stránkách či dlouhotrvajících korekturách, jste ztraceni. Nikdo nečte nedokončené příběhy (a o to hůř – nikdo si je ani nekupuje).
  3. Naučte se řemeslo: Nikdy se nepřestaňte učit – psaní je řemeslo, které funguje celkem spolehlivě. Najděte si odbornou literaturu, navštěvujte různá fóra, stýkejte se se spisovateli, projděte si archiv rubriky Tvůrčí psaní na RenéNEKUDA.cz, případně se přihlašte do místního online kurzu tvůrčího psaní. ;)
  4. Porušujte pravidla: Jakmile si budete jisti ve všech pravidlech tvůrčího psaní, přišel čas na jejich porušování. Experimentujte, přemýšlejte mimo krabici a vyvíjejte se. Stagnace totiž přináší smrt vaší tvůrčí síly.
  5. Podněcujte svoji inspiraci: Zjistěte, co podněcuje vaši inspiraci a těmito věcmi (lidmi) se obklopte. Disciplína, tvořivost a vytrvalost jsou základním lékem na spisovatelský blok. Nedovolte mu, aby se stal záminkou pro odložení tužky …
  6. Nevzdávejte se: Psaní není jenom zábava a vždy vyžaduje i nudné (avšak nutné) úpravy, revize, výzkumy, opravy apod. Připravte se na to a pamatujte, že bez práce nejsou koláče!
  7. Poslouchejte své srdce, ne peněženku: Umění je hlubokým vyjádřením jedinečnosti každého z nás. Proto naslouchejte svému srdci, co chce okolí sdělit a nedovolte, aby vaše touha po penězích a slávě zabila unikátní a neopakovatelnou bytost uvnitř vašeho těla.
  8. Připravte se na kritiku: Mnohdy může kritika vypadat jako přímý útok na vaši osobu. Ovšem naučte se ji přijímat a rozlišovat podnětnou kritiku, která dokáže váš příběh vylepšit. Každý autor je totiž postupem času čím dál tím víc zaujatý a začínají mu unikat detaily, které má sice v hlavě, ale ne na papíře.
  9. Vypusťte příběh do světa: Až přijde čas vypustit příběh do světa, udělejte to. Jakmile budete s vaší prací spokojeni, odpoutejte se od ní, poděkujte jí a rozlučte se s ní. Přišel totiž čas pracovat na dalším příběhu. ;)
  10. Milujte to, co děláte: My spisovatelé jsme požehnaný lidský druh – nikdy nezapomínejte, že psaní není jenom izolace, samota a odmítnutí, ale vždy si vzpomeňte na množství barev a nekonečné možností vaší fantazie, které vám zvedají chlupy na zátylku!
Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH