10 rozhodnutí, která byste měli udělat hned teď

10 rozhodnutí, která byste měli udělat hned teď

Rozhodnutí, rozhodnutí, rozhodnutí – až to vypadá, že život skoro o ničem jiném není…

Na internetu najdete spoustu rad pro spisovatele, které ve skutečnosti nebudou fungovat, pokud s nimi něco neuděláte.

A k tomu je zapotřebí mít jasno.

Podívejte se proto, prosím, na následující seznam deseti rozhodnutích, které udělejte hned teď. Ne zítra, ne za týden, ne za měsíc – prostě hned teď. Ihned. Bez odkladu.

1) Zvolte si svůj projekt

Pokud máte rozpracovaných mnoho projektů, vytvořte si priority. Rozhodněte se pro jeden projekt a věnujte mu dostatek času, začněte na něm rovnou pracovat.

2) Stanovte si deadline

Je jasné, že pokud se nebudete kontrolovat, váš projekt skončí navždy v rozpracované fázi. Úkolujte se třeba stylem „napsat alespoň jednu kapitolu týdně“. Takováto vnitřní uzávěrka vám udá směr.

3) Vyberte si parťáka

Zvolte si osobu, které důvěřujete a o které víte, že vám dokáže poskytnout nezaujatou zpětnou vazbu. Bez cizích očích se při psaní neobejdete!

4) Najděte ten správný účel

Nepiště jenom pro psaní. Jaká je vaše motivace? Proč píšete zrovna tohle? Co tím chcete světu říct? Vypište si nejdůležitější body a připíchněte si je na nástěnku. Budou vám připomínat, že váš projekt stojí za dokončení.

5) Určete si cíle

Jestliže již znáte svoji motivaci, podívejte se na zoubek i svým cílům. Čeho chcete dosáhnout a proč? Touha po dopsání knihy je jiná, než touha po vydání knihy. A ta se zase liší od touhy po významném literárním ocenění… ;)

6) Vyberte si správný software

Existuje velká spousta textových editorů pro spisovatele. Vyberte si takový program, který vyhovuje vašim potřebám, zbytečně vás nezatěžuje a dokážete ho snadno ovládat.

7) Najděte si vhodný čas pro psaní

Vím, že už jsem s tím možná otravný, ale vědět, kdy vám nejlépe myšlenky proudí na papír, je velmi důležité. Odhalení správné doby pro psaní vám pomůže udržet si disciplínu, protože zvykat si na psaní v pravidelný čas je snazší, než se přizpůsobovat stále na nové a nové podmínky.

Poznámka: S tímto vám snadno pomůže můj Bojovník s tvůrčím blokem.

8) Odměňujte se

Chtěli jste dneska napsat sto slov a popsali jste dvě strany? Skvělé! Odměňte se za to (například horkou čokoládou, sušenkou nebo lepším šálkem kávy). Odměny vás udrží v chodu a dokáží ve vás také ukotvit trvalou radost ze psaní.

9) Nikdy to nevzdávejte!

Tohle je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které byste měli učinit – vytvořte sami se sebou dohodu, že to nevzdáte a svůj projekt dokončíte (ať se děje, co se děje).

10) Napište něco

Pokaždé, když usednete ke svému počítači, vás čeká důležitá volba – co napíšete? Rozhodněte se, že napíšete vždy alespoň něco. I když vás nikdo nemůže do psaní nutit, zkuste být chvíli hrdí na to, že jste si vybrali psaní jako svoji zálibu (případně profesi). A to je dobře, opravdu dobře.

Konec žvatlání. Na co ještě čekáte? Jděte do toho!

Robert Vlach: O vydávání knih v angličtině

O vydávání knih v angličtině: Robert Vlach

Robert Vlach je guru českých freelencerů. Jeho bestseller Na volné noze vzbudil v ČR velký rozruch. Nyní Robertovi vychází anglická verze této knihy, která se jmenuje The Freelence Way. 🗣 Naše povídání v kavárně Čekárna pod Vyšehradem se zaměřilo zejména na

Přečíst »
Pár dalších rozhovorů

Velké rozhovory z posledních měsíců

Po nějakém čase opět přináším výběr několika rozhovorů a reportáží, které se přímo i nepřímo dotýkají mého jména. Nový prostor – č. 496 Návrat ke kořenům, který mě velmi potěšil, protože za všechno dobré v mém profesním životě může Nový

Přečíst »
Staňte se pány svého času a neotročte mu!

Staňte se pány svého času a neotročte mu!

Tolik práce a tak málo času! Asi to taky znáte, co? Inu rozhodl jsem se skoncovat s trvalým stresem a začal jsem se pídit po zlepšovácích ohledně využití svých časových rezerv. První zjištění bylo šokující: NIKDY NEBUDETE MÍT DOST ČASU

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

6 komentářů

 • Dokonce i psaní tohohle komentáře jsem odložila o pár dní. Prokrastinace vládne světu. :-D

  Odpovědět
  • Prokrastinace je už snad všude :D Buď to vezmeme jako fakt nebo s tím něco uděláme (osobně jsem pro to druhé, i když si myslím to první :) )

 • Další skvělý článek proti prokrastinaci :) A stejně jako mnoho dalších – použitelný i pro výtvarníky. Děkuju moc za pomoc při práci :)

  Odpovědět
 • Hezký a užitečný článek. Už přes měsíc se snažím podle podobného postupu pracovat a rozhodně to přináší výsledky. Když má člověk mraky vymyšlených a rozdělaných projektů tak to moc nepostupuje. U mě se to týká programování, ale pro spisovatele to bude to samé, ToDo lístek „Dopsat knihu“ je špatně. Je potřeba postupovat po částech. Každý den napsat kapitolu nebo stránku je mnohem snazší úkol. Odvedená práce a hotový cíl pak dále motivuje.

  „Moderní člověk není línej, ale prokrastinuje.“

  Odpovědět
 • Nooo, přijde mě to být taková pravidla pro pravidla. Pokud si potřebuju stanovovat deadliny a odměňovat se čokoládou a tlačit se do „alespoň jednu kapitolu“, tak nemám vnitřní motivaci a měl bych dělat něco, do čeho vnitřní motivaci mám (hrát na housle, běhat, počítat fyziku černých děr).

  Jak řekla má oblíbená fotografka Hilla Becher: “When someone discovers something in their lives that really interests them, then they should be content with doing that – without having to go and lie on a beach once a year.”

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »