Jak jsem jel na zkušenou do Ameriky a do Finska…

Chapman university

Měl jsem to štěstí, že jsem mohl v minulých dvou měsících navštívit USA a Finsko. V obou zemích jsem se školil a vzdělával v oblasti výuky tvůrčího psaní a po návratu jsem se vždycky cítil víc než nadšený, rozhodně obohacený, silnější v kramflecích a s otevřenou myslí.

Chapman university v Los Angeles

Dva týdny na této univerzitě znamenaly pozorovat systém výuky tvůrčího psaní v USA. Navštěvoval jsem různě zaměřené semináře, diskutoval s profesory, ale i se studenty, a dokonce jsem dojednal i nějakou tu spolupráci pro příští akademický rok.

Amerika je kolébkou tvůrčího psaní (mnoho lidí v Čechách ani neví, co to tvůrčí psaní je, nebo má spoustu předsudků, případně si ho plete s literární vědou) a pro mě střetnutí se s tímto základním systémem znamenalo, že jdu dobrou cestou. Že to, co se snažím aplikovat v Čechách, někde jinde funguje. Že všechny případné předsudky spíše ukazují na naši malost a čecháčství.

Taky se mi líbilo, že jsou založeni na demokracii prakticky ve všech směrech – pokud se tam někdo rozhodne psát červenou knihovnu, bylo to jeho rozhodnutí a je na stejné úrovni jako člověk, který se rozhodne pokoušet se o tzv. „vysokou literaturu“. Oba vědí, proč to asi chtějí dělat a tak bychom se k nim měli chovat stejně. Necítil jsem tam prakticky žádné elitářství a nadřazenost. Přijde mi to jako skvělý princip, který jsem již uplatňoval ve svých hodinách a budu si na něm trvat.

Vzájemná podpora bez závisti je další skvělá věc, ve které mě Amerika utvrdila (nebo spíše potvrdila, že je to možné).

A výsledky této návštěvy byly hned dva – příští rok budu učit s pozměněnou koncepcí a mé roční kurzy začnou psát společnou sbírku povídek s americkými semináři tvůrčího psaní.

Malá osobní poznámka: Na tomto místě bych ještě rád poděkoval celé rodině Dehningových, která mě do USA pozvala a Zuzce s Codym, u kterých jsem bydlel a kteří se o mě moc hezky starali. ;)

Santa Monica a René Nekuda

Orivesi ve Finsku

Jelikož jsem členem Evropské asociace programů výuky tvůrčího psaní (EACWP), byl jsem zhruba před týdnem navštívit finskou školu v Orivesi, kde se konalo evropské sympózium o tvůrčím psaní organizované právě EACWP.

Setkání s tolika odlišnými přístupy a s tolika extrémně milými a zajímavými lidmi (např. ze Španělska, Itálie, Francie, Belgie, Švédska či Libanonu) bylo přímo ohromující.

Dlouhé bílé noci jsme využili k řešení základních problémů, se kterými se učitelé tvůrčího psaní setkávají. Také jsem byl fascinován některými živými projekty, které byli tito lidé s nulovým rozpočtem schopní uskutečnit. To je totiž moje cesta, která mě nejvíce baví a láká…

Z Finska jsem si odvezl pozvání na další evropské konference o tvůrčím psaní a zároveň i rozšířil spolupráci mých dalších kurzů se školami v Belgii a možná i v Libanonu (aktuálně ve fázi jednání).

Orivesi

Závěr

Mám obrovskou radost, že mě přízeň osudu zavedla na tato místa. Jsem skutečně šťastný, že mohu vykonávat povolání učitele tvůrčího psaní na plný úvazek a že jsou mé kurzy stále oblíbenější a oblíbenější. Taky jsem potěšen, že mohu spoustě lidem plnit sny a vidím výsledky své práce.

Veřejně slibuji, že příští rok budou mé kurzy tvůrčího psaní pro veřejnost ještě lepší, neboť na sobě tvrdě makám a prakticky půl roku zpátky jsem neměl ani jeden den volna.

Baví mě to. Beru to vážně.

Díky vám všem za to!

Poznámka na konec: Již brzy můžete čekat ohlášení nových kreativních projektů, na kterých jsem poměrně dlouho tajně pracoval. Dále včera začala práce na nové sbírce povídek z mých letošních kurzů s pracovním názvem Instantní životy (budeme tak navazovat na první sbírku z mých seminářů Ti, kteří kradou mango). ;)

Podobné příspěvky

Důležitost začátků a konců

Začátek a konec jsou dva nejdůležitější body každého příběhu. Začátek rozhoduje o tom, zdali čtenáři budou číst dál, nebo vaši knihu odloží. Jeho funkce je tudíž nesmírně důležitá. “Mezi nejdůležitější...

Kde je centrum kreativity?

Je zajímavé zjistit, odkud se naše kreativita vůbec bere a na čem je závislá. Nikdo se snad nebude divit, když vám řeknu, že centrum kreativity je v našem mozku. Ten...

Spisovatelské rozcvičky

Chcete psát a ono vám to zrovna moc nejde? Nemáte nápad? Trpíte tvůrčím blokem? Spisovatelské rozcvičky vám pomohou uvolnit se před psaním! Umí toho opravdu hodně a budou vám dobře...

Proč váš začátek nefunguje

Začátky, začátky, začátky – základní esence příběhů, představení toho, co bude následovat. Vzbuzení zájmu a navnadění. Vyselektování tzv. „cílového čtenáře“. V kurzech poměrně podrobně zkoumáme, proč něco nefunguje + jak to...

Sebrané moudrosti o důležitosti konce

Ať chceme, nebo ne; ať o tom na RenéNEKUDA.cz, nebo ne, najdete spoustu jiných článků, konec je spolu s úvodem nejdůležitější část každého textu. Proto není nikdy na škodu připomenout...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

4 komentáře

 • To muselo být skvělé! Už se těším na nové projekty. ;-)
  Jinak co se týče toho, že spoustu lidí u nás neví, co je to tvůrčí psaní – setkávám se s tím neustále. Většina lidí na mě nechápavě hledí a myslí si, že mluvím o psaní všeobecně (třeba o chatování na internetu nebo psaní oficiálních dopisů nebo bakalářky). Snad se to díky Vám brzo změní. ;-)

  Odpovědět
 • Teda já bych jel raději někam k moři, na pláž, načerpat inspiraci (rozuměj flákat se), ale proti gustu :-)
  Ne vážně, je prima vědět, že tam někde za Velkou louží existují lidé, co nedělají rozdíl mezi Moby Dickem a Srandokapsem. A pevně doufám, že se nám tenhle model podaří dostat i do naší krásné vlasti. Bylo by totiž fajn, kdyby se ti “velcí” spisovatelé nekoukali na nás, drobné pisálky a blogery, jako na havěť (tedy taková je alespoň moje zkušenost). Díky za hezký článek, doufám, že se mi konečně podaří našetřit trochu volného času a zapsat se na kurz :-)

  Odpovědět
 • To zní skvěle!
  Taky mne to baví – to máme stejně. Ale – neberu to dost vážně. Tak ..mohu říct, že jsem v půli cesty??? :-D
  Těžko, anežko?
  Chmmm :-(

  Pravda je, že mám nějaké “objektivní” důvody .. jako například, že od základu překopávám celý svůj život. Ale vím, že na to se nemohu vymlouvat. Každý máme něco – a skuteční spisovatelé píšou v dobách nejtěžších – ty nejlepší věci.

  Tak .. musím říct, že jste mne teď vážně zase inspiroval.
  Děkuji!

  Odpovědět
  • Tak to mám radost, že se mi opět povedlo něco pozitivního! ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!