Cvičení: Věk postav
Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Cvičení: Věk postav

Cvičení: Věk postav

Jedna z častých chyb v textech začínajících autorů je malé nebo nepřesné rozlišení chování a jednání různých postav. Díky následujícímu krátkému cvičení si můžete hravě vyzkoušet, zdali to umíte a nakolik vám to jde.


Zadání cvičení

Základní situace: Představte si dvě sestry – jedné je šest a druhé čtrnáct let. Ta starší každý den vodí mladší do školy, protože to má při cestě. No a jednoho dne takto potkají na ulici podivnou stařenu, která se s nimi začne bavit. A také jim přesně řekne, co je dneska čeká (později se ukáže, že měla naprostou pravdu).

Samotné cvičení: Popište tuto situace ze tří různých hledisek – prvně z pohledu mladší sestry, potom z pohledu té starší a nakonec i z pohledu podivné stařeny. Pokuste se co nejvíce rozrůznit myšlení těchto postav a jejich reakce.

Rozsah: Bohatě postačí půlstránka na jednu postavu.

Vyhodnocení: Sledujte, jakými prostředky jste docílili jednotlivých charakterizací (mluvou, detaily, kterých si všímají, reakcemi apod.). Chcete-li, dejte své ukázky přečíst někomu známému a zeptejte se ho nebo jí, zdali pozná, která sestra je starší a která mladší. Pokud to nezaujatý čtenář rozpozná, dnešní úkol se vám povedl na výbornou – gratuluji vám! :)


Tak co, jak vám jde rozrůzňování vašich postav? Je to těžké? Proč?

Poznámka: Všechna má cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *