10 věcí, bez kterých se autor neobejde

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

10 věcí, bez kterých se autor neobejde

1. Vášeň: Měli byste v sobě objevit hlad po vyprávění příběhů. Psaní je dlouhodobá činnost a bez tohoto hnacího motoru byste u něj jen těžko vydrželi.

2. Disciplína: Je mi to líto, ale bez ní to taky nepůjde.

3. Znalost řemesla: Zapichování nožů do knih tu už bylo a prakticky všechno ostatní alespoň trochu vychází z řemesla (ať chcete, nebo ne).

4. Trpělivost: Napsat román trvá dlouho a vždycky je to zkouška vlastní trpělivosti.

5. Upřímnost: Některým pozérům to občas vyjde, ale myslím, že se skoro všichni shodneme na tom, že upřímná kniha a upřímný přístup k umění jsou obecně lepší.

6. Ochota učit se: Nejzakrnělejší myšlení, které znám, je typ “už vím nebo umím úplně všechno”.

7. Přiznání si, že vydávání knih je byznys: Prostě to tak je. I kdybyste měli velké ideály o nezávislém umění, tak vydáním knihy do procesu zapojíte nakladatele, tiskárnu, distribuci, knihkupce a pár dalších lidí. A ti všichni chtějí vydělávat (ano, pro ně je to zcela normální). Pokud to tak nemáte nastaveno, mám pro vás radu – zveřejňujte své texty na internetu a šetřete prosím naše lesy. (Na druhou stranu je také nutné zdůraznit, že v Čechách na vydávání knih pravděpodobně moc nezbohatnete, což je ta druhá strana mince.)

8. Hroší kůže: Připravte se na první kritiky, nepochopení a třeba i odmítnutí. To je přirozené a rozhodně nestojí za to si brát většinu negativních reakcí osobně. Samozřejmě poučení se z konstruktivní kritiky je jedna z nejlepších cest, jak na sobě pracovat. Ale připravte se na to, že většina kritik nebude konstruktivních (a to ani od některých odborníků). Kritizování je hrozně jednoduché a závist je v našem prostředí spíše podporována, než potlačována.

Tip na další čtení: Každý skvělý nápad potřebuje hroší kůži

9. Myšlení v dlouhodobém horizontu.

10. Talent: Nezáleží na tom, jak velkou důležitost mu přikládáte, protože jedno je jasné – bez alespoň nějaké míry talentu to prostě nepůjde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

4 komentáře u „10 věcí, bez kterých se autor neobejde“

  1. Pro publikaci knih na internetu vřele doporučuji bezplatnou aplikaci Wattpad. Pro každou věkovou kategorii… Jen poslední dobou to zaplavují samé špatné příběhy,
    klišé,hrubkyy od osmiletých dětí, roleplaye, fanfikce na zpěváky/herce/YouTubery, trollové a najít kvalitní tvorbu může dát práci. Ale stojí to za to a jako letitý “wattpaďan” bych řekla, že celá platforma by ocenila trochu té kvalitní literatury. :)

    Odpovědět
  2. Naprostý souhlas. Ač post spisovatele vypadá jako nejlepší práce na světě, je to spousta dřiny, sebeobětování, ztráty iluzí, ale na druhou stranu pokud píšeme rádi a baví nás to, pak není co řešit. ;-)
    Ještě bych do seznamu možná dodala další bod: Schopnost ignorovat okolí, které není vždy úplně chápavé a podporující.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.