Kamarádka vydala knihu, která za tři měsíce zmizela z pultů

Kamarádka vydala knihu, která za tři měsíce zmizela z pultů

Jedna moje kamarádka je neskutečně chytrá, krásná a talentovaná spisovatelka. Byl jsem tedy moc rád, když se jí podařilo před časem vydat knihu, která podle mého názoru nebyla vůbec špatná.

Tolik překážek překonala, tolik času tomu všemu věnovala, dokonce se jí podařilo obhájit i změnu ilustrátorky (to se jen tak někomu nepoštěstí).

Prostě úspěch.

„Sláva!“ volali jsme.

„Gratulujeme!“ křtili jsme.

„To si přečti, to tě bude zajímat, to je fakt dobrý,“ doporučovali jsme počin naší kamarádky dalším známým a rodině.

Kniha se rozvezla do snad všech knihkupectví v ČR a první měsíc se nabízela v sekci Novinky.

Jenomže o začínající autorku stálo jen pár odvážných čtenářů, a tak se kniha přemístila z novinek do klasického regálu literatury pro mládež.

Po třech měsících se začala z knihkupectví stahovat a nyní ji koupíte už jenom na internetu.

Proč se to stalo?

Musíte si uvědomit, že v ČR vychází každý rok přes 16 000 nových titulů. Malí knihkupci (těch je většina) berou od distributorů knihy tzv. „do komise“. To znamená, že si je něco jako zapůjčí – když je prodají, zaplatí za ně; a pokud je neprodají, vrátí je zpět distributorovi.

Z toho vyplývá, že není moc času a prostoru pro uskladnění knih, které se neprodávají (prodejny nejsou nafukovací a musí podchytit zhruba 45 nových knih denně).

Kamarádka tedy měla se svým výtvorem skutečně jenom několik měsíců na to, aby čtenáře zaujala.

Moc se to nepovedlo, ale propadák to taky nebyl.

Protože když vaši knihu začne distributor stahovat, hrozí jí ještě dvě horší věci (tedy jedna strašná a jedna ještě docela přijatelná):

 1. skartování (plakal jsem, když jsem to viděl na vlastní oči + byste se asi hodně divili, kdybyste věděli, kolik knih se každý rok skartuje)
 2. skončí v Levných knihách (což je vlastně koncept záchrany knih před skartováním, taková poslední naděje pro tištěné a málo prodávané knihy)

Čili moje kamarádka vydala knihu, která za tři měsíce zmizela z pultů, ale bestseller to nebyl.

V tomto ohledu jsou pravidla hry nekompromisní a ať vám říká kdo chce co chce, jako začínající autoři bez dobrých kontaktů musíte umět zaujmout.

Podobné příspěvky

Řekněte mi: Jak se pozná dobrá kniha?

Víte, jak rozeznat opravdu dobrou knihu? Může za to obálka, spisovatelův neotřelý styl, originální příběh, zajímavé ilustrace, doporučení kamarádů nebo dobrý marketing? V dalším díle „Řekněte mi“ bych se vás...

Jak překonat spisovatelský blok: netradiční tipy

Možná jste už slyšeli o spisovatelských rozcvičkách, snězení banánu či psaní ve stejný čas na stejném místě. Tipů a triků, jak překonat spisovatelský blok, existuje opravdu velká spousta. My se dnes...

Máváme labutím

12 autorů 21 povídek 17 měst Povídkové postavy mají společné téma: svým způsobem v doslovném i přeneseném slova smyslu uvízly. Hledají, nacházejí i nenacházejí svou cestu ven z okamžité či...

Různá dělení příběhů

Škatulkování, třídění, zobecňování – potřebujeme to dělat, protože jinak bychom se nedomluvili. Potřebujeme to dělat, protože jinak bychom nemohli učit široké spektrum lidí. Vždycky mě (v dobrém slova smyslu) fascinovaly...

LIFE: Největší databáze profi fotek zveřejněna

Pochybuji, že by dneska někdo neznal famózní časopis Life. Ten má (nejen) v Americe velmi dlouhou tradici a za více než sto let svého působení sesbíral velkou sbírku profesionálních fotografií....

Pozvánka na křest audioknihy Vzkazy nahlas

Letošní projekt je něco natolik netradičního, že se nemůžu dočkat, až to ožije. My jsme totiž vytvářeli audioknihu! Jmenuje se Vzkazy nahlas a vznikla ve spolupráci s Českou televizí. Autoři...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

14 komentářů

 • Opravdu smutný příběh, i když i takové je třeba číst, abychom se připravili na střet s realitou. Budu se těšit na další “undergroundové” články a postřehy. ;)

  Odpovědět
  • Tohle není smutný příběh, který by byl ojedinělý. Tohle je realita (samozřejmě nějaké výjimky najdeme), o které se prostě moc nemluví.

   Další postřehy a příhody přijdou brzy…

 • Dovolím si malé srovnání. Jsem profesí analytik, takže to bude stát na číslech, omlouvám se. Podle federálních úřadů je v USA 129 tisíc profesionálních spisovatelů. V přepočtu na velikost populace by se tak (pokud by fungovala přímá úměra) mělo u nás uživit cca 4 tisíce autorů (asi je jasné, že toto neodpovídá realitě).
  Na druhou stranu, když se podíváme na počet vydaných knih (dle wikipedie jsem vzal údaj za rok 2011), tak v ČR vychází téměř dvakrát tolik nových titulů na jednoho obyvatele oproti USA. Není tedy náhodou problém v tom, že český knižní trh je roztříštěný a málo profesionalizovaný?

  Odpovědět
  • To jsou zajímavá čísla, díky za ně!

   Ano, samozřejmě to tím může být. Ale v ČR působí i jiné vlivy, o kterých si v literárním undergroundu povíme někdy jindy…

  • Nebude to aj tým, že v Česku (a na Slovensku) sa predáva hodne kníh preložených z angličtiny? Ale v Amerike asi moc kníh preložených z češtiny nenájdete.

   Cítime to už na Slovensku, kde knižný trh plnia aj českí autori (v originále) vo väčšej miere (vzhľadom ku kúpnej sile) ako slovenskí v Čechách.

  • Ano, tento fakt zcela určitě hraje nějakou roli. Díky za postřeh!

 • Zabyval jsem se mnoho let distribuci knih pro jednoho z nejvetsich ceskych nakladatelu, proto je mi problematika naprosto jasna. Diky e-kniham skonci kratky zivot publikaci, ktere i kdyz treba dobre, nejsou spravne marketovany. Krome toho diky novym technologiim pripravujeme projekt, kdy bude mozno vytisknout i jednu knihu a poslat ji zajemci. Odpadnou tak silene naklady se skladovanim, prevazenim na obchody a naslednym stahovanim a skartaci. GOD BLESS NEW TECHNOLOGIES!
  Proto nezatracujme ctecky i kdyz vune papiru ma tez neco do sebe. Presto ze uz papirove knihy neumim cist, verim ze novy projekt potesi mnohe co radi skladuji tuny papiru v neforemnych policich. Prave probihaji kalkulace a v nejbizsich dnech dojde k finalnimu zpracovani projektu. Drzte nam palce. Treba bude 2015 zlomovym rokem v knizni distribuci.
  Ale nezapomente! O tom co je dobre, rozhoduje marketing a ctenari i kdyz to prvni dokaze prodat, i sracku, jak vidime na pultech knihkupectvi. Bez dobreho marketingu i skvela kniha zemre bez ohledu na to jestli bude papirova ci elektronicka nebo jestli se bude nabizet v kamennych obchodech ci na internetu at uz jako papirova ci download.

  Odpovědět
  • Ty mě nikdy nepřestaneš překvapovat. Držím palce, věřím ti a těším se na výsledek! ;)

  • Olivere, to je v pořádku, netřeba se omlouvat. Toto je zájmový blog a ne nějaký přestylizovaný literární časopis. :P

 • A kde prosím najdu tu knihu? Rád bych se podíval, o čem je vlastně řeč. Děkuji.

  Odpovědět
  • Omlouvám se, ale řídím se popsaným nastavením této rubriky (viz poznámka v zápátí článku). Každopádně není sama, jinak bych o tom nepsal.

 • Mám takovou malou otázku:
  Dala by se vytvořit něco jako online databáze knih mladých českých autorů?

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!