1. Vášeň: Měli byste v sobě objevit hlad po vyprávění příběhů. Psaní je dlouhodobá činnost a bez tohoto hnacího motoru byste u něj jen těžko vydrželi.

2. Disciplína: Je mi to líto, ale bez ní to taky nepůjde.

3. Znalost řemesla: Zapichování nožů do knih tu už bylo a prakticky všechno ostatní alespoň trochu vychází z řemesla (ať chcete, nebo ne).

4. Trpělivost: Napsat román trvá dlouho a vždycky je to zkouška vaší trpělivosti.

5. Upřímnost: Některým pozérům to občas vyjde, ale myslím, že se skoro všichni shodneme na tom, že upřímná kniha a upřímný přístup k umění jsou obecně lepší.

6. Ochota učit se: Nejzakrnělejší myšlení, které znám, je typ „už vím nebo umím úplně všechno“.

7. Přiznání si, že vydávání knih je byznys: Prostě to tak je. I kdybyste měli velké ideály o nezávislém umění, tak vydáním knihy do procesu zapojíte nakladatele, tiskárnu, distribuci, knihkupce a pár dalších lidí. A ti všichni chtějí vydělávat (ano, pro ně je to zcela normální). Pokud to tak nemáte nastaveno, mám pro vás radu – zveřejňujte své texty na internetu a šetřete prosím naše lesy. (Na druhou stranu je také nutné zdůraznit, že v Čechách na vydávání knih pravděpodobně moc nezbohatnete, což je ta druhá strana mince. ;))

8. Hroší kůže: Připravte se na první kritiky, nepochopení a třeba i odmítnutí. To je přirozené a rozhodně nestojí za to si brát většinu negativních reakcí osobně. Samozřejmě poučení se z konstruktivní kritiky je jedna z nejlepších cest, jak na sobě pracovat. Ale připravte se na to, že většina kritik nebude konstruktivních (a to ani od některých odborníků). Kritizování je hrozně jednoduché a závist je v našem prostředí spíše podporována, než potlačována.

9. Myšlení v dlouhodobém horizontu.

10. Talent: Nezáleží na tom, jak velkou důležitost mu přikládáte, protože jedno je jasné – bez alespoň nějaké míry talentu to prostě nepůjde.

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH

2 komentářů

  1. Markéta Růžičková 29. 3. 2014 – 11:11

    Naprostý souhlas. Ač post spisovatele vypadá jako nejlepší práce na světě, je to spousta dřiny, sebeobětování, ztráty iluzí, ale na druhou stranu pokud píšeme rádi a baví nás to, pak není co řešit. ;-)
    Ještě bych do seznamu možná dodala další bod: Schopnost ignorovat okolí, které není vždy úplně chápavé a podporující.

    1. René Nekuda 31. 3. 2014 – 09:21

      Myslím si, že schopnost ignorovat okolí je ve své podstatě i bod Hroší kůže. ;)

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *