Je to už pár let zpátky, co jsem byl velký fanda zvláštního druhu zábavy – RPG, neboli česky hry na hrdiny. Tento moderní fenomén je velice zajímavý a musím se přiznat, že ho mám z mnoha důvodů rád dosud.

Hry na hrdiny jsou hry, kdy není vítěze, ani poraženého. Ve své podstatě jde jenom o to vyprávět se svými přáteli nějaký zajímavý a dramatický příběh podle jistého herního mechanismu, systému. Každý hráč zastupuje nějakou předem vymyšlenou postavu, kterou si sám zvolí, a jeden účastník hry celý průběh herní seance řídí. Potřebujete k tomu pouze nějaká základní fungující pravidla (v ČR je známé např. Dračí Doupě), dobré kamarády, tužku, papír, gumu a většinou i pár kostek.

RPG je výborným nástrojem pro rozvíjení komunikačních schopností a fantazie! A proto jsem v době svého gymnazijního nadšení pro věc vymyslel své vlastní herní systémy.

První se jmenuje Svět fantazie. Jedná se o velmi jednoduchý systém, který hráče v ničem neomezuje. Je určen pro rychlé hry, které se nechtějí zabývat moc detailními pravidly.

Svět fantazie je ovšem první, i když naprosto vyladěný a fungující, pokus. A tak během prvního roku vysoké školy přišel na řadu druhý systém, který je v jistých ohledech originální a jedinečný – Factum.

Factum je příběhově orientovaná univerzální hra na hrdiny. Můžete ji hrát v jakémkoliv prostředí a vždycky bude fungovat. Herní systém je minimalistický, velmi jednoduchý a rychlý (to jsou pozůstatky ze Světa fantazie). Hra samotná své hráče podporuje k tvorbě zajímavých charakterů a příběhů; snažil jsem se totiž do několika mechanismů vecpat literární vědu.

Factum mělo kdysi velké ambice. Na jeho vývoji se podílelo hned několik lidí a po celé ČR bylo jedenáct testovacích skupin. Dokonce mělo vyjít i knižně!

Ale potom se nešťastnou shodou náhod stalo, že z projektu sešlo.

Nedávno jsem narazil na staré materiály a rozhodl jsem se všechno zdarma zveřejnit. Přišlo mi to totiž líto; Factum si zcela jistě zaslouží spatřit světlo světa!

Takže nyní jsou obě hry přístupné na následujících stránkách:

Stáhněte si je, zavolejte kamarádům a užijte si společně úžasné příběhy s živými charaktery! ;)

Poznámka: Obě hry a celý předešlý text vyžaduje alespoň základní znalost RPG. Pokud jste tímto tématem netknutí a zaujalo vás to, doporučuji vám navštívit specializovaný obchod a zeptat se jich na podrobnosti (příp. zaskočte za nějakým známým, který hry na hrdiny hraje).

Kurzy tvůrčího psaní Reného Nekudy Pojďte si hrát, tvořit a rozvíjet se!
Aktuální nabídka kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost »

2 komentářů

    1. René Nekuda 3. 3. 2017 – 09:20

      Omlouvám se, tyto hry jsou dočasně nedostupné. Podívejte se prosím na stránku s Projekty, určitě tam najdete něco zajímavého! ;)

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *