5 nových rozhovorů o psaní (2021)

René Nekuda

Ze života mého

média

René Nekuda

Ze života mého

média

Pár dalších rozhovorů

I v novém roce 2021 můžete narazit na pár rozhovorů o psaní a kreativitě, které jsem poskytl různým médiím. Tady je jejich jarní výběr…

Hospodářské noviny: Be Positive! (únor 2021)

Hospodářské noviny (únor 2021)
foto Hospodářské noviny

HN: Proč bychom ji měli v sobě cíleně podporovat, když už je součástí toho, co děláme?

Právě kvůli stereotypům, které nás ubíjejí. S kreativitou se všichni rodíme, pomáhá nám poznávat svět, ale postupně ji začne překrývat to plus minus stejné uvažování dospělých. A pak záleží na každém, jak moc kreativitu potřebuje pro život. A ukazuje se, že ji potřebujeme všichni. Já třeba pocházím z Hlinska, kde víc než polovina lidí pracovala na lince v továrně. Většina z nich se potom ventilovala na zahrádkách, okolo Hlinska je spousta zahrádkářských kolonií, kde lidé něco kutili, pěstovali nebo chovali. I když máte monotónní typ práce, tvořivost někde vystupuje a většina lidí se chce někde vybíjet. Dá se to snadno rozvíjet. Má to spoustu benefitů, stojí to nula korun, ale poměrně hodně vůle. Boj se stereotypem totiž znamená boj s vlastní leností.

HN: To zní jako něco, co nemá úplně šanci na úspěch…

Zabřednout do stereotypu je snadné, vymanit se z něj je několikanásobně těžší. Ale paradoxně s tím dokážou skvěle pomoct jednoduché hry a triky jako objednat si k obědu něco jiného než obvykle nebo sednout si k práci na jiné místo, prostě změnit vnímání zažitých činností. Schválně si zkuste tu a tam prohodit nůž a vidličku. I když to zní jako blbost, nutí vás to vnímat celý proces jídla úplně jinak, musíte zapojit jiné svaly a více se kontrolovat.

HN: K čemu to povede?

Pročistí vám to právě kreativní vnímání, což znamená, že potom byste měla ve svých myšlenkách snadněji kombinovat různé proudy.


GLOSA (únor 2021)

Rozhovor Social 2021

Kdo navštěvuje tvé kurzy?

Vždycky jsem si zakládal na tom, že mé kurzy jsou pro všechny. A praxe mi to potvrzuje – kdybyste řekli jakoukoliv kombinaci věku, pohlaví a profese, tak bych ji u sebe v databázi našel. Podobně jako pro mě, tak i pro účastníky je nesmírně důležité vzájemné obohacování. A to na mých kurzech funguje stoprocentně!

Školíš i organizace a firmy. U nich vedeš semináře o storytellingu?

Taky. Ale firmy si mě najímají z různých důvodů – od hledání správného způsobu odvyprávění historie své značky až po kreativní obohacení marketingového či tiskového oddělení.


Magazín Joy (únor 2021)

JOY 2021

Magazín Sféra (březen 2021)

Magazín Sféra (březen 2021)

Jste lektor, učíte na středních školách, vedete semináře tvůrčího psaní pro veřejnost… V ruce držím zajímavou knížečku Restart kreativity, jejíž jste autorem. Je určená pouze lidem s ambicí v oblasti písemného projevu?

Vůbec ne, Restart kreativity je určen všem – zabývá se totiž takovou prak- tickou kreativitou. Tvořivost patří k lidskému životu a ten, kdo tvoří, něco sděluje, předává. Tvořivost nám umožňuje něco si v sobě poskládat, uvědomit. Nemusí jít nutně o velká gesta. Neznamená to, že musím být Steve Jobs a vymyslet nový iphone nebo Virginia Woolf a napsat Paní Dallowayovou. Tak tomu není. Tvořivost znamená uvařit chutnou večeři, i když jsem polovinu ingrediencí zapomněl nakoupit. Pokud se to dá sníst, tak už je to kreativita!

Tedy kniha podporuje jakoukoliv polohu kreativity?

Ano a v druhém plánu pomáhá bojovat se stereotypem – do něj dnes upadá spousta lidí. Do práce, z práce, dvojka vína a spánek. Tato knížka má čtenářům pomoci dělat kroky mimo stereotyp, a oprášit tak tvůrčí potenciál.


Celostnímedicína.cz

Celý rozhovor o kreativních blocích a rozvoji kreativity si můžete přečíst zde.

„V kurzech tvůrčího psaní se snažím pracovat s kreativitou komplexně, nabízím různé přesahy, aby kreativita fungovala i mimo psaní, aby se člověk stal tvůrcem svého života.“

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.