Isaac Bashevis Singer: O psaní pro děti

René Nekuda

Zajímavosti

článek, pro děti

René Nekuda

Zajímavosti

článek, pro děti

Isaac Bashevis Singer

Isaac Bashevis Singer je nositel Nobelovy ceny za literaturu, kterou získal v roce 1978. Jelikož celý svůj život psal zejména pro děti, jeho krátký proslov se věnuje dětskému čtenáři.

Zde je jeho nejdůležitější část – deset důvodů, proč se začal Isaac Bashevis Singer pohybovat na poli dětské literatury…

Část proslovu Isaaca Bashevise Singera

Dámy a pánové: existuje pět set důvodů, proč jsem začal psát pro děti, ale abych ušetřil čas, zmíním se jen o deseti z nich.

  1. Děti čtou knihy, ne recenze. Kritika je jim úplně ukradená.
  2. Děti nečtou proto, aby hledaly svou identitu.
  3. Nečtou, aby se zbavily pocitu viny, uhasily žízeň po vzpouře nebo se zbavily odcizení.
  4. Nevidí žádný smysl v psychologii.
  5. Nenávidí sociologii.
  6. Nesnaží se pochopit Kafku nebo Plačky nad Finneganem.
  7. Stále věří v Boha, rodinu, anděly, démony, čarodějnice, skřítky, logiku, jasnost, interpunkci a další zastaralé věci.
  8. Mají rády zajímavé příběhy, ne komentáře, návody nebo poznámky pod čarou.
  9. Když je kniha nudná, bezostyšně zívají, aniž by se styděly nebo se bály autority.
  10. Neočekávají, že jejich milovaný spisovatel vykoupí lidstvo. Jakkoli jsou mladí, vědí, že to není v jeho moci. Takové dětinské iluze mají jen dospělí.

Poznámka: Tady je celý text v originále.


Myslím, že psaní pro děti je něco posvátného. Je spousta věcí, které mohou fungovat v knihách pro dospělé, ale které by nikdy neobstály v dětské literatuře. Isaac Bashevis Singer pěkně popisuje, že je podstatné zaměřit se na dobrý příběh, základní esenci lidství (a s tím se jednoduše nedá nesouhlasit).

Užitečné tipy: Jestliže chcete zažít se svými dětmi radost z vyprávění, mrkněte se na moji knihu Příběhostroj. A třeba by se vám také hodily rady od Neila Gaimana. ;)

Zkoušeli jste už někdy psát texty pro děti? A jak vám to šlo? Souhlasíte s Isaacem Bashevisem Singerem, že dětská literatura by měla být ve své podstatě čistá? Podělte se o své názory a zkušenosti dole v komentářích…

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.