10 rad o psaní od Zadie Smith

10 rad o psaní od Zadie Smith

Zadie Smith přinesla se svou prvotinou Bílé zuby svěží vánek do moderní britské literatury (také ihned obdržela několik významných literárních ocenění).

Za dvanáct let své úspěšné spisovatelské kariéry vydala (zatím) čtyři romány (ten poslední se jmenuje NW a vyšel tento rok).

Pojďte se podívat na 10 rad o psaní od této slavné autorky:

 1. Jestliže jste ještě dítě, čtěte. Ujistěte se, že s knihami trávíte víc času než s čímkoliv jiným.
 2. Pokud jste dospělí, dívejte se na své texty očima blázna. Nebo ještě lépe – očima nepřátel.
 3. Neromantizujte si své „poslání“. Buďto napíšete dobré věty, nebo ne. Neexistuje žádný „spisovatelský styl života“. Všechno, co se počítá, je to, co zanecháte na papíře.
 4. Bojujte se svými strachy. A rozhodně si neříkejte, že věci, kterých se obáváte, nestojí za to dělat.
 5. Nechte uběhnout nějaký čas mezi psaním a revizemi.
 6. Vyhněte se gangům a podivným skupinám. Přítomnost v různých uzavřených spolcích neudělá vaše psaní lepší, než je právě teď.
 7. Pracujte na počítači, který není připojen k internetu.
 8. Chraňte si prostor a čas, ve kterém píšete. Nepouštějte do něj nikoho. A to dokonce ani osoby, které jsou pro vás velmi důležité.
 9. Nepleťte si ocenění s úspěchem.
 10. Odolejte pocitu smutku z celoživotní nespokojenosti.
Online kurz tvůrčího psaní – novinky

Online kurz tvůrčího psaní – novinky

Online kurz tvůrčího psaní bude za chvíli spuštěn a vy mě neustále bombardujete e-maily kdy, pro koho, co, jak, za kolik apod. Dovolte mi, prosím, představit vám proto celou myšlenku tohoto projektu krok za krokem: Začátek prvního kurzu je plánován

Přečíst »
Máváme labutím

Máváme labutím

12 autorů 21 povídek 17 měst Povídkové postavy mají společné téma: svým způsobem v doslovném i přeneseném slova smyslu uvízly. Hledají, nacházejí i nenacházejí svou cestu ven z okamžité či dlouhodobé stagnace. Nezanedbatelnými hrdiny ve vedlejší či hlavní roli jsou

Přečíst »
Úspěchy studentů z mých kurzů tvůrčího psaní

Úspěchy studentů z mých kurzů tvůrčího psaní

První rok života spojený s výukou tvůrčího psaní skončil a před začátkem další sezóny přichází drobná rekapitulace… Být učitelem tvůrčího psaní je opravdu zajímavá práce – potkáváte mnoho různých typů lidí, stojí vás to nesmírné množství energie a výsledek je

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

3 komentáře

 • Jako dítě jsem opravdu v knížkách žil… Časem přišla střední po ní práce, a já se přistihl, že už strašně dlouho jsem neměl dost vůle najít si na novou knížku čas. Naposledy jsem přelouskal moc hezkou knížku Midwichské kukačky od Johna Wyndhama, ale kromě toho pořád dokola omílám Kingovu Temnou věž (zrovna začínám popáté), Gaimanovo Nikdykde (myslím, že zatím třikrát) a pak Pratchetta (Zeměplocha, tu ani nespočítám). Ale už to potřebuju :)

  Odpovědět
  • Jo,jsem vlastně ještě díte(13let),a můžu o sobě říct,že hodně čtu.V době školy přečtu za měsíc tak 10 knížek,a o prázdninách,protože mám čas,přečtu úplně v pohodě za každý den jednu knížku :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »