Jak překonat spisovatelský blok: netradiční tipy

jak-prekonat-spisovatelsky-blok-cvicenim

Možná jste už slyšeli o spisovatelských rozcvičkách, snězení banánu či psaní ve stejný čas na stejném místě. Tipů a triků, jak překonat spisovatelský blok, existuje opravdu velká spousta. My se dnes podíváme na ty méně tradiční…

Žvýkejte

Žvýkání umí pěkně prokrvit mozek, což se při psaní může hodit. To by vás totiž mělo probudit a nastartovat. Nevýhoda ovšem je, že tento efekt obvykle trvá pouhých 15 až 25 minut.

Tady je o tom pěkný článek v angličtině.

Pijte kávu

Káva umí také stimulovat organismus a rozproudit krev v těle. Mnozí spisovatelé využívali účinky kofeinu ve svůj prospěch (třeba takový Honoré de Balzac tím byl víc než prosluslý).

Tip! Káva má rychlý nástup a zároveň i poměrně rychle její účinky odezní. Zkuste tedy ze začátku intenzivně psát a nekontrolovat se. Pozdější fázi si nechte spíše na revize právě napsaného textu.

K překonání spisovatelského bloku pomůže i jóga

Obecně platí, že jakékoliv cvičení je skvělý relax, odreagování a nastartování. Patnáct až dvacet minut jógy jako taková kreativní pauza dokáže přímo divy (ano, někdo potřebuje spíše náročnější typ cvičení, což je samozřejmě také v pořádku)!

Jestliže jste to nikdy nezkusili, pusťte si například toto video a můžete s cvičením začít třeba hned teď:

Nenechte se zbytečně vyrušovat

Internet, sociální sítě a telefon vám může psaní pěkně znepříjemnit, to asi dobře víte. Ale věděli jste, že existují tzv. antirušivé textové editory, jenž umocňují soustředění při psaní? Podobně můžete narazit i na antirušivé fonty.

Poznejte se a všechno bude mnohem snazší

Jestliže hledáte cestu, jak překonat spisovatelský blok, neexistuje lepší způsob, než zjistit, jak funguje vaše kreativita. Nedávno jsem vytvořil speciální online kurz tvůrčího psaní, který vám s tím pomůže (a který doopravdy funguje) – jmenuje se Bojovník s tvůrčím blokem.

* * *

Tak co, už jste vyzkoušeli některý z těchto tipů, jak překonat spisovatelský blok? A ještě jedna poznámka na konec – sedíte při psaní správně? ;)

Přeju…

Přeju…

DÁREK: Sleva 750 Kč na lednový Velký praktický kurz tvůrčího psaní a blížící se Miniakademii tvůrčího psaní (v obou kurzech zbývá posledních pár volných míst). Váš promo kód: RNVA750 (uveďte ho v přihlašovacím formuláři do pole „Zpráva“).

Přečíst »
Formy výuky tvůrčího psaní

Různé formy studia tvůrčího psaní

V dnešní době se dá studovat tvůrčí psaní mnoha různými způsoby. V tomto článku bych vám rád ukázal nejčastější formy výuky tvůrčího psaní, se kterými se můžete běžně setkat. Navíc si rozebereme všechny podstatné plusy i mínusy jednotlivých přístupů tak,

Přečíst »
Oliver Burian – Povídky toaletní

Oliver Burian – Povídky toaletní

Mám radost, že si další z účastníků mých kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost splnil sen a vydal knihu. Dalším v pořadí je Oliver Burian se svými ostřejšími povídkami ze současného byznys a kulturního prostředí:

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »