Čteme [doplňte své jméno], protože…

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Čteme [doplňte své jméno], protože…

Každý píšeme příběhy z jiného důvodu. Pokud je jeden z vašich hnacích motorů touha stát se profesionálním spisovatelem, měli byste být schopni dokončit větu z nadpisu tohoto článku.

Pohrajte si s tím chvilku.

Podívejte se na autory bestsellerů – jejich knihy se prodávají, protože jejich jméno je “obchodní značkou”, pod kterou čtenáři něco očekávají.

Čteme Franze Kafku, protože jeho styl je naprosto unikátní a ojedinělý.

Čteme Petra Šabacha, protože umí s lehkostí zachytit na malé ploše mnoho detailů a zážitků z minulého režimu.

Čteme Michala Viewegha, protože … no … protože se mu dneska nedá uniknout a je všude a je in a je in každý rok před začátkem festivalu Svět knihy.

Potíž je v tom, že se všichni známí autoři zařadí do jisté škatulky – humor pro ženy je Halina Pawlovská, Ivona Březinová se nejvíce našla v knihách pro děti, od Daniely Fischerové nemůžete očekávat úplnou oddechovku ve stylu červené knihovny atd. apod.

Ale před splynutím jména člověka s nějakou zaručenou škatulkou (to nemyslím zle) je dlouhá cesta. Naše texty postupně definují naši kariéru. A jako autoři budete posuzováni vašimi čtenáři, nakladateli a literárními kritiky.

Jakými jste tedy spisovateli? Na čem můžete založit svoji “obchodní značku” ve psaní?

To jsou otázky, na které bychom měli znát odpovědi a které bychom měli mít vytištěné hned vedle klávesnice.

Jaké autory čtete vy? Co od jejich nových knih očekáváte? 

Tip na konec: Zvládnete napsat vlastní knihu? Otestujte se!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

1 komentář u „Čteme [doplňte své jméno], protože…“

  1. Musím přiznat, že současní čeští autoři jsou pro mě trochu záhadou. Mám stísněný pocit, když vidím jejich knihy v knihkupectví a většina z těch současných se zabývá druhou světovou válkou, odsunem Němců atd. Jako bychom se pořád snažili vyřešit si svoje mindráky…
    U českých spisovatelů jsem se zasekla u Karla Čapka, kterého čtu, protože… protože je geniální a nenít řeba nic dodávat, že? :-)
    Mimochodem, velmi dobře jste vystihl tu poznámku o Vieweghovi, mám na jeho tvorbu a popularitu podobný názor.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.