2 x 4 pravdy o psaní a publikování

2 x 4 pravdy o psaní a publikování

Na světě existuje tolik rad o psaní, kolik lidí píše a čte (a možná ještě více). Každopádně některé zásady by se daly označit za pravdy, neboť je neopomene zdůraznit téměř každý významnější spisovatel nebo učitel tvůrčího psaní.

Hola hop – zde jsou…

Čtyři pravdy o dobrém psaní

1. Dobré psaní vyžaduje čas. A neexistují žádné zkratky, kterými by šlo toto období zkrátit (snad kromě kurzů tvůrčího psaní).

2. Každá cesta k dobrému psaní je jedinečná. Pár výjimečným osobnostem se podařilo prorazit celkem rychle, ale drtivé většině ne. Existuje tedy větší šance, že budete patřit do druhé skupiny, čili to přijměte a zbytečně se tím nestresujte.

3. Můžete studovat a číst knihy o tvůrčím psaní, což je sice moc fajn, ale psaní se naučíte hlavně psaním.

4. K dobrému psaní patří i dobré čtení.

Čtyři pravdy o publikování

1. Cesta k vlastní publikované knize většinou trvá nějakou chvíli. Existují případy, kdy se to povedlo “úplnou náhodou” nebo “přes noc”. Každopádně vaše “přes noc” může trvat i několik let.

2. Každá cesta k publikované knize je jedinečná. Přestaňte se proto porovnávat s ostatními.

3. Můžete zkoumat články na blogu či číst knihy o tom, jak být publikován(a), ale většinou jejich nejúčinnější rada zní self-publishing. Nicméně vy potřebujete odvahu a trpělivost, abyste časem třeba vybočili z řady.

4. Touha po tom být publikován(a) vás zbytečně oddaluje od samotného psaní – čím více nad tím přemýšlíte, tím méně píšete. A to z vás za pár let může udělat frustrovaného a nepříjemného člověka. A to by bylo zbytečně, nemyslíte?

Závěrečná rada

Stejně jako v běžné komunikace je přirozený sled nonverbálního projevu a teprve až potom toho verbálního, tak i pro psaní platí, že prvně je důležité zvládnout čtyři pravdy o psaní a pak až čtyři pravdy pro publikování.

Jestliže ještě nemáte vypsanou ruku, je zbytečné přemýšlet nad publikováním. Bez dopsaného rukopisu beztak žádnou knihu nikdy nevydáte!

No, a když už se váš text začne prodávat v řádných knihkupectvích, tak nastává správný časoprostor pro další čtyři pravdy – tentokrát o marketingu. O nich třeba někdy příště… ;)

TIP! Už jste si prostudovali můj obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní?

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

3 myšlenky u článku „2 x 4 pravdy o psaní a publikování“

  1. Markéta Růžičková

    Nepřemýšlet, psát. Psát hodně a pak ještě víc. A teprve pak přemýšlet. Toho se snažím docílit. :-)

  2. Souhlasím s Markétou. Psát a psát. Trik je v tom, jak poznat, že už tu vypsanou ruku máme. Existuje vůbec něco jako vypsaná ruka? U psaní se dá měnit, přepisovat, “zlepšovat”, dle mě, do nekonečna…
    Rozhodně trpělivost a pak odvaha jsou klíčové.

    1. Vypsaná ruka ve smyslu dokončeného procesu podle mě neexistuje. ;) Vnímám ji jako dokonalé zvládnutí základů psaní a budování příběhů.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *