Jak jsem se rozhodl změnit svět

René Nekuda

Ze života mého

článek, média

René Nekuda

Ze života mého

článek, média

Jak jsem se rozhodl změnit svět

Poslední tři roky žiju jedním velkým projektem. Tak velkým, že mi doslova přerostl přes hlavu (ale naštěstí v tom dobrém slova smyslu).

Má jednu velkou nevýhodu – těžko se shrnuje do pár vět.

Takže tady je celý jeho příběh se všemi možnými odlesky…

Semínko

Začalo to na podzim roku 2005, kdy jsem byl vyslán Novým prostorem do Keni, abych tam dokumentoval program adopce na dálku. Díky této akci jsem si přičichl ke psaní i k cestování. Dost mi to dalo, hodně mě to změnilo (až tak, že mi vlastní matka říkala, že jsem někdo jiný).

Bylo to strašně silné, musel jsem si vybojovat spoustu dalších věcí (odjížděl jsem tam v maturitním ročníku) a návrat nebyl vůbec růžový (následovalo ještě obrážení skoro celých Čech s pásmem přednášek).

Při první cestě do Keni jsem si doslova osahal jádro sebe sama a hodně jsem přemýšlel o podstatě lidství. Dost mi v tom pomáhal můj keňský kamarád Ben, který vyrostl v největším středoafrickém slumu Kibera.

Od té doby se toho stalo opravdu hodně – začal jsem studovat tvůrčí psaní, později mi nabídli, abych ho zkusil učit a já se lekl, ale po několikaměsíčním rozjímání jsem to zkusil. A zůstalo mi to naštěstí až do teď. :)

Ben mezitím začal spolupracovat s mnoha neziskovkami z celého světa a snaží se změnit to divoké prostředí slumu k lepšímu.

Klíčení

Po osmi letech jsem se tam měl vrátit. Ale už za mnou nestálo žádné médium, takže jsem si s touto cestou spojil svoji vlastní práci. A tak vznikl Projekt Hakuna Matata.

Nasáčkoval jsem se k Benovi do Kibery a strávil tam tři celé týdny. V tomto čase jsem zkoumal, co v Kibeře funguje (a proč) a co je třeba změnit (a proč). Dále jsem vytvořil celkem 19 rozhovorů s náhodnými lidmi, kteří mi věnovali svůj život. Věděli, že z nich potom pravděpodobně vzniknou povídky a že výtěžek z případného prodeje bude věnován dětem z Kibery na podporu základního vzdělávání.

Bylo to od nich nesmírně statečné, protože dali všanc svoji duši, aby tím pomohli sousedům a jejich dětem.

Růst

V další fázi projektu bylo potřeba stvořit knihu. Po tři roky někteří účastníci mých kurzů tvůrčího psaní (dobrovolně) psali povídky inspirované náhodně vylosovaným osudem člověka z Kibery.

Měli za úkol najít v něm nějaké téma, které souzní s jejich vlastním autorským životem (a napsat o tom krátkou povídku z našeho evropského prostředí).

Sledovali jsme tím zejména tyto dvě věci:

 1. máme podobné zážitky + řešíme podobné překážky a problémy = dokážeme si porozumět
 2. příběhy spojují a jsou univerzální komunikační jednotkou na celé této planetě

Později se stal zázrak a na konferenci tvůrčího psaní ve Finsku, když jsme s kolegy ze všech koutů Evropy za bílé noci popíjeli silné pivo, se dvě učitelky tvůrčího psaní pro tento projekt nadchly a přidaly se.

Vznikla tak mezinárodní sbírka textů nazvaná Hakuna Matata (což v překladu znamená něco jako „nic není problém“ či „problémy neexistují“), což rozšířilo pohled na věc o další dvě země – Belgii a Španělsko.

Květ

Hakuna Matata byl od začátku odvážný projekt. Vůbec jsme netušili, jak na to budou lidé reagovat, např. kvůli tématu uprchlíci. Nám šlo ale o něco jiného, podle mě mnohem „hlubšího“…

Kniha Hakuna MatataNa evropské straně dostali studenti tvůrčího psaní šanci na sobě pracovat a skrze tuto práci si mohli splnit svůj sen a získat tak první čtenáře díky publikování vlastního výtvoru v mezinárodní sbírce povídek.

Dále 100 % výtěžku vrátíme v létě 2017 zpátky do Keni. Proč?

Protože Kibeřané nám poskytli velkou inspiraci. Protože my jsme se díky jejich životům mohli něco naučit a protože spousta dětí se tam chce také vzdělávat a nemohou.

Takže jsme se rozhodli podpořit dovybavení učebnicové knihovny Amani Kibera, do které v této chvíli dochází cca 3000 dětí (Ben s ní má dobrou zkušenost a vidí konkrétní výsledky).

Je to něco jako veřejná studovna, kde je k dispozici většina dostupných a běžně používaných učebnic. Děti, které na sobě chtějí pracovat, toto místo mohou zdarma využívat a nemusejí si tak pořizovat drahé učebnice (ano, nákup učebnic je bohužel jeden z hlavních důvodů, proč některé z nich nechodí do školy).

Nikomu nic nenutíme, jen jim dáváme příležitost se vzdělávat (pokud sami budou chtít). Dostanou tak příležitost, kterou si zaslouží.

Vzdělávání a propojování jsou tedy další dva důležité body celého projektu.

Sklizeň

Rádi bychom vybrali 130 000 Kč, protože to je částka, kterou zmíněná učebnicová knihovna potřebuje (máme konkrétní seznam chybějících učebnic).

Byť to může vypadat, že se celý projekt točí okolo peněz, není tomu tak – peníze jsou pouze prostředkem pro něco mnohem většího.

Rád říkám, že tohle celé je v základu o malých gestech. Myslím si, že hodně zapomínáme na jejich důležitost. Navíc mě dost dráždí, když se někdo chlubí třeba tím, že pomohl staré paní s nákupem do schodů a označí to za dobrý skutek. Tohle přece žádný dobrý skutek není, to je přirozenost!

A malá gesta jsou zejména o přirozenosti.

Takže všichni lidé, kteří na knize bezúplatně pracovali (např. skvělá ilustrátorka Tereza Lukešová, redaktorka, nakladatel, autoři a lektoři, překladatelé) + naši čtenáři + naši fanoušci + všichni, kteří přišli na náš netradiční křest (bylo vás neuvěřitelných 500 – ještě jednou děkujeme!) udělali malé gesto. A toto malé gesto stačí, protože my ho díky Projektu Hakuna Matata dokážeme přetavit v něco většího.

Stovky lidí v Evropě si mohly splnit svůj sen, čtenáři se vzdělávají a obohacují a v Keni může 3000 dětí studovat.

Navíc prodejem knihy a e-booku nepřímo podporujeme český knižní trh a všechny knihkupce, kteří knihu nabízejí.

Každé jedno malé gesto se sečte se všemi ostatními a tvoří smysluplnější celek.

Celé to vzniklo skutečně za 0 Kč a může to mít velký smysl.

Hakuna Matata je kniha s přesahem do běžné reality. Je to kniha, která dokáže něco změnit!

 

Výsledné sčítání

 • projekt dosahuje do 4 zemí a 2 kontinentů
 • vznikla první mezinárodní sbírka povídek od studentů tvůrčího psaní z ČR, Belgie a ze Španělska
 • stovky kurzistů se učily psát příběhy
 • 50 z nich jsme splnili spisovatelský sen
 • zhruba 3000 keňských dětí bude mít výrazně usnadněno studium
 • podpořili jsme český knižní trh a knihkupce
 • získali jsme přes 1000 čtenářů (pro mnoho autorů to byli jejich úplně první neznámí čtenáři)
 • na křtu moderovaném Ester Kočičkovou se ukázalo 500 úžasných fanoušků
 • o knize vyšlo přes 20 článků v různých médiích (Reflex, Elle, Vlasta, Český rozhlas, Joy, Aktuálně.cz atd.)
 • pořádali jsme několik autorských čtení a cestopisných přednášek
 • na projektu nezištně pracovaly desítky profesionálů z různých oborů (ilustrace, redakce, překlady apod.)
 • e-book Hakuny Mataty obsahuje o 7 povídek navíc
 • díky malým gestům jsme propojili doslova tisíce lidí z různých koutů Evropy a Afriky
 • zatím jsme vybrali 63 % cílové částky

Co bude dál?

V létě 2017 osobně odvezu peníze do Keni (zatím jsme vybrali přes osmdesát tisíc korun) a postarám se o zakoupení potřebných učebnic. Vše se samozřejmě pokusím řádně zdokumentovat.

Do té doby projekt neustále žije a i vy se do něj můžete zapojit!

Oficiální webové stránky: https://projekthakunamatata.cz

Nikdo z nás nečekal dotisk knihy, nikdo neočekával tak velkolepý a vyvedený křest, nikdo z nás si nedokázal představit hromadu pozitivních ohlasů.

Děkujeme, že věříte myšlence propojování a malým gestům!

Vaše podpora je můj hnací motor. Příští roční kurzy tvůrčího psaní začnou pracovat na něčem novém. Rád bych totiž navázal na úspěch Hakuny Mataty a pustil se do recyklace (čili to bude projekt z úplně jiného soudku, jinak postavený a trochu jinak i realizovaný).

Nechci dělat „obyčejnou“ charitu, toužím vytvářet projekty, které plní sny, vzdělávají, spojují zdánlivě nespojitelné a pomáhají zároveň. Bude to opět velká výzva a doufám, že u toho zase budete! ;)

Křest knihy Hakuna Matata
Foto ze křtu knihy Hakuna Matata: Instagram Veroniky Novákové

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.