Cvičení: Srozumitelnost

Cvičení: Srozumitelnost

Srozumitelnost textu je klíčová věc. Pokud čtenáři po dočtení knihy tápou nad významem některých scén nebo popisů, případně vůbec netuší, co chtěl svým příběhem autor říct, není to úplně v pořádku. Jestliže zvládáte psát srozumitelné popisy, to si můžete vyzkoušet v dnešním cvičení tvůrčího psaní. To je natolik zásadní, že jsem ho dlouhou dobu používal ve svých kurzech tvůrčího psaní pro veřejnost (pozn.: Inspirací pro toto cvičení mi byl doc. PhDr. Zbyněk Fišer, Ph.D. z brněnské Masarykovy univerzity).

Zadání cvičení

Představte si místo, které důvěrně znáte (může to být škola, most, nákupní centrum, park, pláž či vaše kuchyně). Představte si, že na tomto místě stojíte se zavázanýma očima. Představte si, jaké vnímáte zvuky, pachy, doteky, chutě. Nyní napište krátký popis tohoto místa (pozor, pořád máte zavázané oči!), aniž by bylo vybrané prostředí v textu vyloženě pojmenované.

Reflexe: Umělecký popis funguje následujícím způsobem: vy jako autoři máte v hlavě nějaký obraz, který chcete skrze text předat čtenářům. Právě teď jste napsali popisný text libovolného místa, jenž v něm není vyloženě prozrazené. Dejte proto přečíst svůj popis nějakému známému, který by měl zkusit uhádnout, kde se vypravěč nachází. Jestliže několik lidí uhádne vámi popsané místo, dalo by se říci, že jste pravděpodobně zvládli základní funkci popisu. Gratuluji vám!

Tip: Máte-li pocit, že by to chtělo další studium, doporučuji vám přečíst si úžasný popis, který najdete na úplném začátku knihy Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda.

Tak jak jste dopadli – je váš příspěvek dobře srozumitelný?

A ještě jeden tip na konec: Sbírku všech cvičení tvůrčího psaní najdete na této speciální stránce. Užijte si je!

Cvičení: Co je tady k smíchu?

Cvičení: Co je tady k smíchu?

Dnešní cvičení tvůrčího psaní bude příběhové. Umožní vám vyzkoušet si, jak moc vám jde vykreslení postav + díky němu potrápíte svůj cit pro jazyk. Zadání je velmi jednoduché: Napište krátkou scénu (maximálně na jednu stránku), kde se 3 až 5

Přečíst »
Ruby Spark film

Ruby Sparks jako film vhodný ke studiu psaní

Ruby Sparks je hlavně o psaní. Není to žádný přelom v dějinách kinematografie, ale můžete si na něm velmi pěkně uvědomit sílu psaní postav a přesah umění do běžného života (chceme přeci ovládat své partnery, ne?). Navíc struktura filmu odpovídá

Přečíst »
flickr_24745487197_0a544b95f4_o

6 pravidel pro čisté psaní od George Orwella

Není nad to poučit se ze zkušenosti věhlasného a úspěšného autora, jakým určitě byl George Orwell. Někdy je těžké odhalit tu skulinku mezi téměř nekontrolovatelným výbuchem vášně a řemeslem, která je ukrytá v každém obalu s cedulkou UMĚNÍ. George Orwell na psaní

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »