Kápézetka příběhů

[vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1467118725532{background: #1fca9b url(https://www.renenekuda.cz/wp-content/uploads/kpz_pozadi.png?id=52555) !important;background-position: 0 0 !important;background-repeat: repeat !important;}”][vc_column][vc_single_image image=”52553″ img_size=”” alignment=”center” css_animation=”appear”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Odhalení tajemství budování příběhů je nyní snazší, zábavnější a komplexnější – a to díky spojení storytellingu (ústního vyprávění příběhů) a tvůrčího psaní!

Kápézetka příběhů je unikátní workshop, který vás provede vším důležitým. Nabízí dva lektory s dlouholetou praxí, bezpočet praktických cvičení a propojení s dalšími lidmi, kteří se také zajímají o fungování příběhů.

Kápézetku příběhů nevyužijí pouze začínající spisovatelé, ale bude dobrým pomocníkem i pro osoby, které chtějí zlepšit své vyjadřovací schopnosti, příp. i pro ty, kteří pracují s různými podobami veřejných prezentací.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Harmonogram a struktura kurzu

Naplánováno je celkem 15 setkání v termínu od 15. února do 24. května 2017 (vždy každou středu od 17:00 do 20:00 v centru Prahy):

[/vc_column_text][info_list font_size_icon=”24″][info_list_item list_title=”První setkání (15. února 2017)” list_icon=”Defaults-group”]Na začátku se samozřejmě všichni seznámíme (přece bychom nechtěli trávit tolik času s anonymními lidmi). Bude vám podrobně představen celý koncept kurzu.[/info_list_item][info_list_item list_title=”Tvůrčí psaní (do 29. března 2017)” list_icon=”Defaults-pencil”]V tomto bloku si oťukáte základní oblasti tvůrčího psaní (kompozice, postavy, dialogy, popisy atd.) a vše si vyzkoušíte při psaní krátké povídky.[/info_list_item][info_list_item list_title=”Storytelling (do 17. května 2017)” list_icon=”Defaults-comments”]Napsanou povídku z prvního bloku použijete jako základ pro vlastní vyprávění příběhu. I v této části se dozvíte spoustu teoretických informací o fungování příběhů.[/info_list_item][info_list_item list_title=”Zakončení (24. května 2017)” list_icon=”Defaults-smile”]Celý kurz bude zakončen dobrovolnou veřejnou akcí, kde budete moci posunout své hranice a zúčastnit se veřejného autorského čtení, které uspořádáme nejen pro vaše známé, ale i pro širší veřejnost. Bude to další šance, jak vaše příběhy otestovat v reálném čase![/info_list_item][/info_list][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/6″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]

„Každé dítě je umělec. Problém je, jak má zůstat umělcem, až jednou vyroste.“

– Pablo Picasso

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/6″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”52550″ img_size=”200×200″ alignment=”center” css_animation=”left-to-right”][vc_column_text]

1. část: Tvůrčí psaní

V této části kurzu budeme společně formou diskuzí a krátkých kreativních cvičení hledat svůj autorský hlas; tj. vhodný pár obuvi a tempo, ve kterém by se nám dobře šlapalo po papíře. Někdo totiž rád běhá s lehkostí a elegancí, jiný potřebuje dusat s vážnou tváří, třetí upřednostňuje promyšlený a sebejistý krok. A nic z toho není (naštěstí) špatně. Zaměříme se hlavně na spisovatelské řemeslo. Projdeme si stavbu příběhu a jeho nejdůležitější části (úvod, postavy, dialog, zápletka apod.). Dále budeme zkoumat různé okolnosti vzniku uměleckého textu a seznámíme se, alespoň v základech, s procesem publikace a tvorby rukopisu.

Tvůrčí psaní je disciplína, která zkoumá, jak z vás dostat co nejlepší text pro předem určenou cílovou skupinu takovým způsobem, abyste dosáhli kýženého výsledku (konkrétní emoce, předem stanoveného sdělení apod.).

A to se může hodit prakticky každý den! ;)

Obsah první části kápézetky:

 • Seznámení se základními oblastmi tvůrčího psaní (postavy, popisy, dialogy apod.)
 • Zasazení teorie psaní do kontextu
 • Poznání přesahu fungování příběhů (tzn. že hlavní principy nefungují pouze na papíře, ale i v reálném světě)
 • Prozkoumání fungování současného knižního trhu v ČR
 • Vše si vyzkoušíte při psaní vlastní krátké povídky

V čem vám tvůrčí psaní pomůže?

