Jak se píše povídka

článek

Jak se píše povídka

Po velmi detailním článku Jak napsat dobrou povídku přichází hlubší “nadstavba” určená pro každého milovníka tohoto krátkého literárního útvaru (já k nim také patřím).

Budu stručný a věcný, takže následující praktický návod zveřejním v pouhých sedmi bodech:

 • Uvědomte si rozdíl mezi literaturou a životem. V běžném životě najdeme spoustu nerozkrytých tajemství, které neodhalíme až do smrti (např. manželovu milenku či existenci Boha). V literatuře je to jiné – tam by neměla být žádná neobjevená tajemství. Poučení: Čím více odhalíte skrytých věcí nebo tajemství, tím lepší by měla být i vaše povídka.
 • Život může být plný nudy, všednosti a ubohosti, literatura ne!
 • Nelze obejít zákon příběhu. Každý text má čtyři části – tři viditelné a jednu skrytou. Tj. konkrétně začátek (expozice), prostředek (peripetie) a konec (katarze) + důvod či účel, proč autor příběh sepsal.
 • Povídka má většinou blíže k ústnímu vyprávění.
 • V povídce je důležitý moment překvapení.
 • Absence napětí (jakkoliv velikého; vnitřního nebo vnějšího, to je celkem jedno) většinou poukazuje na nezdařenou povídku.
 • Povídka je útvar krátký, čili většinou nepojme dlouhé časové období a velké množství postav. Měli byste si vystačit s málem.

Všech předchozích sedm bodů jsem sestavil na základě vlastní zkušenosti a z rozhovorů a proslovů E. Hemingwaye a A. Lustiga.

Jak vy píšete povídky?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Jak se píše povídka“

 1. Zdravím,

  zaujímalo by ma, či je možné v poviedke použiť bližšie opisy pri budovaní atmosféry. Osobne mám takéto náladové veci s pomalším spádom a s dôrazom na atmoféru radšej.

  Ďalej by som sa chcel spýtať, či je vhodné aby sa v poviedke, ktorú by som posielal ako prácu k prijímačkám, vyskytovali vulgarizmy?

  Ďakujem. :)

  Odpovědět
 2. Většinou se řídím zákonem “Stařenka Oggová zpívá.” Což znamená, že mě napadne zajímavý slovní obrat, nebo nějaká scéna. Tam ten příběh “odpálím” a pak čekám, kam to dopluje ;)

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…