10 rad o psaní od Zadie Smith

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

10 rad o psaní od Zadie Smith

Zadie Smith přinesla se svou prvotinou Bílé zuby svěží vánek do moderní britské literatury (také ihned obdržela několik významných literárních ocenění).

Za dvanáct let své úspěšné spisovatelské kariéry vydala (zatím) čtyři romány (ten poslední se jmenuje NW a vyšel tento rok).

Pojďte se podívat na 10 rad o psaní od této slavné autorky:

 1. Jestliže jste ještě dítě, čtěte. Ujistěte se, že s knihami trávíte víc času než s čímkoliv jiným.
 2. Pokud jste dospělí, dívejte se na své texty očima blázna. Nebo ještě lépe – očima nepřátel.
 3. Neromantizujte si své “poslání”. Buďto napíšete dobré věty, nebo ne. Neexistuje žádný “spisovatelský styl života”. Všechno, co se počítá, je to, co zanecháte na papíře.
 4. Bojujte se svými strachy. A rozhodně si neříkejte, že věci, kterých se obáváte, nestojí za to dělat.
 5. Nechte uběhnout nějaký čas mezi psaním a revizemi.
 6. Vyhněte se gangům a podivným skupinám. Přítomnost v různých uzavřených spolcích neudělá vaše psaní lepší, než je právě teď.
 7. Pracujte na počítači, který není připojen k internetu.
 8. Chraňte si prostor a čas, ve kterém píšete. Nepouštějte do něj nikoho. A to dokonce ani osoby, které jsou pro vás velmi důležité.
 9. Nepleťte si ocenění s úspěchem.
 10. Odolejte pocitu smutku z celoživotní nespokojenosti.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

3 komentáře u „10 rad o psaní od Zadie Smith“

 1. Jako dítě jsem opravdu v knížkách žil… Časem přišla střední po ní práce, a já se přistihl, že už strašně dlouho jsem neměl dost vůle najít si na novou knížku čas. Naposledy jsem přelouskal moc hezkou knížku Midwichské kukačky od Johna Wyndhama, ale kromě toho pořád dokola omílám Kingovu Temnou věž (zrovna začínám popáté), Gaimanovo Nikdykde (myslím, že zatím třikrát) a pak Pratchetta (Zeměplocha, tu ani nespočítám). Ale už to potřebuju :)

  Odpovědět
  • Jo,jsem vlastně ještě díte(13let),a můžu o sobě říct,že hodně čtu.V době školy přečtu za měsíc tak 10 knížek,a o prázdninách,protože mám čas,přečtu úplně v pohodě za každý den jednu knížku :)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.