 • Zlepší se vaše vyjadřovací schopnosti
 • Kápézetku využijete i v běžné komunikaci (více potom v návaznosti na druhou část workshopu)
 • Srovnáte se ve skupině +/- podobných lidí
 • Zjistíte o sobě, co vám jde (a co vám případně nejde, což je také důležité vědět)
 • Kápézetka příběhů vás naučí i hodnotit ostatní a přijímat konstruktivní zpětnou vazbu
 • A nakonec: nenecháte se ovlivnit „lacinými“ příběhy a jednoduchými manipulačními technikami

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”52551″ img_size=”200×200″ alignment=”center” css_animation=”right-to-left”][vc_column_text]

2. část: Storytelling

Příběhy jsou všude kolem nás, aniž bychom si jich doopravdy všimli. Přívlastek „s příběhem“ už najdete v souvislosti s ledasčím, ale jaký ten příběh ve skutečnosti je a co říká, to už se často nedozvíte. Ale „příběh“ není prázdné slovo, je to právě naopak. Když do něj vložíte obsah a smysl, nafoukne se jako balón a vyletí až do nebe. A jak na příběh, abyste ho krok po kroku poznávali, tvořili a opravdu mu rozuměli? S kápézetkou možná i dost snadno!

Storytelling nebo také živé vyprávění je způsob, jak tvůrčím způsobem přemýšlet o příběhu. Je to metoda, jak v sobě objevit a pěstovat vypravěče. Vždyť přece skoro všichni vyprávíme dnes a denně kamarádům, rodině, svým dětem. Ale upřímně – kdo z vás byste o sobě řekli, že jste vypravěč? A přitom k tomu máte všechny předpoklady – tělo a hlas. Vyprávění je dovednost jako každá jiná, má své zákonitosti a svůj smysl. Když se učíte hrát na hudební nástroj, také byste měli často cvičit. A než budete virtuos, chce to čas. Stejně je tomu i u vyprávění – najděte v sobě vypravěče, zcela určitě ve vás už dřímá!

Co najdete v kápézetce příběhů a její storytellingové části:

 • Rady a návody, jak vytvořit fungující strukturu živého příběhu (to abyste si jej mohli co nejlíp spíchnout)
 • Vypravěčské tipy, jak zaujmout publikum a vyprávět dynamicky (to abyste měli jiskru)
 • Schopnost improvizace a naladění se na publikum (to abyste se s ním spojili i bez „sichrhajcky“)
 • Jistotu v používání vašeho hlasu (abyste se při vyprávění nespálili)
 • Dovednost vylíčit v těch nejkrásnějších barvách atmosféru a pocity vašich hrdinů (to abyste příběh zvládli vykreslit i bez tužky a papíru)

Proč storytellingovou kápézetku nosit s sebou?

 • Protože budete mít naprostou jistotu, že kdybyste ztroskotali na pustém ostrově, neukoušete se nudou – budete vymýšlet a vyprávět jako o závod a už o tuto dovednost jen tak nepřijdete
 • Protože právě s ní budete mít blízko ke splnění svých snů – spisovatelé a vypravěči, budeme vás s radostí doprovázet na vaší cestě!
 • Protože příběh je základní jednotka mysli a umět ho vytvořit a předat ostatním z vás udělá parádního hrdinu (něco jako přežití v džungli, ale vy to budete umět lépe popsat)! :)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Přihláška

Vaše celé jméno (vyžadováno)

Platný e-mail (vyžadován)

Adresa trvalého bydliště (vyžadována)

Telefon

Zpráva, dotaz nebo upřesnění

Souhlasím s obchodními podmínkami uvedenými níže (vyžadováno)

Chci odebírat novinky ze stránek RenéNEKUDA.cz a Spolku Storytelling

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Důležité vědět!

Cena kurzu: 5700 Kč

Harmonogram: celkem 15 setkání od 15. února do 24. května 2017 (7 lekcí tvůrčího psaní + 7 lekcí storytellingu + jedno dobrovolné veřejné vystoupení)

Časová dotace: 45 hodin (15 lekcí od 17:00 do 20:00)

Počet účastníků: 8 až 20

Způsob platby: bankovním převodem na účet pořádajícího Spolku Storytelling (2800410736/2010) oproti vystavené faktuře

Kápézetka příběhů bude probíhat v centru Prahy (bude brzy upřesněno)

Kurz je možné i někomu darovat![/vc_column_text][vc_single_image image=”52552″ img_size=”300×300″ css_animation=”appear”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Průvodci kápézetkou

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Barbora Schneiderová

Bára 1

„Příběhářka“ od útlého dětství, kdy se rozhodovala, jestli hrát nebo psát a když roku 2010 objevila storytelling, konečně si oddechla, že už to pochopila a našla smysl. Absolventka Difa JAMU, slovu se také věnuje jako divadelní a rozhlasová autorka a dramaturgyně.

Storytelling studovala v norském Oslu a také jako stážistka ve Skotském Storytellingovém Centru v Edinburghu. Když nevypráví nebo nevede workshopy, pracuje na nových plánech jako ředitelka Spolku Storytelling, jediné organizace u nás, která se věnuje rozvoji této metody v Česku.

Web: http://story-telling.cz[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

René Nekuda

René Nekuda

Vystudoval Literární akademii v Praze, několik let pracoval jako novinář, píše povídky a divadelní hry, cestuje po světě a o svých cestách také přednáší. Od roku 2011 profesionálně vyučuje tvůrčí psaní.

Je vítězem první tištěné reality show (časopis Nový prostor, 2005), na svém kontě má několik drobných literárních ocenění a svoji tvůrčí energii realizuje v mnoha veřejných projektech (moderování, režie/dramaturgie pořadů či jako herec). Dále si vede svůj internetový medailonek RenéNEKUDA.cz spojený s blogem (nejen) o kreativitě a tvůrčím psaní.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Nejčastější otázky a obchodní podmínky

[/vc_column_text][vc_toggle title=”Jaké se do kurzu přihlásím?” el_id=”1467199683184-c8af4cca-e65c”]

Jednoduše – stačí vyplnit přihlašovací formulář uvedený výše na této stránce. Do 5 pracovních dnů vám bude vystavena faktura a poprosíme vás o její úhradu. Po jejím zaplacení budete do kurzu řádně zapsán(a).

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Mohu kurz někomu darovat?” el_id=”1467199753254-acab50ac-82ae”]

Ano, toto samozřejmě možné je. Do přihlášky vyplňte své údaje a do pole „zpráva“ napište jméno obdarované osoby. Faktura bude vystavena na vaše jméno a my se budeme těšit na účastníka, který nás dostal darem.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Pro koho je kurz určen?” el_id=”1467202106516-77dadace-0db1″]

Pro všechny milovníky příběhů. Kurz nemá žádné věkové omezení, ale u mladistvích je nutný souhlas rodičů. Jestliže jste introverti, vůbec se nemusíte obávat – důvěřujte zkušeným lektorům s dlouholetou praxí. Nikdo vás nebude do ničeho nutit! Naopak budete víc než jednu příležitost lépe poznat sám(a) sebe a někam se posunout…

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Storno podmínky” el_id=”1467199774200-a8eac196-d968″]

Po uhrazení faktury (resp. závazném přihlášení se do kurzu) se můžete samozřejmě odhlásit. Pokud tak učiníte do konce roku 2016, tak vám bude navrácena plná výše kurzovného. Po roce 2016 činí storno poplatek 100 % výše kurzovného. Nicméně pořád budete moci kurz někomu darovat, případně si za sebe sehnat náhradníka či náhradnici. Prosím, napište nám e-mail na kontakt[zavináč]renenekuda.cz.

[/vc_toggle][vc_toggle title=”Kdo tento kurz pořádá?” el_id=”1467199794848-ae71c062-2188″]Spolek Storytelling se sídlem Hálkova 1406/2, 120 00, Praha 2 (IČO: 01510011, Ev. č. MV-29631-2/VS-2013). Webové stránky: http://story-telling.cz[/vc_toggle][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kde všude lektoři učili?

SCIO, CEVRO Institut, o. p. s., Siemens, s. r. o., Follow Bubble s. r. o., PR.Konektor, Univerzita Palackého v Olomouci, Gymnázium prof. Jana Patočky v Praze, Naučmese.cz, Centrum Paraple, o. p. s., Difa JAMU, KALD DAMU, Asociace lesních mateřských školek, knihovny, školy, firmy, divadla a festivaly…

[/vc_column_text][vc_single_image image=”52557″ img_size=”” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]