10 návyků úspěšných autorů

René Nekuda

Tvůrčí psaní

kniha

René Nekuda

Tvůrčí psaní

kniha

10 návyků úspěšných autorů

Jestliže si myslíte, že být úspěšným autorem je zázrak, který vám jen tak spadne do klína, jste na omylu – tato profese je o vydřeném potu plném úpění, když si v koutku samoty rvete duši z těla. Nicméně následujících deset rad vám dokáže tuto nepěknou cestu dosti zmírnit. ;)

 1. Pište každý den: Berte psaní jako svoji práci, kam musíte chodit každý den. I kdybyste napsali pouze jeden odstavec denně, udržujete tak svoji múzu připoutanou k psacímu stolu.
 2. Dokončujte příběhy: Stanovte si pravidlo, že dokončíte každý větší příběh, který začnete psát. Jakmile budete utíkat po pár stránkách či dlouhotrvajících korekturách, jste ztraceni. Nikdo nečte nedokončené příběhy (a o to hůř – nikdo si je ani nekupuje).
 3. Naučte se řemeslo: Nikdy se nepřestaňte učit – psaní je řemeslo, které funguje celkem spolehlivě. Najděte si odbornou literaturu, navštěvujte různá fóra, stýkejte se se spisovateli, projděte si archiv rubriky Tvůrčí psaní na RenéNEKUDA.cz, případně se přihlaste do místního online kurzu tvůrčího psaní.
 4. Porušujte pravidla: Jakmile si budete jisti ve všech pravidlech tvůrčího psaní, přišel čas na jejich porušování. Experimentujte, přemýšlejte mimo krabici a vyvíjejte se. Stagnace totiž přináší smrt nejen vaší tvůrčí síly.
 5. Podněcujte svoji inspiraci: Zjistěte, co podněcuje vaši inspiraci a těmito věcmi (lidmi) se obklopte. Disciplína, tvořivost a vytrvalost jsou základním lékem na spisovatelský blok. Nedovolte mu, aby se stal záminkou pro odložení tužky…
 6. Nevzdávejte se: Psaní není jenom zábava a vždy vyžaduje i nudné (avšak nutné) úpravy, revize, výzkumy, opravy apod. Připravte se na to a pamatujte, že bez práce nejsou koláče!
 7. Poslouchejte své srdce, ne peněženku: Umění je hlubokým vyjádřením jedinečnosti každého z nás. Proto naslouchejte svému srdci, co chce okolí sdělit a nedovolte, aby vaše touha po penězích a slávě zabila unikátní a neopakovatelnou bytost uvnitř vašeho těla.
 8. Připravte se na kritiku: Mnohdy může kritika vypadat jako přímý útok na vaši osobu. Ovšem naučte se ji přijímat a rozeznávat podnětnou kritiku, která dokáže váš příběh vylepšit. Každý autor je totiž postupem času čím dál tím víc zaujatý a začínají mu unikat detaily, které má sice v hlavě, ale ne na papíře.
 9. Vypusťte příběh do světa: Až přijde čas vypustit příběh do světa, udělejte to. Jakmile budete s prací spokojeni, odpoutejte se od ní, poděkujte jí a rozlučte se s ní. Přišel totiž čas pracovat na dalším příběhu.
 10. Milujte to, co děláte: My spisovatelé jsme požehnaný lidský druh – nikdy nezapomínejte, že psaní není jenom izolace, samota a odmítnutí, ale vždy si vzpomeňte na množství barev a nekonečné možností fantazie, které vám zvedají chlupy na zátylku!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

7 komentářů u „10 návyků úspěšných autorů“

 1. Uvažovala jsem chodit do kurzů pro začínající spisovatele, ale uvědomila jsem si, že v mém případě to nemá vůbec cenu. Nemám absolutně žádnou fantazii, kreativitu na vymýšlení atraktivních zápletek, nedokážu ani jedinou povídku vymyslet tak, aby byla nápaditá, zajímavá, aby kulminovala a měla překvapiý konec. Sice píši ráda, ale jen o tom, co jsem prožila na vlastní kůži. Nic jiného stvořit jsem jakživa nedokázala. Psaní mne hodně baví, i když je to velice pracné a již napsané texty pořád opravuji. Nikam se nehrnu, protože vím, že nepřeskočím svůj vlastní stín, mé ambice jsou na nule. Ale sním o tom, že najdu vydavatele který mé povídky vydá. Ale pak zapojím rozum a vykašlu na to. Ani se o to nepokouším, protože nevím jak se to dělá, jsem v tomto ohledu jako dítě v černém lese.

  Odpovědět
  • Milá Ivano, od toho jsou přece kurzy tvůrčího psaní – aby se člověk uvolnil, naučil se něco nového, zkusil jiné styly přemýšlení a odešel namotivován a s chutí psát dál! ;)

 2. Mně se líbí č. 4. , porušování pravidel je super … jsem od přírody rebel, žádná společnost světa pro mne není dost dobrá :-))

  Odpovědět
 3. Nejvíce souhlasím s pravidly 4, 5 a 10. Je úžasné se skrze naše psaní odpoutat od reálného světa a zaživat vzrušující a zajímavé příběhy… Vždyť to je přesně to, co chceme po našich čtenářích, ne? :)

  Odpovědět
 4. Jako nejužitečnější považuju body č. 5, 8 a 10…
  Měla jsem ve svém okolí jednoho speciálního člověka, který byl pro mě velkým zdrojem isnpirace, jak pro prózu, tak i pro poezii, ale obávám se, že to už je tabu, protože už nechce být v mém životě. Teď mě provází jedině v mých snech, které jsou ale také kolikrát zajímavé, většinou je pak dál rozvádím ráno, jak se probudím ve svých Kreativních stránkách.
  S kritikou jsem se setkala docela nedávno kvůli své poezii. Byla jsem tak nadšená, že už zase tvořím, že jsem se s tím musela pochlubit na internetu, ale kromě jedné totální miniaturky jsem sklidila jen samou kritiku, úplně mě to zničilo. Trvalo mi tak douho, než jsme se zase dostala k psaní. Vůbec jsem to nedokázala přijmout. Teprve asi po měsíci jsem se k té kritice vrátila, poděkovala jsem za ni a vhodným způsobem jsem na ni reagovala, ale tam, kde byla bezpředmětná, jsem ji ignorovala… Kritika je těžká, zvlášť v začátcích…
  Psaní miluju. Věnuju se mu skoro celý den. Mám dva deníky, jeden papírový a jeden online, pak píšu Kreativní stránky, hodně píšu maily kamarádce, většinou tak 6 denně. Zkouším psát i něco jiného, povídky nebo poezii nebo tak, ale to mi zatím moc nejde, nemůžu se do toho dostat.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.