3 zásadní otázky pro spisovatele

3 zásadní otázky pro spisovatele

Jestliže se chcete věnovat psaní, měli byste být schopní odpovědět na následující tři opravdu zásadní otázky pro spisovatele.

1. otázka: Proč píšete?

Pro peníze? Pro slávu? Protože se potřebujete vypsat z nějakého silného zážitku? Zkuste si svůj důvod pojmenovat nahlas.

Odpověď vám pomůže v mnoha nepříjemných situacích, například když na vás skočí tvůrčí blok nebo když budete mít pocit, že vás psaní najednou přestává bavit či naplňovat.

Jestliže se chcete inspirovat ostatními, přečtěte si jejich důvody, proč píšou.

2. otázka: Kdo je váš ideální čtenář?

Víte, pro koho píšete? Nalezení této odpovědi vám jednoznačně usnadní práci.

Například Stephen King se v momentě, kdy ztratí inspiraci, obuje do bot svých čtenářů a začne se dívat na příběh, jako kbyby ho zrovna teď oni četli (Hmm… co by je tak asi mohlo bavit, překvapit či vylekat?). A jak mu to funguje!

Z toho vyplývá další podotázka: Umíte se koukat na vlastní psaní očima svých cílových čtenářů?

3. otázka: A co bude potom?

Co přijde po dopsání knihy, na kterou si nyní myslíte?

Dokážete si představit, co byste měli udělat po dopsání právě rozpracované knihy? Chcete tuto knihu vydat? Tušíte, zdali budete psát dál? Jaké další zajímavé téma máte v rukávu?

Psaní totiž pro většinu lidí není jen jednorázová záležitost. Takže je dobré s tím dopředu počítat… ;)


3 zásadní otázky pro spisovatele

Samozřejmě je těch důležitých a zásadních otázek mnohem víc (třeba tady najdete pár dalších, možná ještě záludnějších).

Nicméně tyto tři uvedené otázky jsou natolik podstatné, že se s nimi v jistou fázi tvorby musí poprat prakticky každý spisovatel. A ono je obecně dobré být připraven(a), že?

Tip: Pokud pořád váháte, pusťte se do zdejšího Spisovatelského testu, který hravě prověří vaše předpoklady pro napsání knihy (+ otestuje váš základní spisovatelský talent).

Jaké otázky si ohledně vlastní tvorby pokládáte vy? Podělte se, prosím, o ně dole v komentářích – díky a těším se!

Základní dva typy autorů

Základní dva typy autorů

Ze svého pozorování mohu autory rozdělit na dva základní typy – na ty, kteří se nechávají při psaní unášet příběhem a na ty, kteří plánují kompozici dopředu a potom už jen tak trochu „doplňují do šablony“. Nutno podoknout, že ani

Přečíst »
Psychologie fontů

Psychologie fontů

Jak moc nás při čtení ovlivňuje psychologie fontů? Co o nás výběr fontů prozradí? Jak postupovat při výběru písma pro váš další projekt? Toto zajímavé a užitečné téma jsme pěkně rozebrali s povolanou odbornicí Andreou Grigerovou. „Fonty jsou jako oblečení,

Přečíst »
S novým rokem 2011 znovuožívám!

S novým rokem 2011 znovuožívám!

Měsíční pauza utekla jako voda. Štědrý den máme všichni (naštěstí) za sebou a zbaveni předvánočního stresu sbíráme síly na oslavu nového roku 2011. Jsem zpět a s novým vzhledem od jednoho britského webdesignéra (mmch. jak se vám líbí?) se pomalu

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »