Jak číst jinak: Začátky knih

Jak číst (knihy) jinak: Motivace postav

Knihkupectví jsou přeplněná novými tituly. To přirozeně vyvolává neuvěřitelný souboj o čtenářskou pozornost. Pokud pomineme marketingovou část knižního trhu, měli bychom se soustředit na samotný začátek příběhu.

Tam totiž většinou padají zásadní rozhodnutí: Je tento příběh zrovna pro mě? Budě mě bavit? Chci číst dál? Věnuji mu X hodin svého volného času?

Ano, existují sice čtenáři, kteří automaticky dočtou to, co začnou číst, ale tato skupina je téměř vyhynulý živočišný druh. Spoléhat se na ně prostě nedá.

Takže přichází na řadu práce s tzv. „háčky“.

Háček je většinou podvědomá otázka, na kterou chce znát čtenář odpověď. Přislibuje odkrývání poutavého příběhu a udržuje pozornost. Více o principu háčků se dočtete v tomto samostatném článku.

Čím více háčků najdete na začátku příběhu, tím je větší šance zaujmutí cílové skupiny.

Háčky na začátku příběhů

Vyzkoušejte si to u své oblíbené knihy:

Ze začátku příběhu [název knihy] vyplývají následující otázky, na které jsem chtěl(a) znát odpověď: [vypište seznam alespoň tří nezodpovězených otázek z úvodu knihy]. A právě tohle mě přimělo k začtení se!

#JAKCISTJINAK

Ano, tohle je jeden z hlavních důvodů, proč chcete číst dál!

Možná jste si toho ani nevšimli, ale věřte mi, že tento magický klíč k zaujmutí většina spisovatelů používá zcela vědomě a vkládají je jako nenápadné pasti do prvních několika stran svých knih.

Příklad

Háčky najdete klidně i u první věty, byť začátek příběhu je samozřejmě mnohem delší než je jenom jedna věta (to je, doufám, všem jasné).

„Nemůžu uvěřit, že jsem stál přesně na tom místě, kde jsem stál, když jsem zabil svou matku.“ – Mary Higgins Clarková, Kdo tě zná

Jaké tam jsou háčky?

 1. Kdo je hlavní postava?
 2. Kdo byla jeho matka?
 3. Jaký mezi sebou měli vztah?
 4. Co si udělali?
 5. Jak (a proč) ji vlastně zabil?
 6. Proč na tomto místě?
 7. Co je to za místo?
 8. Jak to, že není ve vězení?
 9. Byl vůbec ve vězení?
 10. Proč se tam vrací?
 11. Co se mohlo dít v tom mezičase?
 12. Jak je to vlastně dlouho?
 13. Změnil se hlavní hrdina?
 14. Poučil se z toho?
 15. Lituje svého činu?

Páni, to je přímo obrovské množství háčků, které slibují zajímavý příběh! Pokud máte chuť na psycho, thriller, krimi, krvák, drama, pak vás jistě již jenom tato první věta zaujme… je tam totiž spousta podvědomých důvodů, proč by vás následující stránky mohly bavit.

Tak jaké háčky najdete v knize, která vás naposledy hodně zaujala? ;)

TIP! Další články ze série #JAKČÍSTJINAK najdete zde.

Podobné příspěvky

Tři části každého příběhu: začátek

Na světě existuje spousta blogů a knih, které se věnují pouze začátkům příběhů. Bezpochyby je ve všech řečeno, že začátek je jedna z nejdůležitějších částí každého příběhu. Ve většině případů...

Ti druzí

Psaní je osamělá záležitost, což snad není žádné překvapení. Ať už píšete v půlnočním tichu v místnosti osvětlené pouze světlem vašeho notebooku nebo v kavárně přeplněné zvuky, barvami a vůněmi,...

Slovosledy

Můj projekt Slovosledy mapuje současné české autory a autorky, jejich pohled na psaní a hledání inspirace. Slovosledy jsou sérií rozhovorů, které budu pravidelně zveřejňovat na svých webových stránkách RenéNEKUDA.cz. Seznam...

Update Povídkáře: nové doplňkové cvičení Detektivka

Vážení čtenáři, Povídkář, online inspirativní nástroj nejen pro spisovatele, byl obohacen o nové (již páté) doplňkové cvičení s názvem Detektivka. Jsem si jistý, že dokáže pěkně potrápit vaše mozkové závity!...

Pozvánka na party – Belles Lettres 2014

Samozřejmě vás velmi rádi uvidíme i v sobotu a v neděli na Belles Lettres 2014 – novém festivalu literatury pro opravdové booklovery. Určitě to bude stát za to! ;) P. S....

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!