Co se dá vyčíst z práce slavných spisovatelů

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Co se dá vyčíst z práce slavných spisovatelů

James Clear zkoumal rozhovory 12 slavných spisovatelů, ve kterých prozradili své denní harmonogramy a bavili se zejména o tom, jakým způsobem (a proč) tvoří.

Závěrem vyplývají 3 rady pro všechny nadšené psavce:

1. Pro mentální práci je dobré připravit i tělo. Vonnegut dělal v přestávkách mezi psaním kliky, Murakami běhá každý den 10 km. A. J. Jacobs píše během chůze na běžícím pásu. Většina rozebíraných spisovatelů vykazuje známky fyzického cvičení. To ale může být i procházka po parku…

2. Udělejte tu nejdůležitější práci jako první. Z rozhovorů často plyne, že mnoho profesionálních spisovatelů píše (nebo psalo) brzy ráno nebo dopoledne (např. Hemingway nebo již zmíněný Murakami). To není náhoda. Nečekají na to, až přijde múza, až budou mít více času, tu správnou náladu apod. Prostě dělají to nejdůležitější jako jednu z prvních věcí po probuzení. Je to jejich práce. V případě většiny lidí, kteří se psaním neživí, by to měla být jedna z prvních věcí po příchodu z jejich hlavní práce.

3. Připravte se na to, že psaní je velmi těžká disciplína. Mnoho spisovatelů se zmiňuje, že se psaním neustále bojují. Housseni řekl, že jeho první verze jsou „těžké“ a „pracné“ a „zklamáním“. Russellová tvdí, že je její psaní „špatné“. Barbara Kingsolverová vyhodí sto popsaných stran, než se dostane ke skutečné první stránce své knihy. Nečekejte tedy, že všechno půjde jako po másle. Připravte se na to, že psaní nemusí být taková zábava, jak si většina lidí myslí, a ono to půjde snáze.


Zde jsou 3 rozhovory, ze kterých můžete čerpat další inspiraci (v angličtině):


Je jasné, že to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Mně ale přijde zajímavé, jak moc se v těchto bodech shoduje 12 slavných jmen z různých koutů světa.

Třeba vám tyto rady také budou ku prospěchu!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.