Jednoduché otázky pro spisovatele

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Jednoduché otázky pro spisovatele

» ČEMU MÁ KNIHA SLOUŽIT?

Jestliže můj příběh bude fungovat, co se změní / čeho má dosáhnout / koho má ovlivnit?

Čím konkrétnější odpověď vymyslíte, tím lépe. Na obecné plky tu není prostor, tohle jsou seriózní otázky. :)

» KDO JSTE?

Příběhy přeci jenom vytváří (píše) NĚKDO. Čtenáře NĚKDO může zajímat, může ho ovlivnit při výběru knihy; autor se totiž může stát značkou, kterou budou postupem času milovat davy. NĚKDO je potom souhrn přístupů, témat, stylu a zároveň zárukou jisté kvality. Kafka, Rowlingová, Hrabal, Pawlowská či Coelho jsou NĚKDO (a ano, každý je úplně jiný NĚKDO, což je naprosto v pořádku).

» PRO KOHO TO JE?

Žádný text není určen všem čtenářům (ani Malý princ není pro všechny!). Vždy se jedná o úzkou skupinu tzv. cílových čtenářů. Komu je váš příběh určen? Pro koho jste ho psali? Jaký je váš ideální čtenář? To jsou velmi důležité otázky, které vám pomohou například měřit úspěšnost dopadu vaší knihy!

» BUDE TO NĚKOHO ZAJÍMAT?

Budou si o tom lidé povídat? Budou váš příběh sdílet se svými známými? Stojí za to věnovat tolik času tomuto „projektu“?

TIP: Tady je více záludných otázek pro spisovatele!

» CO VŠECHNO MOHU (CHCI) PSANÍ OBĚTOVAT?

Touha zapojit se do veřejného dění v podobě vydání knihy může znamenat náročnou a velmi dlouhou cestu (tedy obvykle tomu tak je). Úspěch rozhodně nebude zadarmo (a nebavím se tu jen o penězích). Co všechno jste ochotni obětovat psaní? Obejdete se bez pátečních večírků nebo několika hodin spánku? Překonáte únavu po příchodu z práce a donutíte se usednou k psacímu stolu? Umíte se motivovat? Jste připraveni na případné odmítnutí od nakladatele?

Jak těžké je pro vás odpovědět na tyto „jednoduché“ otázky?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

5 komentářů u „Jednoduché otázky pro spisovatele“

 1. Potešila ma myšlienka, ž niekto píše svoju knihu aj niekoľko rokov. Ja mám zatiaľ päť kapitol novely, ktoré som napísal za asi sedem dní. Ale mal som ,,spisovateľský útlm”. Možno je to podobné ako v prírode: ,,jar, leto, jeseň, zima.” Vďaka pánovi Nekudovi a tohto
  webu sa môžem po prestávke znovu (bez výčitiek svedomia) pustiť do písania…

  Odpovědět
 2. Ano, je nezbytně nutné vědět, PRO koho autor píše. Taky je obrovsky důležité, aby se autor NAŠEL, psal co ho baví a bude bavit i druhé. Kniha se úžasně prodává, pokud si ji čtenáři doporučují mezi sebou. Taky je obrovsky důležité, najít si čtenáře a postupně si je budovat. Zaměřit se na “nějakou” oblast a být v ní lepší a lepší a lepší… :) Jak dlouho se kniha píše? Z osobní zkušenosti? První knihu jsem psala a přepisovala několik let. Jenže pohled (kor na autobiografii) se obrovsky mění časem, jak člověk roste a vyvíjí se! Tedy, co nám přišlo logické dnes, zítra už nemusí. Někdy je lepší vyplivnou to na papír, někdy je důležité nad věcmi přemýšlet. Svou novelu, která má 13 stránek jsem psala měsíc. Za stejný čas jsem pak byla schopna napsat knihu která má 230 stran. Takže, zkoušet to, psát a pokračovat. A na otázku, co je psaní člověk schopen obětovat? Odpověď musí být VŠE. Pokud něco děláme na 100% může a nemusí to vyjít, pokud to děláme na cokoli míň, jak sto, nevyjde to určitě.

  Odpovědět
 3. Dobrý den zajímalo by mě jak dlouho můžu psát knihu. Letos v červnu jsem se rozhodla napsat svoji autobiografii za dva dny jsem napsala 11 stránek sešitu A5. Po třech měsících mám opět čas něco napsat, má to smysl pokračovat tímhle stylem. Nevím jak dlouho to bude trvat. Jde napsat autobiografii do více etap života do více knih? Děkuji za odpověď. Lucie

  Odpovědět
  • Milá Lucie, ano, má. Neexistuje totiž ideální tempo psaní – někdo knihu napíše za pár měsíců, jiný za několik let. Držím palce!

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.