Napsat knihu může trvat i několik let. Vydat ji je otázkou několika měsíců. Ale mezi těmito dvěma kroky je velká mezera, kterou drtivá většina dnešních spisovatelů nepřekoná. Podívejte se proto, prosím, na následujících 5 cest jak NEpublikovat vaši knihu od Garyho Smailese.

Třeba vám v něčem pomohou! ;)

1. Nebuďte zajímaví – Nejčastější důvod proč knihy nejsou publikovány je, že prostě nejsou úžasné. Vydavatelé mají téměř neomezenou nabídku rukopisů od různých spisovatelů, kteří se snaží dostat své knihy v tištěné podobě na pulty knihkupectví. Tak proč by měli zveřejňovat něco, co není úplně nejlepší? Váš román může být dobrý, ale prostě nemusí být dost dobrý.

2. Nemyslete na propagaci knihy – Mnoho spisovatelů stráví několik let psaním románu, a pak pošlou jeho rukopis do několika vydavatelství a tím celá jejich práce končí. Propagace knihy je doslova umění. Napsat zajímavý a poutavý dopis a synopsi knihy je velmi těžké. Každopádně to jsou základní dokumenty, které mají vydavatele přesvědčit, že jste vážně spisovatel, který chápe trh a zároveň napsal vynikající knihu.

3. Neprovádějte výzkum – Každý příběh potřebuje nějaký výzkum. I sebevětší historik a úspěšný spisovatel v jedné osobě si sem tam dohledá něco o historii, stylu oblékaní, dobovém jídle, funkci zbraní apod. Velmi užitečné výzkumy jsou i zjištění si již publikovaných knih s podobnou tématikou a konkrétní podobu a zájem cílového (případně i ideálního) čtenáře vaší nové knihy.

4. Nejste odlišně odlišní – Napsat román trvá poměrně dlouho a pohyb vydavatelského průmyslu je (relativně) rychlý. Chrlit knihy, které jsou stejné jako současné bestsellery, je cesta do záhuby – když začnete psát prvoplánově bestsellerovou knihu a nebudete dostatečně rychlí, tak dobu, kdy je daná látka „in“, 100% prošvihnete. Vaše kniha musí jasně zapadají do nějakého žánru, ale přesto by se měla různě lišit. Přinejmenším natolik, aby měla jedinečný úhel pohledu na současném knižním trhu.

5. Vzdejte se – To, že se vzdáte, znamená jediné – vaše kniha nebude nikdy zveřejněna.

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH

2 komentářů

 1. Lady L 17. 5. 2010 – 12:18

  Vaše články jsou velmi zajímavé,
  něčemu sice nerozumím, hlavně tam kde se zapojuje jiný jazyk, ale nesou povzbuzení,
  které je v dnešní době kdy se lidé odosobňují
  a stávají se jen čísly ve statistice mrtvých, živých, výhodných, či neschopných.Velmi důležité.
  Pokud máme možnosti přístupu na net a je zde možné čerpat zdarma tolik úžasných informací je to super.
  A tak Vám děkuji za rozšíření mích obzorů a pokud budete mít chuť si přečíst mé básně a pomoci mi s jejich vydáním, budu potěšena.
  S úctou Lady
  Ps. knihy – čtení – informace jsou mou vášní
  jen je ještě správně uplatnit

 2. Flor 30. 12. 2010 – 13:24

  Myslím, že by to především chtělo začít s něčím jednoduším, než je román.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *