3 spisovatelské tipy, které vás dostanou z nesnází

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, tipy a triky, video

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, tipy a triky, video

3 spisovatelské tipy

Občas se stane, že se i zkušený spisovatel dostane do slepé uličky. Jeho ze začátku šťavnatý příběh začne pomalu vyprchávat a on postupně zjišťuje, že neví, jestli svoji knihu vůbec dopíše. Kouzlo mizí a s ním i vůle pokračovat ve psaní…

Pokud jste již tento stav někdy zažili, tak mi jistě dáte za pravdu, že to není nic příjemného. Nebojte se, mám pro vás hned tři zaručené spisovatelské tipy, které vás v těchto případech snadno zachrání. Tady jsou ve formě videa i textu:

YouTube video

Spisovatelský tip #1: Změňte počasí

Jestliže jste uvízli na jednom místě a nevíte, kudy pokračovat dál, tak je změna počasí skvělý způsob, jak své psaní znovu elegantně nastartovat. 

Tím, že změníte v dané scéně počasí, budete muset přepsat jak popisy prostředí, tak i jednání svých postav. No a o to tady jde – vy je přeci potřebujete nějak rozpohybovat! 

To dokáže například zvednutí teplot do tropických výšin ve scéně, kdy má hlavní hrdina sice příliš mnoho energie, ale ostatní by najednou nejraději spali (dojde tak k zajímavému kontrastu a vyniknutí jeho naturelu). Nebo třeba opepření scény, ve které vaší postavě zrovna zablokovali bankovní účet, tím, že do ní přidáte nečekanou bouřku (a ona při tomto zmoknutí poprvé v životě začne sprostě nadávat, protože už je toho na ni prostě moc). Atd. apod.

Zkrátka změna počasí vás snadno donutí přemýšlet o daném textu jinak.

TIP! Podívejte se na můj Spisovatelský trénink, který by vám také mohl pomoci.

Spisovatelský tip #2: Najděte pravou příčinu problému

Pokud již několik hodin nebo dokonce dnů přemýšlíte nad tím, proč vaše poslední scéna nefunguje, tip #2 se vám bude hodně líbit – najděte pravou příčinu daného problému. Zní to jednoduše a jednoduché to také většinou je, protože podobně jako v našem reálném světě, tak i ve světech literárních, funguje příčina a následek.

To, že přepisujete jednu scénu neustále dokola a ono se nic nelepší, nemusí znamenat, že je tato scéna vyloženě špatná. Možná je něco špatně v předchozích částech, které vám nyní nedávají dostatečný prostor k manévrování a příliš vás svazují.

Tahle rada již zachránila mnoho rukopisů, věřte mi. Takže se mrkněte na začátek příběhu, prolistujte již napsané scény a najděte příčinu toho, proč vám nyní nejde psát. Myslím, že vám tato hra na spisovatelského detektiva může ve výsledku pěkně rozvázat ruce…

TIP! Jestliže chcete zlepšovat své spisovatelské dovednosti, Víkendový kurz tvůrčího psaní pro pokročilé je nejlepší možná volba.

Spisovatelský tip #3: Počítejte s přirozenou představitelností

Tohle už jsem viděl snad tisíckrát – autor plánuje vyslat svoji postavu na nějakou důležitou akci (třeba na ples) a nechá ji to všude roztrubovat. Jednoduše zvyšuje příběhové napětí a tím pádem i čtenářské očekávání. Do této chvíle je vše v naprostém pořádku. Nicméně potom se zasekne na psaní scény u kadeřnice, ve které se nic zajímavého neděje.

No bodejť by ne! „Nic zajímavého se v ní neděje“ je ta proradná část předchozí věty, která za všechno může. Jak se tam ale nebohý spisovatel dostal? Pravděpodobně nemyslel na třetí spisovatelský tip, který jsem si pro vás dneska připravil.

Obecně řečeno platí, že to, co je očekávatelné a snadno představitelné, není nutné dlouze rozepisovat. Takže scéna u kadeřnice, ve které neprobíhá nějaký důležitý dialog nebo akce, nemusí mít mnoho prostoru (vlastně by stálo za úvahu, zdali ve vašem příběhu vůbec musí být).

Dost možná jste to již sami zažili, že se tu a tam zbytečně moc rozepisujete u nepodstatných scén, které nikam nevedou nebo popisují zřejmé, že?

Moje závěrečná rada tedy zní: Raději přejděte na místo, kde se děje něco důležitého pro váš příběh. Nebo přidejte do této scény něco nového, co by čtenář jen tak nečekal (například by se mohl váš hrdina kadeřnici svěřit s něčím důvěrným nebo by se to barvení vlasů mohlo trochu zvrtnou, co?). 

Vyzkoušejte si dnešní spisovatelské tipy na vlastní papír a sami uvidíte, jak lehce se pak posunete ze začarovaného místa, které vám dosud bránilo pokračovat ve psaní. Držím vám palce! ;)

ZÁVĚREČNÝ TIP! V mém portfoliu najdete desítky inspirativních pomůcek, které vám pomohou vyřešit mnoho spisovatelských problémů.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Zápatí

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.

Popup

Žádný spam, protože ho taky nemám rád.