Cvičení: Taška

cvičení

Cvičení: Taška

Toto rychlé cvičení tvůrčího psaní vám ukáže, jak snadné je skrze charakterizování postav vytvářet napětí. Má celkem tři části a napíšete během něho jen pět odstavců. Celkově by vám mělo následující hraní si se slovy zabrat zhruba patnáct minut volného času.

Upozornění: Pokud s popisy teprve začínáte, přečtěte si prvně článek Neříkej, ukazuj. Uvedené zadání je totiž vhodné spíše pro pokročilejší autory…

Postup

Vzhled postavy

Během prvních pěti minut popište ve dvou odstavcích vnější vzhled libovolné postavy s taškou, kabelkou nebo batohem (jestliže nemáte v rukávu žádnou postavu, vygeneruje vám ji Charakterovník). Jak je vysoká, jakou má barvu vlasů, očí, kůže, jak se obléká apod.

Charakterizace skrze tašku

Druhý krok by vám měl zabrat také pět minut a jeho výstupem by měly být opět dva odstavce. Nyní se ovšem zaměřte na vnitřní charakterizaci postavy skrze obsah její tašky, kabelky nebo batohu. Co o ní mohou předměty uvnitř tašky vypovídat? Jaká je? Jaká je její minulost? Pokuste se do tohoto krátkého popisu vměstnat nějaký kontrast mezi tím, jak vybraná postava vypadá zvenčí (krok #1) a tím, jaká je ve skutečnosti (tento krok #2). Čím větší rozpor se vám podaří vybudovat, tím lépe.

Závěrečené propojení

Posledních pět minut si nechte na uzavření celého popisu (jeden odstavec). Propojte vnější vzhled s vnitřním charakterem a dejte svému popisu nějakou zajímavou (nicméně uvěřitelnou) pointu. Vytvářet kontrasty je možná snadné, ale vytvářet uvěřitelné kontrasty už zas tak jednoduché není…

Účel

Během tohoto úkolu si můžete procvičit hned několik spisovatelských dovedností najednou – přímé i nepřímé popisy, vytváření postav i pointování krátkých scén. Jak jsem avizoval na začátku, jedná se o velmi komplexní zadání, které vyžaduje vypsanější ruku.

TIP: Pokud vám připadá toto cvičení obtížné, mrkněte se ještě na následující video Jak napsat dobrou scénu.

Jak vám to šlo? Sdílejte své texty dole v komentářích, moc rád si je přečtu (a třeba vám k nim i něco napíšu)!

Jinak více podobných cvičení tvůrčího psaní najdete v mé veřejné sbírce.

Tak ať vám to dobře píše! ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte!

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.