Jak se píše povídka

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Jak se píše povídka

Po velmi detailním článku Jak napsat dobrou povídku přichází hlubší “nadstavba” určená pro každého milovníka tohoto krátkého literárního útvaru (já k nim také patřím).

Budu stručný a věcný, takže následující praktický návod zveřejním v pouhých sedmi bodech:

 • Uvědomte si rozdíl mezi literaturou a životem. V běžném životě najdeme spoustu nerozkrytých tajemství, které neodhalíme až do smrti (např. manželovu milenku či existenci Boha). V literatuře je to jiné – tam by neměla být žádná neobjevená tajemství. Poučení: Čím více odhalíte skrytých věcí nebo tajemství, tím lepší by měla být i vaše povídka.
 • Život může být plný nudy, všednosti a ubohosti, literatura ne!
 • Nelze obejít zákon příběhu. Každý text má čtyři části – tři viditelné a jednu skrytou. Tj. konkrétně začátek (expozice), prostředek (peripetie) a konec (katarze) + důvod či účel, proč autor příběh sepsal.
 • Povídka má většinou blíže k ústnímu vyprávění.
 • V povídce je důležitý moment překvapení.
 • Absence napětí (jakkoliv velikého; vnitřního nebo vnějšího, to je celkem jedno) většinou poukazuje na nezdařenou povídku.
 • Povídka je útvar krátký, čili většinou nepojme dlouhé časové období a velké množství postav. Měli byste si vystačit s málem.

Všech předchozích sedm bodů jsem sestavil na základě vlastní zkušenosti a z rozhovorů a proslovů E. Hemingwaye a A. Lustiga.

Jak vy píšete povídky?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Jak se píše povídka“

 1. Zdravím,

  zaujímalo by ma, či je možné v poviedke použiť bližšie opisy pri budovaní atmosféry. Osobne mám takéto náladové veci s pomalším spádom a s dôrazom na atmoféru radšej.

  Ďalej by som sa chcel spýtať, či je vhodné aby sa v poviedke, ktorú by som posielal ako prácu k prijímačkám, vyskytovali vulgarizmy?

  Ďakujem. :)

  Odpovědět
 2. Většinou se řídím zákonem “Stařenka Oggová zpívá.” Což znamená, že mě napadne zajímavý slovní obrat, nebo nějaká scéna. Tam ten příběh “odpálím” a pak čekám, kam to dopluje ;)

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.