Jak číst jinak: Začátky knih

Jak číst (knihy) jinak: Motivace postav

Knihkupectví jsou přeplněná novými tituly. To přirozeně vyvolává neuvěřitelný souboj o čtenářskou pozornost. Pokud pomineme marketingovou část knižního trhu, měli bychom se soustředit na samotný začátek příběhu.

Tam totiž většinou padají zásadní rozhodnutí: Je tento příběh zrovna pro mě? Budě mě bavit? Chci číst dál? Věnuji mu X hodin svého volného času?

Ano, existují sice čtenáři, kteří automaticky dočtou to, co začnou číst, ale tato skupina je téměř vyhynulý živočišný druh. Spoléhat se na ně prostě nedá.

Takže přichází na řadu práce s tzv. „háčky“.

Háček je většinou podvědomá otázka, na kterou chce znát čtenář odpověď. Přislibuje odkrývání poutavého příběhu a udržuje pozornost. Více o principu háčků se dočtete v tomto samostatném článku.

Čím více háčků najdete na začátku příběhu, tím je větší šance zaujmutí cílové skupiny.

Háčky na začátku příběhů

Vyzkoušejte si to u své oblíbené knihy:

Ze začátku příběhu [název knihy] vyplývají následující otázky, na které jsem chtěl(a) znát odpověď: [vypište seznam alespoň tří nezodpovězených otázek z úvodu knihy]. A právě tohle mě přimělo k začtení se!

#JAKCISTJINAK

Ano, tohle je jeden z hlavních důvodů, proč chcete číst dál!

Možná jste si toho ani nevšimli, ale věřte mi, že tento magický klíč k zaujmutí většina spisovatelů používá zcela vědomě a vkládají je jako nenápadné pasti do prvních několika stran svých knih.

Příklad

Háčky najdete klidně i u první věty, byť začátek příběhu je samozřejmě mnohem delší než je jenom jedna věta (to je, doufám, všem jasné).

„Nemůžu uvěřit, že jsem stál přesně na tom místě, kde jsem stál, když jsem zabil svou matku.“ – Mary Higgins Clarková, Kdo tě zná

Jaké tam jsou háčky?

 1. Kdo je hlavní postava?
 2. Kdo byla jeho matka?
 3. Jaký mezi sebou měli vztah?
 4. Co si udělali?
 5. Jak (a proč) ji vlastně zabil?
 6. Proč na tomto místě?
 7. Co je to za místo?
 8. Jak to, že není ve vězení?
 9. Byl vůbec ve vězení?
 10. Proč se tam vrací?
 11. Co se mohlo dít v tom mezičase?
 12. Jak je to vlastně dlouho?
 13. Změnil se hlavní hrdina?
 14. Poučil se z toho?
 15. Lituje svého činu?

Páni, to je přímo obrovské množství háčků, které slibují zajímavý příběh! Pokud máte chuť na psycho, thriller, krimi, krvák, drama, pak vás jistě již jenom tato první věta zaujme… je tam totiž spousta podvědomých důvodů, proč by vás následující stránky mohly bavit.

Tak jaké háčky najdete v knize, která vás naposledy hodně zaujala? ;)

TIP! Další články ze série #JAKČÍSTJINAK najdete zde.

Nejlepší knihy všech dob

Nejlepší knihy všech dob

Žebříčky oblíbených, nejprodávanějších či nejlepších knih jsou vždycky fascinující, i když jich můžete najít opravdu velké množství. Následující seznam byl ale vytvořen pod taktovkou unikátního klíče – 125 úspěšných současných (amerických a britských) autorů hodnotilo světovou literaturu a rozhodovalo o

Přečíst »
Více než 100 českých fontů ke stažení zdarma

Fontpark 2.0 = místo, kde fonty dostávají nový rozměr

Kreativitě se meze nekladou a dalším příkladem tohoto tvrzení může být internetová stránka Fontpark 2.0, kde fonty a typografie ožívají zcela novým způsobem. Pomocí jednoduchého prostředí, internetového prohlížeče a počítačové myši můžete z mnoha fontů vytvářet zajímavé obrázky (pro tento

Přečíst »
S červenými trenýrkami můžu udělat cokoliv

S červenými trenýrkami můžu udělat cokoliv

Mám malé tajemství. Ale nejsem si jist, zdali vám ho mohu prozradit. Umožňuje mi jít dál, dělat prakticky cokoliv, nevzdávat se, bojovat se svými strachy a překonávat i ty největší bariéry. Vsadím se, že by vám to také pomohlo, jen

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »