10 rad o psaní od Zadie Smith

10 rad o psaní od Zadie Smith

Zadie Smith přinesla se svou prvotinou Bílé zuby svěží vánek do moderní britské literatury (také ihned obdržela několik významných literárních ocenění).

Za dvanáct let své úspěšné spisovatelské kariéry vydala (zatím) čtyři romány (ten poslední se jmenuje NW a vyšel tento rok).

Pojďte se podívat na 10 rad o psaní od této slavné autorky:

 1. Jestliže jste ještě dítě, čtěte. Ujistěte se, že s knihami trávíte víc času než s čímkoliv jiným.
 2. Pokud jste dospělí, dívejte se na své texty očima blázna. Nebo ještě lépe – očima nepřátel.
 3. Neromantizujte si své “poslání”. Buďto napíšete dobré věty, nebo ne. Neexistuje žádný “spisovatelský styl života”. Všechno, co se počítá, je to, co zanecháte na papíře.
 4. Bojujte se svými strachy. A rozhodně si neříkejte, že věci, kterých se obáváte, nestojí za to dělat.
 5. Nechte uběhnout nějaký čas mezi psaním a revizemi.
 6. Vyhněte se gangům a podivným skupinám. Přítomnost v různých uzavřených spolcích neudělá vaše psaní lepší, než je právě teď.
 7. Pracujte na počítači, který není připojen k internetu.
 8. Chraňte si prostor a čas, ve kterém píšete. Nepouštějte do něj nikoho. A to dokonce ani osoby, které jsou pro vás velmi důležité.
 9. Nepleťte si ocenění s úspěchem.
 10. Odolejte pocitu smutku z celoživotní nespokojenosti.

Podobné příspěvky

Cvičení: O co tady jde?!

Tohle je příběh Daniely, která se před třemi týdny přestěhovala do vašeho města, aby se tu vyrovnala s těžkým rozvodem. Nyní se snaží seznámit s novými lidmi, protože si chce...

Princip háčků

Nebylo tomu tak vždy, ale v dnešní době se zejména na začátku pracuje s tzv. principem háčků. Háček má za úkol zaujmout čtenáře a vzbudit v něm touhu pokračovat ve...

Jak ovlivňují příběhy náš život?

Poslední téma, které mě dnes zajímá, zní: Jak ovlivňují příběhy náš život? Už víckrát zmíněný Terry Pratchett má v jedné knize  – v Čarodějkách na cestách – skvělou myšlenku. Nejsme...

Co je ACTA?

Domnívám se, že toto je velmi důležitá věc, kterou bychom neměli vůbec podceňovat. Nechci vám nutit svůj názor, ten si prosím vytvořte sami. Kromě vysvětlujícího videa níže najdete i český...

Význam pokecáníčka

Teď si vytvořím dlouhou tematickou ranvej, půjdu na svoje téma od lesa. Naši nejbližší živočišní příbuzní, velcí primáti, tráví mnoho času činností anglicky zvanou grooming. Slovníkově je to hřebelcování koní,...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

3 komentáře

 • Jako dítě jsem opravdu v knížkách žil… Časem přišla střední po ní práce, a já se přistihl, že už strašně dlouho jsem neměl dost vůle najít si na novou knížku čas. Naposledy jsem přelouskal moc hezkou knížku Midwichské kukačky od Johna Wyndhama, ale kromě toho pořád dokola omílám Kingovu Temnou věž (zrovna začínám popáté), Gaimanovo Nikdykde (myslím, že zatím třikrát) a pak Pratchetta (Zeměplocha, tu ani nespočítám). Ale už to potřebuju :)

  Odpovědět
  • Jo,jsem vlastně ještě díte(13let),a můžu o sobě říct,že hodně čtu.V době školy přečtu za měsíc tak 10 knížek,a o prázdninách,protože mám čas,přečtu úplně v pohodě za každý den jednu knížku :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!