Cvičení: Popis místa

Následující cvičení tvůrčího psaní vás provede popisem míst a prostředí. Obecně platí, že se vám pravděpodobněji povede popis místa, které si dokážete věrně až realisticky představit (a je jedno, zdali se jedná o existující místo či smyšlený hrad na neznámé planetě), než těch míst, které si jen stěží vybavíte.

Toto cvičení vás proto otestuje z postupného procházení vybraným místem a vybavování si různých detailů na základě pěti lidských smyslů.

Když to zvládnete, zvyšujete šanci, že se vám na papíře podaří dané místo zachytit tak, že si ho vaši čtenáři budou umět snadno představit.

Zkuste to!

Cvičení tvůrčího psaní: Popis místa

  1. Zavřete oči a vybavte si místo, kde jste v minulosti delší čas přebývali a které dobře znáte.
  2. Představte si sami sebe, jak se vracíte domů.
  3. Vybavte si co nejvíce detailů (tvar domu, barvu omítky, značky, štěkajícího psa sousedů apod.).
  4. Nadechněte se a vybavte si co nejvíce vůní a pachů z okolí tohoto místa (např. pravidelně projíždějící vůz s krávami).
  5. Nadechněte se a zavzpomínejte na to, co jste běžně slýchávali (např. dětský křik z nedalekého hřiště).
  6. Znovu se nadechněte a vybavte si chuť okolí tohoto místa (např. grilovačku na zahrádce jednoho z domů v ulici nebo závan chmele z pivovaru za řekou).
  7. Naposledy se nadechněte a popište, jak se zrovna teď na tomto místě cítíte.

Zvládli jste tento úkol? Pokud ano, literární popisy míst by vám neměly dělat větší problémy – gratuluju vám!

Tip na konec: Další cvičení tvůrčího psaní najdete zde.Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

 

Inspirativní newslettery

Item added to cart.
0 items -