9 základních stavebních kamenů knih

9 základních stavebních kamenů knih

Následujících 9 základních stavebních kamenů knih pokrývají nejčastější oblasti a okruhy, kterými se spisovatelé a redaktoři v nakladatelstvích zabývají. Jejich originálním poskládáním a uchopením vznikají různé tituly, jejichž cílem je (protože je to vlastně žádoucí) působit kompaktně a srozumitelně (jako celek).

Je nějaká oblast, které se příliš ve svém psaní nevěnujete?

1. ZÁPLETKA

Zápletka je hybný motor děje příběhu. Je to vír, který dá události do pohybu a také je v pohybu udržuje. Dobrá zápletka je všudepřítomná – od začátku do konce. Má blízko k tématu, ovlivňuje strukturu příběhu a souvisí s jednáním postav. Bez zápletky se tudíž (většinou) neobejdete!

2. POSTAVY

Příběh bez postav se nedá napsat, takže pokud tu rozebíráme základní stavební kameny knih, postavy k nim rozhodně patří. Hlavní hrdina je natolik spjatý s dějem příběhu, že ho prostě nelze vypustit. Také mohou ovlivňovat úhel pohledu na různé části příběhu (nebo na celý příběh jako takový).

3. SCÉNY

Jednotlivé scény dávají dohromady kapitoly a kapitoly zase utváří výslednou knihu. Prostředí, hledisko, tempo a atmosféra jsou důležité prvky, které se prolínají všemi scénami. Pořadí scén pak dokáže pěkně zamíchat s vyzněním celého příběhu (viz práce se syžetem).

4. DIALOGY

Minimum knih, které běžně najdeme v knihkupectvích, neobsahují žádné dialogy. Já znám vlastně jenom jednu, kde je k dohledání úplná absence přímé řeči. Proto jsou dialogy důležitou součástí příběhů. Navíc úzce souvisí s postavami a tempem vyprávění.

5. POPISY

I popisy jsou úplně všude. Způsob, jakým jsou čtenářům zprostředkované, značně souvisí s tónem, náladou, prostředím a atmosférou knihy.

6. TÉMA

O čem celý ten příběh je? Jaké je jeho poselství? Co tím chtěl autor světu sdělit? Bez tématu bychom se jen těžko obešli…

7. STYL

Jazykový styl, jakým je kniha napsaná, souvisí s autorským hlasem. Toto je dost možná jediná oblast z našeho seznamu, která se dá těžko naučit (společně s hledáním tématu). Ostatní body odkazují spíše k řemeslu, které je relativně snadno popsatelné.

8. HLEDISKO

Hledisko je úhel pohledu, ze kterého je příběh vyprávěn. Hledisko umí zkreslit všechny předchozí body, protože jim může dodat netradiční nádech či různě rozostřený filtr.

9. CÍLOVÝ ČTENÁŘ

Tj. pro koho je tato konkrétní kniha určena. Tento stavební kámen není důležitý jen pro marketingové účely, ale třeba i pro výběr prostředí, postav, tématu i stylu psaní. Ovlivňuje prostě mnohé a bez něj by nebylo skoro vůbec možné ten knižní domeček postavit. :)

time-3222267_1280

Zorganizujte si svůj svět

Dokážete si představit, kolik času strávíte hledáním různých věcí? Vzpomínáte si na tu zastrčenou složku ve svém počítači, kterou jste hledali čtvrt hodiny? A co vaše brýle nebo diář? Kolikrát jste věděli, že je tam někde na psacím stole (případně

Přečíst »
Jana Micková

Z kurzů: Jana Micková

Jana Micková se přihlásila do kurzu tvůrčího psaní po mnohaleté praxi v několika velkých redakcí známých časopisů. Měla za sebou dokonce i nějaké knižní zářezy a moc dobře si pamatuju, jaké zajímavé postřehy do tehdejší skupinky přinesla. Obohacení to bylo

Přečíst »
Cvičení: Interview s hlavním hrdinou

Cvičení: Interview s hlavním hrdinou

Toto cvičení tvůrčího psaní vám pomůže lépe poznat hlavního hrdinu vašeho příběhu (případně rozvinout jeho/její charakter). Zadání: Zkuste vyzpovídat svoji postavu jako novinář z nějakého obecně znamého časopisu (například Instinkt, Reflex, New York Times).

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »