Rozhodnutí, rozhodnutí, rozhodnutí – až to vypadá, že život skoro o ničem jiném není…

Na internetu najdete spoustu rad pro spisovatele, které ve skutečnosti nebudou fungovat, pokud s nimi něco neuděláte.

A k tomu je zapotřebí mít jasno.

Podívejte se proto, prosím, na následující seznam deseti rozhodnutích, které udělejte hned teď. Ne zítra, ne za týden, ne za měsíc – prostě hned teď. Ihned. Bez odkladu.

1 Zvolte si projekt

Pokud máte rozpracovaných mnoho projektů, vytvořte si priority. Rozhodněte se pro jeden projekt a věnujte mu dostatek času, začněte na něm pracovat.

2 Stanovte si deadline

Je jasné, že pokud se nebudete kontrolovat, váš projekt skončí navždy v rozpracované fázi. Úkolujte se třeba stylem “napsat alespoň jednu kapitolu o minimálně tisíci slovech týdně”. Takováto uzávěrka vám udá směr.

3 Vyberte si parťáka

Zvolte si osobu, které důvěřujete a o které víte, že vám dokáže poskytnout nezaujatou zpětnou vazbu. Bez cizích očích se při psaní neobejdete!

4 Stanovte si nějaký účel

Nepiště jenom pro psaní. Jaká je vaše motivace? Proč píšete zrovna tohle? Co tím chcete světu říct? Vypište si nejdůležitější body a připíchněte si je na nástěnku. Budou vám připomínat, že váš projekt stojí za dokončení.

5 Určete si cíle

Jestliže již znáte svoji motivaci, podívejte se na zoubek i svým cílům. Čeho chcete dosáhnout a proč? Touha po dopsání knihy je jiná, než touha po vydání knihy. A ta se zase liší od touhy po významném literárním ocenění… ;)

6 Vyberte si správný software

Existuje velká spousta textových editorů pro spisovatele. Vyberte si takový program, který vyhovuje vašim potřebám, zbytečně vás nezatěžuje a dokážete ho snadno ovládat.

7 Najděte si vhodný čas pro psaní

Vím, že už jsem s tím možná otravný, ale vědět, kdy vám nejlépe myšlenky proudí na papír, je velmi důležité. Odhalení správné doby pro psaní vám pomůže udržet si disciplínu, protože zvykat si na psaní v pravidelný čas je snazší, než se přizpůsobovat stále na nové a nové podmínky.

8 Stanovte si odměny

Chtěli jste dneska napsat sto slov a popsali jste dvě strany? Skvělé! Odměňte se za to (například horkou čokoládou, sušenkou nebo lepším šálkem kávy). Odměny vás udrží v chodu a dokáží ve vás také ukotvit trvalou radost ze psaní.

9 Nikdy to nevzdávejte!

Tohle je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které byste měli učinit – vytvořte sami se sebou dohodu, že to nevzdáte a svůj projekt dokončíte (ať se děje, co se děje).

10 Napište něco

Pokaždé, když usednete ke svému počítači, vás čeká důležitá volba – co napíšete? Rozhodněte se, že napíšete vždy alespoň něco. I když vás nikdo nemůže do psaní nutit, zkuste být chvíli hrdí na to, že jste si vybrali psaní jako svoji zálibu (případně profesi). A to je dobře, opravdu dobře.

Konec žvatlání. Na co ještě čekáte? Jděte do toho! ;)

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH