Čtete knihy, které byste chtěli sami napsat?

Čtete knihy, které byste chtěli sami napsat?

„Jestliže víte o knize, kterou byste si chtěli přečíst a která ještě není napsaná, pak ji prostě musíte napsat.“ – Toni Morrison

Pokud bychom prozkoumali několik náhodných rozhovorů od slavných spisovatelských jmen, pravděpodobně bychom se dozvěděli jednu zajímavou informaci – mnoho autorů píše takové knihy, které by si sami chtěli přečíst.

Pamatuji si, jak jsem se procházel v létě 2010 kolumbijským pralesem s partou Američanů a hledali jsme Ztracené město. Tehdy jsem měl dost času přemýšlet, protože jsme prakticky celý týden neměli k dispozici ani záblesk elektrické energie a brzy se tam stmívalo. A tak mě napadlo, že když jsem byl v restauraci zahalené do tmy, tak by mě bavilo jít do divadla, kde by se hrálo představení úplně celé potmě. Pro zvýraznění citů a emocí. Tento nápad jsem při návratu do Čech rozpracoval a napsal divadelní aktovku, která se potom hrála v divadle Viola v režii Věry Slunéčkové.

Dobře, možná že jste o tomto principu již slyšeli, takže se vás ptám znovu a jinak – čtete knihy, které byste chtěli sami napsat?

Obecně je totiž pro každého spisovatele velmi důležité čtení. Jenomže také vím o tom, že mnoho spisovatelé v době největšího náporu inspirace raději nečte, aby se vyhnuli zbytečného ovlivnění jiným stylem.

Ale – jestliže chcete psát například dobré detektivky, bez pročtení Agathy Christie to půjde o dost hůř…

Co si o tom myslíte vy? 

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

5 myšlenek u článku „Čtete knihy, které byste chtěli sami napsat?“

  1. Článek se mi moc líbil. Dává smysl mému čtení. Sice se pohybuji spíše v psychologii, filosofii a historii, přesto je to tak jak píšeš. Člověk musí číst aby mohl psát. Naopak to jde jen stěží.

  2. Ńaprosto s tím souhlasím. Já začala psát z čisté frustrace, že mi v každé knize něco chybělo, a nebo mi tam nic nechybělo, jenomže jsem pak žádnou takovou knihu již nenašla. Neuvěřitelně mě to štvalo, tak jsem vzala tužku a papír a už to jede.
    Hezký článek, líbí se mi tvůj styl psaní.

  3. Asi každý je ovlivněný nějakým stylem, protože přečetl aspoň jednu knížku. Taky píšu to, co bych si sama chtěla přečíst, myslím, že to dělá asi každý.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *