Jak (ne)tvořit literární postavy

Jak (ne)tvořit literární postavy

Není žádné tajemství, že úspěch většiny příběhů závisí zejména na jeho hrdinech. Nevhodná nebo špatně napsaná postava dokáže čtenářský zážitek pěkně pokazit. Představte si například Sněhurku s nějakou psychickou poruchou a unaveného rodiče, který nutně, ale opravdu velmi nutně, potřebuje uspat milovaného šestiletého potomka.

Sesbíral jsem tedy pár tajných tipů, které jsem někde – to skryté místo si nechám jen pro sebe – zaslechl…

Sedm zaručených rad pro tvorbu postavy, která nadchne milióny čtenářů!*

I. V žádném případě ji nepředstavujte v první kapitole!

Když si čtenář koupí vaši knihu, tak rozhodně není připraven na setkání s vaší hlavní postavou. Prvně mu představte svět, ve kterém se příběh odehrává, jeho politickou situaci, barvu trávy apod.

II. Vymyslete jí anglické jméno!

Nikdo nechce číst příběh o Honzovi Novákovi. Lepší jsou přece pompézní jména a jména anglická, např. James Bond.

III. Záporná postava musí být ošklivá!

Ano, aby byla lehce rozpoznatelná, musí být ošklivá. Můžete začít třeba holou hlavou, dlouhým plnovousem a tetováním + zkaženými zuby.

IV. Klaďas nesmí nikdy udělat chybu!

Jako v reálném světě.

V. Ať mluví podobně!

Přece nechcete zmást své čtenáře, že ne? Dialogy s různorodými postavami mohou být až nepatřičně rušivé. Chcete toto riziko dobrovolně podstoupit?

VI. Všechny na konci zabijte!

Představte si, že vaši čtenáři touží vědět, co bylo dál, jak vaše postavy dožily svůj život. No to by byla naprostá hrůza, takže jejich smrt je jediné správné řešení a sázka na jistotu.

VII. Raději nechte otevřený konec!

Bude to působit víc umělecky, čtenáři si vše domyslí a určitě budou spokojeně bzučet nad vaší genialitou – nechali jste je přečíst několik stovek stran a oni si to sami zakončí. Taky můžete svůj příběh označit za filozofický. Wow!

* Prosím vás, žádnou z těchto rad neberte vážně a už vůbec se těmito body neřiďte! Občas si tu dělám ze sebe srandu, tak se nad to, prosím, povzneste. Vaši případní čtenáři vám za to hodně poděkují. ;)

Více než 100 českých fontů ke stažení zdarma

Fontpark 2.0 = místo, kde fonty dostávají nový rozměr

Kreativitě se meze nekladou a dalším příkladem tohoto tvrzení může být internetová stránka Fontpark 2.0, kde fonty a typografie ožívají zcela novým způsobem. Pomocí jednoduchého prostředí, internetového prohlížeče a počítačové myši můžete z mnoha fontů vytvářet zajímavé obrázky (pro tento

Přečíst »
Místa, kde se to inspirací jenom hemží

Místa, kde se to inspirací jenom hemží

Toto cvičení-necvičení vám bude užitečné ve chvíli, kdy potřebujete nabourat rozum a budete se chtít ponořit do svých pocitů. Mnoho lidí se domnívá, že tvůrčí proces je pouze intelektuální činnost. Není tomu tak. Opravdu si myslíte, že vrcholná díla vznikla

Přečíst »
Řekněte mi: Jak se pozná talent?

Řekněte mi: Jak se pozná talent?

Možná tušíte, že ve vás NĚCO je. Možná rodina či učitelé označují některé děti za talentované. Ale znáte to, lidé se mohou mýlit… Někdo tu tajemnou abstraktní složku v sobě má a beztak raději myje nádobí. Někdo ji nemá a

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

2 komentáře

  • Náhodou, něco má pointu :)) Představit a prozradit vše hned v první kapitole, je hodně velká bota :) O čem pak budeme číst? Pff.. :) stejně tak „typické“ znaky postav. Nač popisovat všechny, jako že mají vlasy, nebo jejich barvu, pokud „je obyčejná“. Pokud má ale postava fialové vlasy, sem s tím! Nebo jednu ruku kratší než druhou. Daleko lépe se pamatují „odchylky“ a tím se postava stane typickou a nezaměnitelnou. Pokud plánujeme knihu „ukončit“ smrt není špatné řešení! :) – pokud se hodí do příběhu samozřejmě. Hahaha. No, všechno je třeba zvážit a jít na to logicky, zeptat se sám sebe, o čem bych chtěl číst, co mě baví číst, co mi připadá vzrušující, kdy nějakou knihu odložím a proč.. a tak dále ;)

    Odpovědět
    • Jéé, díky za: „ všechno je třeba zvážit a jít na to logicky, zeptat se sám sebe, o čem bych chtěl číst, co mě baví číst, co mi připadá vzrušující, kdy nějakou knihu odložím a proč..“ ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »