Jak překonat spisovatelský blok: netradiční tipy

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

jak-prekonat-spisovatelsky-blok-cvicenim

Možná jste už slyšeli o spisovatelských rozcvičkách, snězení banánu či psaní ve stejný čas na stejném místě. Tipů a triků, jak překonat spisovatelský blok, existuje opravdu velká spousta. My se dnes podíváme na ty méně tradiční…

Žvýkejte

Žvýkání umí pěkně prokrvit mozek, což se při psaní může hodit. To by vás totiž mělo probudit a nastartovat. Nevýhoda ovšem je, že tento efekt obvykle trvá pouhých 15 až 25 minut.

Tady je o tom pěkný článek v angličtině.

Pijte kávu

Káva umí také stimulovat organismus a rozproudit krev v těle. Mnozí spisovatelé využívali účinky kofeinu ve svůj prospěch (třeba takový Honoré de Balzac tím byl víc než prosluslý).

Tip! Káva má rychlý nástup a zároveň i poměrně rychle její účinky odezní. Zkuste tedy ze začátku intenzivně psát a nekontrolovat se. Pozdější fázi si nechte spíše na revize právě napsaného textu.

K překonání spisovatelského bloku pomůže i jóga

Obecně platí, že jakékoliv cvičení je skvělý relax, odreagování a nastartování. Patnáct až dvacet minut jógy jako taková kreativní pauza dokáže přímo divy (ano, někdo potřebuje spíše náročnější typ cvičení, což je samozřejmě také v pořádku)!

Jestliže jste to nikdy nezkusili, pusťte si například toto video a můžete s cvičením začít třeba hned teď:

Nenechte se zbytečně vyrušovat

Internet, sociální sítě a telefon vám může psaní pěkně znepříjemnit, to asi dobře víte. Ale věděli jste, že existují tzv. antirušivé textové editory, jenž umocňují soustředění při psaní? Podobně můžete narazit i na antirušivé fonty.

Poznejte se a všechno bude mnohem snazší

Jestliže hledáte cestu, jak překonat spisovatelský blok, neexistuje lepší způsob, než zjistit, jak funguje vaše kreativita. Nedávno jsem vytvořil speciální online kurz tvůrčího psaní, který vám s tím pomůže (a který doopravdy funguje) – jmenuje se Bojovník s tvůrčím blokem.

* * *

Tak co, už jste vyzkoušeli některý z těchto tipů, jak překonat spisovatelský blok? A ještě jedna poznámka na konec – sedíte při psaní správně? ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.