Jak oživit nudné pasáže

OK, udělám si ze sebe trochu srandu, jo?

Řekněme, že máte napsaný geniální začátek, o kterém jste si jisti, že by si zasloužil Magnesii Literu. No jo, jenomže pak se dostanete do bodu, kde se vše zpomalí, zastaví a vy nevíte, kudy kam.

Co teď?

Vezměte si desetistrannou kostku (pokud ji nemáte, bude ji mít pravděpodobně váš kamarád, který hraje Dračí doupě nebo deskové hry).

Hoďte si kostkou, přečtěte si daný odstaveček níže a… gratuluju vám k vaší první literární ceně!* ;)

Poznámka: Ale také si přečtěte, co všechno dobrý autor ke psaní potřebuje.

Výsledek hodu

1 – Vezměte svému hlavnímu hrdinovi něco, na čem mu fakt záleží (matku, domov, ruku apod.).

2 – Zahrajte si na boha (jakéhokoliv) a pošlete do svého příběhu tajfun nebo chřipkovou epidemii nebo Kalouskovy reformy.

3 – Odhalte nějaké skryté tajemství (nemyslím vaše vlastní tajemství, pokud posloucháte Britney Spears, ale mám na mysli něco, co se týká vašich postav).

4 – Ať se váš hlavní hrdina ztratí (zabloudit ve městě jde celkem jednoduše, v džungli je to jistější). Třeba objeví nějaký záhadný kus nábytku, který mu něco připomene; zmrzlinář mu s něčím poradí nebo ho unese gang drogových dealerů…

5 – Něco nového se objeví během vykonávání naprosto běžné činnosti. Co třeba informace, že je váš Pepíček synem slavné zpěvačky?

6 – Nemoc nebo zranění, které znemožní vašemu hrdinovi v naplňování jeho cílů. Tohle zabírá skoro vždycky.

7 – Nehoda. No jéje, ve slavných textech jich najdete velkou spoustu. Nechte se inspirovat!

8 – Útěk. Dostaňte co nejdříve svého hrdinu z aktuálního místa. Poznámka: Požár už je dost provařený.

9 – Pošlete svému hrdinovi dopis, který ho donutí něco udělat (např. balík plný pavouků nezní úplně špatně, co?).

10 – Ať se váš hrdina trochu zblázní. Co kdyby mu soused místo hříbků daroval trochu jiné houbičky? Nebo by mohl stejný soused neustále dokola poslouchat na plný pecky Justina Biebra…

* Je to laciný fór, já vím, ale třeba tenhle článek skutečně někomu pomůže. Berte ho, prosím, s rezervou a zkuste číst mezi řádky. Všem přeji šťastné hody! ;)


Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

5 komentářů u „Jak oživit nudné pasáže“

Napsat komentář

 

Inspirativní newslettery

Item added to cart.
0 items -