10 osvědčených nápadů, jak vylepšit váš příběh

10 osvědčených nápadů, jak vylepšit váš příběh

Chcete vylepšit svůj příběh? Pak se zkuste podívat na následujících deset osvědčených nápadů, které vám s tím mohou pomoci. Přistupujte k nim prosím kriticky. Nicméně i tak pevně věřím, že alespoň některé z nich vás mohou úspěšně inspirovat.

A pokud by vám náhodou následující tipy nepomohly, tak tady najdete už hotové nápady pro vaši knihu, které můžete rovnou použít.


1. Odehrává se váš příběh ve dvou světech?

Tenhle argument vás možná zaskočí: 9 z 10 nejprodávanějších knih v USA se skutečně odehrává ve dvou odlišných světech (Harryho Pottera jistě dobře znáte, že?).

2. Má vaše postava šrámy?

My všichni máme nějaké jizvy. Ať už fyzické, nebo duševní. Stephen King by na funkčnost tohoto tipu jistě vsadil svoji botu.

3. Je váš hlavní hrdina sirotek?

Vzpomeňte si na všechny ty zajímavé knihy a filmy, ve kterých sirotci vystupují. Je to zvláštní, jaký zájem a zvědavost vzbuzují… hmm…

4. Vyskytuje se va vašem příběhu duch?

Edgar Allan Poe není jediný, kdo ve své tvorbě duchařil. Život po smrti je něco, co nás vždycky hodně fascinovalo.

5. Čeho se vaše postava bojí?

Někdy se největší strach hlavního hrdiny může stát účinnou zbraní spisovatele.

6. Po čem vaše postava touží?

Touhy a cíle, to je další část, která může vašemu příběhu hodně pomoci, pokud mu tzv. „spadnul řetěz“. Jak se s tím dá konkrétně pracovat, to se dočtete tady.

7. Zlá náhoda se občas hodí…

Některá náhoda je dobrá, některá zase zlá. Ta špatná umí pěkně zvednout napětí a připoutat čtenářovu pozornost tak, že se od vaší knihy jen tak neodlepí.

8. Láska?

Zamiluje se vaše postava do někoho? Pokud ano, pak doufám, že jim to hned na první dobrou nevyjde!

9. Vydává se vaše postava na cestu?

Pán prstenů, Gravitace, Král Artuš a mnoho dalších velkých příběhů je o dlouhém a útrpném putování. A ne vždy to musí být cesta v pravém slova smyslu, některé knihy v sobě totiž obsahují cestu duchovního přerodu hlavní postavy.

10. Umí se váš hrdina proměnit v monstrum?

Temná stránka postav je velká věc. Vnitřní monstrum umí probudit úspěch nejednoho příběhu, což jsem pěkně rozepsal v tomto článku.


Chcete-li se rovnou pustit do tvorby příběhu, tady najdete celkem podrobný návod. A nesmím také zapomenout na další pomůcku pro spisovatele, jež by se vám mohla hodit: Jak dobře znáte svého hrdinu?

Tak ať vám to psaní jde od ruky!

Podobné příspěvky

Zpomalení

Všichni někam spěcháme. Na místech jako nákupní centrum, stanice metra či vchod do budovy, kde pracujeme, se zrychlujeme, nestíháme, běžíme a narážíme do lidí. O kolik zajímavých informací a klidu...

Tři části každého příběhu: konec

Jestliže jste překonali obtížnost začátku a úspěšně dopsali prostředek svého příběhu, pak na vás čeká úkol zřejmě nejtěžší – konec. Ten rozhoduje o vyznění celého textu a dokáže závěrečný čtenářský...

Dokončete to!

Většinou se tady bavíme o situacích, kdy má někdo tvůrčí blok a nemůže pokračovat v tvorbě, protože se prostě někde zasekne. Jenomže on existuje problém i zcela opačný – někteří autoři...

Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?

Toto třídenní cvičení vám pomůže ztvárnit velký kus sama sebe. Je to taková malá terapie, spojení nepříjemného s užitečným. Ale funguje bezvadně! Naše okolí nás posuzuje různě. Pro někoho jsme...

Proč „myšlení uvnitř krabice“ nefunguje

Tzv. myšlení uvnitř krabice je jeden z hlavních problémů kreativity. Postihuje všechny uzavřené, konzervativní mysli, které nejsou schopné vymyslet něco nového a originálního. Možná to zní jako klišé, ale je...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!