Bod zlomu

Bod zlomu

Dlouho jsme se tu nebavili o budování příběhů.

Rád bych vám představil jeden fígl amerických autorů, který také najdete prakticky v každém průměrném hollywoodském filmu. Není to ani tak o nějaké pravidlu tvůrčího psaní, je to spíše o psychologii vnímání příběhů.

Tento záhadný a zcela jednoduchý fígl se jmenuje bod zlomu.

Bod zlomu je k nalezení obvykle mezi 50 až 70 % délky příběhů (tj. někde mezi polovinou až dvěma třetinami).

A jeho hlavní funkce je přinést do příběhu novou informaci či situaci, která změní dosavadní vývoj děje.

Klasické příklady bodu zlomu:

  • Zamilovaný páreček, který více či méně překonává nástrahy nepřející společnosti a plánuje tajnou svatbu. Nicméně ve dvou třetinách dívka náhodou objeví něco, co způsobí, že začne o svém milém pochybovat. A to něco je právě bod zlomu. (Samozřejmě to dobře dopadne.)
  • Vyšetřovatel hledá obchodníky s lidskými orgány. Trochu se mu to daří, a trochu taky ne. A najednou v polovině příběhu zjistí, že nejvíce důkazů směřuje k nemocnici, kde se právě léčí jeho manželka z těžké nemoci. (Tady to může dopadnout buďto dobře, nebo špatně. Nejspíš asi dobře. :))
  • Známý a úspěšný psycholog se již nějaký čas doslova pere s podivným pacientem. Dalo by se říct, že si už na něj zvykl, když tu se náhle objeví nová informace, která doslova změní celý jejich vztah. (Tenhle příběh může dopadnout jakkoliv.)

Důležitá podmínka: Aby bod zlomu úspěšně fungoval, musí změnit dosavadní chování hlavního hrdiny (a článek o nutnosti změny hlavní postavy si můžete přečíst zde).

Více informací o bodu zlomu se můžete dozvědět třeba ze zajímavé knihy Story Engineering od Larryho Brookse.

Podobné příspěvky

Revize rukopisu: podrobný návod

Dopsali jste svoji novou knihu a máte obrovskou radost, že to máte konečně za sebou? Moc rád bych vám pogratuloval a poplácal vás po zádech, ale nezapomněli jste náhodou ještě...

Proč ještě není váš román napsaný?

Psaní je ve své podstatě ta nejjednodušší věc na světě. Neexistují totiž žádné vnější překážky, které by vám v něm bránily. Stačí vám k němu tužka a papír, případně ten...

O schopnosti přizpůsobit se

Je to již hodně dávno, co svatý Augustýn řešil jeden velký problém. Pomalu se schylovalo k jeho cestě do Říma a on byl stále zmatený – v Římě byla svatým...

UPDATE: E-mailové kurzy byly vyčištěny

Dobře víte, že se vám snažím přinášet spoustu čerstvé inspirace a v sekci PROJEKTY najdete hned několik desítek online nástrojů (nejen) pro rozvoj kreativity (většina je zdarma). Mezi ty nejoblíbenější...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!