Jak by neměl vypadat konec příběhu

doorway-3293341_1280

Závěr je velmi důležitá část každého textu – ne nadarmo se říká: “Konec dobrý, všechno dobré.” Je to přesně tak – pokud bude vaším koncem happy end, pak i celý předchozí text bude působit pozitivně. Můžete napsat 500ti stránkový román o soudním procesu nevinného, a pokud ho na závěr odsoudí, bude to mít úplně jiné vyznění, než když bude zproštěn viny nebo někam uteče. Přitom předcházející text může být naprosto totožný – celé vyznění příběhu bude záviset pouze na konci; možná na jedné větě soudce.

Příkladem špatně napsaného závěru jsou texty, které neskočily tam, kde skončit měly. Jsou pak nudné, a tudíž i většinou neúspěšné.

William Zinsser

1. Dejte si záležet na poslední větě stejně jako na první (viz Rady pro napsání dobrého úvodu nebo Jak moc je při psaní povídek důležitý úvod).

2. Na konci nikdy nehodnotťe!

Proč musíte na konci všechno znovu vysvětlit? Myslíte si, že jsou vaši čtenáři natolik hloupí, že to nepochopí? Pokud zbytečně shrnujete děj a udržíte si pozornost čtenářů, máte kliku. Oni totiž mají ještě jednu možnost – přestat číst.

3. Když jste připraveni ukončit děj, udělejte to.

4. Perfektně končící příběh by měl čtenáře překvapit, zatímco by ale měl být přirozený a nevzbudit dojem, že je něco špatně.

5. Uzavřete svůj text větou, která čtenáře tzv. “praští”, protože ji neočekává.

6. Vyvarujte se otřepaným frázím typu “ke konci”, “na závěr” apod.

7. Pokud je to možné, uzavřete příběh podobně jako když zapadne poslední dílek puzzle do právě vytvořeného obrazu. To čtenáře totiž vždycky potěší.

Podobné příspěvky

Jak napsat dobrý příběh podle Marka Twaina

Mark Twain patří k velkým postavám americké literatury. Myslím, že nebude vůbec na škodu seznámit se s jeho pravidly dobrého psaní a tím se alespoň trochu poučit z jeho obrovského...

Jak budovat napětí

Napětí je velmi důležitou složkou prakticky všech příběhů. Může to být vnitřní rozhodování, zdali si dá postava ke snídani kávu nebo čaj, případně druhý extrém – obrana rodiny před útokem mimozemšťanů....

Letní kurzy tvůrčího psaní

Kdy jindy si užít hodně zábavy, něco se naučit, seznámit se se zajímavými lidmi a lépe poznat sám sebe než v létě! Již tradičně vypisuji červencové termíny kurzů tvůrčího psaní...

Příběhový nápadovník (ke stažení)

Příběhový nápadovník je užitečná pomůcka pro spisovatele, díky které si zaznamenáte kostru poutavých příběhů. Stejně tak vám pomůže všechny vaše rozpracované příběhy úspěšně dotvořit. Nyní si ho můžete stáhnout zcela...

Prvně si umyjte svoji misku

Starý zenový příběh praví: Mladý mnich řekl Joshuovi: “Právě jsem vstoupil do kláštera. Prosím, uč mě.” Joshua se zeptal: “A už jsi snědl svoji rýžovou kaši?” Mnich odpověděl: “Ano, snědl.”...

Pravda (?) (!) (?!)

Žijeme v postmoderně, která zuby nehty hlásá, že je pravda relativní. Poslechněte si proto jeden velmi starý příběh… Dva muži šli k súfijskému soudu, aby vyřešili svůj rozpor. První muž...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

3 komentáře

  • A ja zas ty ostatni, co nejsou tak stoprocentne happy. Mam radsi, kdyz me kniha ci povidka poradne prasti. Nevim proc. Asi jsem apokalypsomilec.

    Odpovědět
  • Právě jsem dopsala svůj první román, který jsem začala před čtyřmi lety. Nevím kam bych svůj konec zařadila, možná částečně happyendový a na pokračování.Zatoužila jsem (a už mi na to mozek pracuje) po pokračování.
    Úderný asi nebude, a neočekávaný asi taky ne, ale já jsem spokojená.;) Děkuji za rady.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!