9 základních stavebních kamenů knih

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

9 základních stavebních kamenů knih

Následujících 9 základních stavebních kamenů knih pokrývají nejčastější oblasti a okruhy, kterými se spisovatelé a redaktoři v nakladatelstvích zabývají. Jejich originálním poskládáním a uchopením vznikají různé tituly, jejichž cílem je (protože je to vlastně žádoucí) působit kompaktně a srozumitelně (jako celek).

Je nějaká oblast, které se příliš ve svém psaní nevěnujete?

1. ZÁPLETKA

Zápletka je hybný motor děje příběhu. Je to vír, který dá události do pohybu a také je v pohybu udržuje. Dobrá zápletka je všudepřítomná – od začátku do konce. Má blízko k tématu, ovlivňuje strukturu příběhu a souvisí s jednáním postav. Bez zápletky se tudíž (většinou) neobejdete!

2. POSTAVY

Příběh bez postav se nedá napsat, takže pokud tu rozebíráme základní stavební kameny knih, postavy k nim rozhodně patří. Hlavní hrdina je natolik spjatý s dějem příběhu, že ho prostě nelze vypustit. Také mohou ovlivňovat úhel pohledu na různé části příběhu (nebo na celý příběh jako takový).

3. SCÉNY

Jednotlivé scény dávají dohromady kapitoly a kapitoly zase utváří výslednou knihu. Prostředí, hledisko, tempo a atmosféra jsou důležité prvky, které se prolínají všemi scénami. Pořadí scén pak dokáže pěkně zamíchat s vyzněním celého příběhu (viz práce se syžetem).

4. DIALOGY

Minimum knih, které běžně najdeme v knihkupectvích, neobsahují žádné dialogy. Já znám vlastně jenom jednu, kde je k dohledání úplná absence přímé řeči. Proto jsou dialogy důležitou součástí příběhů. Navíc úzce souvisí s postavami a tempem vyprávění.

5. POPISY

I popisy jsou úplně všude. Způsob, jakým jsou čtenářům zprostředkované, značně souvisí s tónem, náladou, prostředím a atmosférou knihy.

6. TÉMA

O čem celý ten příběh je? Jaké je jeho poselství? Co tím chtěl autor světu sdělit? Bez tématu bychom se jen těžko obešli…

7. STYL

Jazykový styl, jakým je kniha napsaná, souvisí s autorským hlasem. Toto je dost možná jediná oblast z našeho seznamu, která se dá těžko naučit (společně s hledáním tématu). Ostatní body odkazují spíše k řemeslu, které je relativně snadno popsatelné.

8. HLEDISKO

Hledisko je úhel pohledu, ze kterého je příběh vyprávěn. Hledisko umí zkreslit všechny předchozí body, protože jim může dodat netradiční nádech či různě rozostřený filtr.

9. CÍLOVÝ ČTENÁŘ

Tj. pro koho je tato konkrétní kniha určena. Tento stavební kámen není důležitý jen pro marketingové účely, ale třeba i pro výběr prostředí, postav, tématu i stylu psaní. Ovlivňuje prostě mnohé a bez něj by nebylo skoro vůbec možné ten knižní domeček postavit. :)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.