10 osvědčených nápadů, jak vylepšit váš příběh

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

10 osvědčených nápadů, jak vylepšit váš příběh

Chcete vylepšit svůj příběh? Pak se zkuste podívat na následujících deset osvědčených nápadů, které vám s tím mohou pomoci. Přistupujte k nim prosím kriticky. Nicméně i tak pevně věřím, že alespoň některé z nich vás mohou úspěšně inspirovat.

A pokud by vám náhodou následující tipy nepomohly, tak tady najdete už hotové nápady pro vaši knihu, které můžete rovnou použít.


1. Odehrává se váš příběh ve dvou světech?

Tenhle argument vás možná zaskočí: 9 z 10 nejprodávanějších knih v USA se skutečně odehrává ve dvou odlišných světech (Harryho Pottera jistě dobře znáte, že?).

2. Má vaše postava šrámy?

My všichni máme nějaké jizvy. Ať už fyzické, nebo duševní. Stephen King by na funkčnost tohoto tipu jistě vsadil svoji botu.

3. Je váš hlavní hrdina sirotek?

Vzpomeňte si na všechny ty zajímavé knihy a filmy, ve kterých sirotci vystupují. Je to zvláštní, jaký zájem a zvědavost vzbuzují… hmm…

4. Vyskytuje se va vašem příběhu duch?

Edgar Allan Poe není jediný, kdo ve své tvorbě duchařil. Život po smrti je něco, co nás vždycky hodně fascinovalo.

5. Čeho se vaše postava bojí?

Někdy se největší strach hlavního hrdiny může stát účinnou zbraní spisovatele.

6. Po čem vaše postava touží?

Touhy a cíle, to je další část, která může vašemu příběhu hodně pomoci, pokud mu tzv. „spadnul řetěz“. Jak se s tím dá konkrétně pracovat, to se dočtete tady.

7. Zlá náhoda se občas hodí…

Některá náhoda je dobrá, některá zase zlá. Ta špatná umí pěkně zvednout napětí a připoutat čtenářovu pozornost tak, že se od vaší knihy jen tak neodlepí.

8. Láska?

Zamiluje se vaše postava do někoho? Pokud ano, pak doufám, že jim to hned na první dobrou nevyjde!

9. Vydává se vaše postava na cestu?

Pán prstenů, Gravitace, Král Artuš a mnoho dalších velkých příběhů je o dlouhém a útrpném putování. A ne vždy to musí být cesta v pravém slova smyslu, některé knihy v sobě totiž obsahují cestu duchovního přerodu hlavní postavy.

10. Umí se váš hrdina proměnit v monstrum?

Temná stránka postav je velká věc. Vnitřní monstrum umí probudit úspěch nejednoho příběhu, což jsem pěkně rozepsal v tomto článku.


Chcete-li se rovnou pustit do tvorby příběhu, tady najdete celkem podrobný návod. A nesmím také zapomenout na další pomůcku pro spisovatele, jež by se vám mohla hodit: Jak dobře znáte svého hrdinu?

Tak ať vám to psaní jde od ruky!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.