Jak představit hrdinu čtenářům vašeho příběhu

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

musician-664432_1280

Pokud myslíte na své čtenáře a zajímá vás otázka, jak představit hrdinu tak, aby vše dobře fungovalo, mám pro vás jednu zaručenou spisovatelskou rovnici, která vám s tím pomůže.

Myslete prosím na to, že začátek příběhu ovlivňuje opravdu mnoho!

Jak představit hrdinu – pomocná tabulka

První krok: Vyplňte si tuto jednoduchou tabulku…

HRDINAABC
1Jeho hlavní zkouškaCo všechno musí překonatAntihrdina – definice
2Základní charakter postavyJak se to projevujeProstředí, které podporuje vytváření konfliktů
3Chyby a strachy hrdinyJak se projevujíSituace, kdy tyto chyby drží hrdinu zpátky…

Druhý krok: Základní rovnice JAK PŘEDSTAVIT HRDINU potom vypadá následovně:

HRDINA (jeho vlastnosti a chyby jsou A2 a A3) musí něco PŘEKONAT (B1), aby splnil hlavní příběhovou ZKOUŠKU (A1). Brání mu v tom ANTIHRDINA (C1) a to všechno ještě podporuje PROSTŘEDÍ (C2), které vyvolává mimo jiné následující SITUACE (C3) – ty jsou ovlivněny B2 a B3.

Třetí krok: Nyní už víte, jak představit hrdinu svým čtenářům, protože tohle všechno by mělo být patrné a rozpoznatelné právě již v průběhu začátku knihy! Bez definování těchto prvků pravděpodobně nikdy nemůžete vymyslet dobrou představovací scénu hlavní postavy, neboť začátek je základní esence celého příběhu (tj. i toho, co teprve bude následovat).


Příklad

Harry Potter musí přijmout to, že on je jediný, kdo může zachránit svět a přemoci Lorda Voldemorta. Kouzelnický svět tuto nelehkou zkoušku samozřejmě dobře podporuje a myslím si, že všichni dobře víte, jaké konkrétní situace a konflikty tento souboj vyvolává a co Harryho drží zpátky…

jak představit hrdinu

Další tipy, jak představit hrdinu

  1. Největší zkouška, kterou musí váš hrdina zdolat, by měla být spíše interního charakteru.
  2. Čím dříve se hlavní postava v příběhu objeví, tím lépe.
  3. I při představování hrdinů v knihách či ve filmech funguje první dojem.
  4. Antihrdina by měl být dostatečně silný, aby mohl vaši milovanou postavu přemoci (tím se udržuje v příběhu napětí).
  5. Jestliže máte problém s vytvářením postav, vyzkoušejte tuto skvělou pomůcku pro spisovatele – Jak dobře znáte svého hrdinu?

Ať vám to dobře píše!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Jak představit hrdinu čtenářům vašeho příběhu“

  1. To je úžasné,díky :)!Takhle zní moje zkušební věta:Mírumilovný,nenápadný Petr musí překonat strach ze své tety a její opovržení aby vydržel v jejím domě který mu je jedinou vzpomínkou na zesnulou matku.Brání mu v tom právě jeho zákeřná,ziskuchtivá teta a to vše ještě podporují podivné a jakoby nekonečně chodby domu které vyvolává že je Petr nervózní,straní se lidí a tím se ještě víc hnusí tetě která je přesným opakem-i když ho ale teta trápí má jí rád a rozhodne se prověřit co se to v tom domě děje,…docela dobrý,ne :D?Na první pokus…

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.