10 rozhodnutí, která byste měli udělat hned teď

10 rozhodnutí, která byste měli udělat hned teď

Rozhodnutí, rozhodnutí, rozhodnutí – až to vypadá, že život skoro o ničem jiném není…

Na internetu najdete spoustu rad pro spisovatele, které ve skutečnosti nebudou fungovat, pokud s nimi něco neuděláte.

A k tomu je zapotřebí mít jasno.

Podívejte se proto, prosím, na následující seznam deseti rozhodnutích, které udělejte hned teď. Ne zítra, ne za týden, ne za měsíc – prostě hned teď. Ihned. Bez odkladu.

1) Zvolte si svůj projekt

Pokud máte rozpracovaných mnoho projektů, vytvořte si priority. Rozhodněte se pro jeden projekt a věnujte mu dostatek času, začněte na něm rovnou pracovat.

2) Stanovte si deadline

Je jasné, že pokud se nebudete kontrolovat, váš projekt skončí navždy v rozpracované fázi. Úkolujte se třeba stylem “napsat alespoň jednu kapitolu týdně”. Takováto vnitřní uzávěrka vám udá směr.

3) Vyberte si parťáka

Zvolte si osobu, které důvěřujete a o které víte, že vám dokáže poskytnout nezaujatou zpětnou vazbu. Bez cizích očích se při psaní neobejdete!

4) Najděte ten správný účel

Nepiště jenom pro psaní. Jaká je vaše motivace? Proč píšete zrovna tohle? Co tím chcete světu říct? Vypište si nejdůležitější body a připíchněte si je na nástěnku. Budou vám připomínat, že váš projekt stojí za dokončení.

5) Určete si cíle

Jestliže již znáte svoji motivaci, podívejte se na zoubek i svým cílům. Čeho chcete dosáhnout a proč? Touha po dopsání knihy je jiná, než touha po vydání knihy. A ta se zase liší od touhy po významném literárním ocenění… ;)

6) Vyberte si správný software

Existuje velká spousta textových editorů pro spisovatele. Vyberte si takový program, který vyhovuje vašim potřebám, zbytečně vás nezatěžuje a dokážete ho snadno ovládat.

7) Najděte si vhodný čas pro psaní

Vím, že už jsem s tím možná otravný, ale vědět, kdy vám nejlépe myšlenky proudí na papír, je velmi důležité. Odhalení správné doby pro psaní vám pomůže udržet si disciplínu, protože zvykat si na psaní v pravidelný čas je snazší, než se přizpůsobovat stále na nové a nové podmínky.

Poznámka: S tímto vám snadno pomůže můj Bojovník s tvůrčím blokem.

8) Odměňujte se

Chtěli jste dneska napsat sto slov a popsali jste dvě strany? Skvělé! Odměňte se za to (například horkou čokoládou, sušenkou nebo lepším šálkem kávy). Odměny vás udrží v chodu a dokáží ve vás také ukotvit trvalou radost ze psaní.

9) Nikdy to nevzdávejte!

Tohle je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které byste měli učinit – vytvořte sami se sebou dohodu, že to nevzdáte a svůj projekt dokončíte (ať se děje, co se děje).

10) Napište něco

Pokaždé, když usednete ke svému počítači, vás čeká důležitá volba – co napíšete? Rozhodněte se, že napíšete vždy alespoň něco. I když vás nikdo nemůže do psaní nutit, zkuste být chvíli hrdí na to, že jste si vybrali psaní jako svoji zálibu (případně profesi). A to je dobře, opravdu dobře.

Konec žvatlání. Na co ještě čekáte? Jděte do toho!

Podobné příspěvky

Oliver Burian – Povídky toaletní

Mám radost, že si další z účastníků mých kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost splnil sen a vydal knihu. Dalším v pořadí je Oliver Burian se svými ostřejšími povídkami ze současného...

5 cest jak NEpublikovat knihu

Napsat knihu může trvat i několik let. Vydat ji je otázkou několika měsíců. Ale mezi těmito dvěma kroky je velká mezera, kterou drtivá většina dnešních spisovatelů nepřekoná. Podívejte se proto,...

Důležitost naslouchání

Jedna z nejplatnějších rad pro začínající spisovatele zní: „Hodně čtěte a hodně pište.“ Dovolil bych si přidat ještě jednu, kterou zde rozvíjím již nějaký ten pátek – naslouchejte! Proč? Protože to...

Poučte se z pracovního rozvrhu Benjamina Franklina

Každý má svůj vlastní rytmus dne, který se hlavně odvíjí od jeho pracovních (příp. ještě školních) povinností. Nikdy není na škodu srovnat si svůj život s velkými jmény světového významu....

Travel Journal s Reném Nekudou o Keni

Jak jsem byl v televizi… :) V aktuálním díle Travel Journalu se vydáme do východní Afriky, konkrétně do Keni. O tom jak šokující tato země může být nám poví René...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

6 komentářů

 • Dokonce i psaní tohohle komentáře jsem odložila o pár dní. Prokrastinace vládne světu. :-D

  Odpovědět
  • Prokrastinace je už snad všude :D Buď to vezmeme jako fakt nebo s tím něco uděláme (osobně jsem pro to druhé, i když si myslím to první :) )

 • Další skvělý článek proti prokrastinaci :) A stejně jako mnoho dalších – použitelný i pro výtvarníky. Děkuju moc za pomoc při práci :)

  Odpovědět
 • Hezký a užitečný článek. Už přes měsíc se snažím podle podobného postupu pracovat a rozhodně to přináší výsledky. Když má člověk mraky vymyšlených a rozdělaných projektů tak to moc nepostupuje. U mě se to týká programování, ale pro spisovatele to bude to samé, ToDo lístek „Dopsat knihu“ je špatně. Je potřeba postupovat po částech. Každý den napsat kapitolu nebo stránku je mnohem snazší úkol. Odvedená práce a hotový cíl pak dále motivuje.

  „Moderní člověk není línej, ale prokrastinuje.“

  Odpovědět
 • Nooo, přijde mě to být taková pravidla pro pravidla. Pokud si potřebuju stanovovat deadliny a odměňovat se čokoládou a tlačit se do “alespoň jednu kapitolu”, tak nemám vnitřní motivaci a měl bych dělat něco, do čeho vnitřní motivaci mám (hrát na housle, běhat, počítat fyziku černých děr).

  Jak řekla má oblíbená fotografka Hilla Becher: “When someone discovers something in their lives that really interests them, then they should be content with doing that – without having to go and lie on a beach once a year.”

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!