Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / 10 návyků úspěšných autorů

10 návyků úspěšných autorů

10 návyků úspěšných autorů

Jestliže si myslíte, že být úspěšným autorem je zázrak, který vám jen tak spadne do klína, jste na omylu – tato profese je o vydřeném potu plném úpění, když si v koutku samoty rvete duši z těla. Nicméně následujících deset rad vám dokáže tuto nepěknou cestu dosti zmírnit. ;)

 1. Pište každý den: Berte psaní jako svoji práci, kam musíte chodit každý den. I kdybyste napsali pouze jeden odstavec denně, udržujete tak svoji múzu připoutanou k psacímu stolu.
 2. Dokončujte příběhy: Stanovte si pravidlo, že dokončíte každý větší příběh, který začnete psát. Jakmile budete utíkat po pár stránkách či dlouhotrvajících korekturách, jste ztraceni. Nikdo nečte nedokončené příběhy (a o to hůř – nikdo si je ani nekupuje).
 3. Naučte se řemeslo: Nikdy se nepřestaňte učit – psaní je řemeslo, které funguje celkem spolehlivě. Najděte si odbornou literaturu, navštěvujte různá fóra, stýkejte se se spisovateli, projděte si archiv rubriky Tvůrčí psaní na RenéNEKUDA.cz, případně se přihlaste do místního online kurzu tvůrčího psaní.
 4. Porušujte pravidla: Jakmile si budete jisti ve všech pravidlech tvůrčího psaní, přišel čas na jejich porušování. Experimentujte, přemýšlejte mimo krabici a vyvíjejte se. Stagnace totiž přináší smrt nejen vaší tvůrčí síly.
 5. Podněcujte svoji inspiraci: Zjistěte, co podněcuje vaši inspiraci a těmito věcmi (lidmi) se obklopte. Disciplína, tvořivost a vytrvalost jsou základním lékem na spisovatelský blok. Nedovolte mu, aby se stal záminkou pro odložení tužky…
 6. Nevzdávejte se: Psaní není jenom zábava a vždy vyžaduje i nudné (avšak nutné) úpravy, revize, výzkumy, opravy apod. Připravte se na to a pamatujte, že bez práce nejsou koláče!
 7. Poslouchejte své srdce, ne peněženku: Umění je hlubokým vyjádřením jedinečnosti každého z nás. Proto naslouchejte svému srdci, co chce okolí sdělit a nedovolte, aby vaše touha po penězích a slávě zabila unikátní a neopakovatelnou bytost uvnitř vašeho těla.
 8. Připravte se na kritiku: Mnohdy může kritika vypadat jako přímý útok na vaši osobu. Ovšem naučte se ji přijímat a rozeznávat podnětnou kritiku, která dokáže váš příběh vylepšit. Každý autor je totiž postupem času čím dál tím víc zaujatý a začínají mu unikat detaily, které má sice v hlavě, ale ne na papíře.
 9. Vypusťte příběh do světa: Až přijde čas vypustit příběh do světa, udělejte to. Jakmile budete s prací spokojeni, odpoutejte se od ní, poděkujte jí a rozlučte se s ní. Přišel totiž čas pracovat na dalším příběhu.
 10. Milujte to, co děláte: My spisovatelé jsme požehnaný lidský druh – nikdy nezapomínejte, že psaní není jenom izolace, samota a odmítnutí, ale vždy si vzpomeňte na množství barev a nekonečné možností fantazie, které vám zvedají chlupy na zátylku!

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

5 komentářů

 1. Mně se líbí č. 4. , porušování pravidel je super … jsem od přírody rebel, žádná společnost světa pro mne není dost dobrá :-))

 2. Nejvíce souhlasím s pravidly 4, 5 a 10. Je úžasné se skrze naše psaní odpoutat od reálného světa a zaživat vzrušující a zajímavé příběhy… Vždyť to je přesně to, co chceme po našich čtenářích, ne? :)

 3. Jako nejužitečnější považuju body č. 5, 8 a 10…
  Měla jsem ve svém okolí jednoho speciálního člověka, který byl pro mě velkým zdrojem isnpirace, jak pro prózu, tak i pro poezii, ale obávám se, že to už je tabu, protože už nechce být v mém životě. Teď mě provází jedině v mých snech, které jsou ale také kolikrát zajímavé, většinou je pak dál rozvádím ráno, jak se probudím ve svých Kreativních stránkách.
  S kritikou jsem se setkala docela nedávno kvůli své poezii. Byla jsem tak nadšená, že už zase tvořím, že jsem se s tím musela pochlubit na internetu, ale kromě jedné totální miniaturky jsem sklidila jen samou kritiku, úplně mě to zničilo. Trvalo mi tak douho, než jsme se zase dostala k psaní. Vůbec jsem to nedokázala přijmout. Teprve asi po měsíci jsem se k té kritice vrátila, poděkovala jsem za ni a vhodným způsobem jsem na ni reagovala, ale tam, kde byla bezpředmětná, jsem ji ignorovala… Kritika je těžká, zvlášť v začátcích…
  Psaní miluju. Věnuju se mu skoro celý den. Mám dva deníky, jeden papírový a jeden online, pak píšu Kreativní stránky, hodně píšu maily kamarádce, většinou tak 6 denně. Zkouším psát i něco jiného, povídky nebo poezii nebo tak, ale to mi zatím moc nejde, nemůžu se do toho dostat.

 4. Tenhle článek je úžasnej. Je plný inspirace a povzbuzování. Cítím se jako atlet na olympiádě :) Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *