Jak se píše povídka

Jak se píše povídka

Po velmi detailním článku Jak napsat dobrou povídku přichází hlubší “nadstavba” určená pro každého milovníka tohoto krátkého literárního útvaru (já k nim také patřím).

Budu stručný a věcný, takže následující praktický návod zveřejním v pouhých sedmi bodech:

 • Uvědomte si rozdíl mezi literaturou a životem. V běžném životě najdeme spoustu nerozkrytých tajemství, které neodhalíme až do smrti (např. manželovu milenku či existenci Boha). V literatuře je to jiné – tam by neměla být žádná neobjevená tajemství. Poučení: Čím více odhalíte skrytých věcí nebo tajemství, tím lepší by měla být i vaše povídka.
 • Život může být plný nudy, všednosti a ubohosti, literatura ne!
 • Nelze obejít zákon příběhu. Každý text má čtyři části – tři viditelné a jednu skrytou. Tj. konkrétně začátek (expozice), prostředek (peripetie) a konec (katarze) + důvod či účel, proč autor příběh sepsal.
 • Povídka má většinou blíže k ústnímu vyprávění.
 • V povídce je důležitý moment překvapení.
 • Absence napětí (jakkoliv velikého; vnitřního nebo vnějšího, to je celkem jedno) většinou poukazuje na nezdařenou povídku.
 • Povídka je útvar krátký, čili většinou nepojme dlouhé časové období a velké množství postav. Měli byste si vystačit s málem.

Všech předchozích sedm bodů jsem sestavil na základě vlastní zkušenosti a z rozhovorů a proslovů E. Hemingwaye a A. Lustiga.

Jak vy píšete povídky?

Podobné příspěvky

Trpí vaše texty nadváhou?

Jak dlouhý by měl být váš text? Co se takhle podívat na reklamní slogany, hmm? Odpověď je jasná: Tak dlouhý, jak je to nutné. A v žádném případě ne delší....

Proč váš začátek nefunguje

Začátky, začátky, začátky – základní esence příběhů, představení toho, co bude následovat. Vzbuzení zájmu a navnadění. Vyselektování tzv. „cílového čtenáře“. V kurzech poměrně podrobně zkoumáme, proč něco nefunguje + jak to...

Evernote – návod pro začátečníky

Evernote je skvělá služba, která vám pomůže výrazně zlepšit váš život. Je to online úložiště všeho, co si musíte (chcete, měli byste) zapamatovat. Funguje snad na všech typech zařízení (telefony, počítače,...

Jak číst (knihy) jinak: Motivace postav

#JAKCISTJINAK je série několika článků, která by vás měla provést tak trochu jiným čtením knih. Ke psaní rozhodně čtení patří, takže se zaměříme na detaily příběhů, které vám snad ukáží...

Jak překonat spisovatelský blok: netradiční tipy

Možná jste už slyšeli o spisovatelských rozcvičkách, snězení banánu či psaní ve stejný čas na stejném místě. Tipů a triků, jak překonat spisovatelský blok, existuje opravdu velká spousta. My se dnes...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

2 komentáře

 • Většinou se řídím zákonem “Stařenka Oggová zpívá.” Což znamená, že mě napadne zajímavý slovní obrat, nebo nějaká scéna. Tam ten příběh “odpálím” a pak čekám, kam to dopluje ;)

  Odpovědět
 • Zdravím,

  zaujímalo by ma, či je možné v poviedke použiť bližšie opisy pri budovaní atmosféry. Osobne mám takéto náladové veci s pomalším spádom a s dôrazom na atmoféru radšej.

  Ďalej by som sa chcel spýtať, či je vhodné aby sa v poviedke, ktorú by som posielal ako prácu k prijímačkám, vyskytovali vulgarizmy?

  Ďakujem. :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!