Jak začít psát: návod pro líné autory

Jak začít psát: návod pro líné autory

Někteří autoři se tak moc nemohou dočkat, až svůj příběh napíší, že prakticky vůbec neotálí a s novým nápadem na knihu se rovnou pouští do psaní. A pak je tu skupina autorů zpomalených, přemýšlivých nebo líných, kteří start knihy dlouho odkládají. Pro ně přináším následující jednoduchý návod, jak začít psát.

Návod, jak začít psát

Opravdu nepůjde o nic těžkého. Po pěti krocích budete mít hotovo (+ díky nim získáte celkem jasnou představu o svém příběhu, což by vám mělo začátek psaní velmi usnadnit).

Krok č. 1: Sepište si svůj prvotní nápad

Bohatě postačí jedna věta nebo krátký odstavec. Vyhrajte si s tím a pokuste se udělat svůj prvotní nápad co nejvíce zajímavým. Například:

Zmrzlinář Ruda se snaží vyvinout novou příchuť zmrzliny, aby ohromil sousedku Naděždu. O tu ale ještě bojuje pekař Jirka odnaproti. Navíc nikdo z nich nezná její tajemství…

Pokud si myslíte, že by tento výcuc zaujal čtenáře, máte splněno a můžete přejít k dalšímu kroku…

Krok č. 2: Napište si anotaci

Nyní rozpracujte prvotní ideu do podoby anotace, kterou běžně vídáme na zadních stranách přebalů knih. Má oblíbená je třeba tato:

„Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyzrálá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je ohromně čilá, i když tím myslí, že jim přijde bláznivá.

Elsa je jiná než ostatní. Kromě babičky nemá žádné další kamarády, ale to jí nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.

Jenže v nejkrásnějších pohádkách se občas objeví zlý drak a do boje proti nepříteli se Elsa musí vydat úplně sama. Má doručit tajemný dopis a adresátovi vyřídit, že babička pozdravuje a omlouvá se. Netuší, že přitom drží v rukou klíč k největšímu a nejdůležitějšímu dobrodružství, které se kdy v babiččině pohádkové říši odehrálo.“

Babička pozdravuje a omlouvá se, Fredrik Backman

Krok č. 3: Napište první stránku

Ne první kapitolu, ne úvodní scénu, ale první stránku. Skončete přesně tam, kde vám to vyjde podle vašeho psacího editoru.

Poznámka: Nezapomeňte, že na začátku bychom se měli zajímavým způsobem seznámit s hlavním hrdinou a poodhalit atmosféru a téma příběhu. Vy řešíte otázku, jak začít psát, ale vaši čtenáři se budou ptát na to, jak a co bude v knize odvyprávěno. Ukažte jim to!

Jak začít psát: návod pro líné autory

Krok č. 4: Vymyslete první konflikt

Jakmile máte ujasněný začátek, můžete se vrhnout na kořenění děje (to je ta zábavnější část psaní). Jestliže se na to cítíte, pojmenujte si zápletku. Jinak zkuste napsat jednu scénu, ve které se poprvé zkomplikuje děj (téma konfliktů rozebírám třeba zde). Ta pravděpodobně bude (respektive měla by být) velmi blízko vaší první stránce, kterou již máte napsanou.

Krok č. 5: Chvíli brainstormujte

Přemýšlejte o událostech a scénách, které by se v příběhu rozhodně měly objevit. Sepište si jejich seznam a barevně si označte ty, ve kterých se hlavní postava nějak mění nebo vyvíjí.

Tip! Podívejte se na mapu konfliktů, která vám s tím pomůže.

Jak začít psát: Kdy se mám do toho pustit?

Jestliže jste prošli všemi pěti kroky, máto vyhráno. Měli byste vědět, o čem váš příběh bude. Také jste si vyzkoušeli napsat krátké úryvky, které se týkají vaší knihy + jste poznali, že to vlastní psaní ani tolik nebolelo.

Na vzniku knihy je přeci jenom nejdůležitější samotné psaní – bez něho by byly regály knihkupectví opravdu dosti prázdné.

Pokud patříte do skupiny autorů, kteří oddalují začátek psaní, pravděpodobně o své knize příliš přemýšlíte nebo trpíte tvůrčím blokem. V obou těchto případech je dobré si svůj příběh co nejlépe rozmyslet.

Každopádně si klidně ještě dopřejte týdenní pauzu a pak si znovu všechno ještě jednou projděte. Pokud to potřebujete, ujistěte se, že jste na psaní dobře připravení.

Na závěr připomínám, že uvedený návod, jak začít psát, je jen jedna cesta – mnohem rychlejší způsob najdete třeba tady.

Tak na nic zbytečně nečekejte a pusťte se do toho – držím vám palce!

Podobné příspěvky

Tajemství rohového stolu

Představte si malý rohový stůl v útulné kavárně, u kterého sedí spisovatel. Jsou tam dvě židličky, ale jedna je prázdná. Jako kdyby na něco čekala. Tento stůl je hned vedle...

Cestopisná přednáška o Keni

Není to tak dávno, co jsem byl v Keni a musím přiznat barvu – tahle země mě totálně změnila. Dostal jsem se tam jako vítěz 1. tištěné reality show v...

Prostředí

Pravděpodobně jste již udělali nějaký průzkum, abyste se dozvěděli základní fakta o všech typech prostředí, které důvěrně neznáte (ne každý může uvěřitelně popisovat amazonský deštný prales). Prostředí nejen že utváří...

Svět vyjádřený číslem 100

Zkuste si to jenom představit – pokud by náš svět byla vesnice se 100 obyvateli, pak by vypadala přesně takto: 48 mužů a 52 žen 30 bělochů a 70 ne-bělochů...

Slovosled Daniely Fischerové

Nedávno jsem strávil příjemný večer v domě Daniely Fischerové, jedné z nejváženějších současných českých spisovatelek. Zároveň je to má nejmilejší učitelka, nyní již kolegyně a kamarádka. Při této příležitosti vznikl další Slovosled,...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!