Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Kde začít? (aneb První věta pro váš příběh)

Kde začít? (aneb První věta pro váš příběh)

Kde začít? (aneb První věta pro váš příběh)

Máte opravdu skvělý nápad pro napsání příběhu, ale nevíte, jak nebo kde začít? Zde je pár tipů, které vám snad pomohou najít perfektní první větu, která vaše čtenáře donutí přečíst si druhou, pak třetí… a pak je úplně celé pohltí, že se od knihy nebudou moci ani odtrhnout. ;)

Připravte pro čtenáře překvapení

Začněte svůj příběh třeba tím, že hned od první věty vyvstanou v mysli čtenáře otázky. Co to má znamenat? Co se stane dál? Proč to tak je? Když ho nečekaně překvapíte, určitě bude číst dál…

„Tajemství má takovou cenu jako ti, před nimiž je máme uchránit.“ – Carlos Luis Zafón, Stín větru

Překvapte nezvyklou situací

Ukažte své postavy v nezvyklých situacích. Čtenáři budou pravděpodobně toužit po odhalení tajemství, kde a proč se tam ocitli (příp. proč vaše vyprávění začíná zrovna na tomto místě/ v tomto čase).

„Letěl z Anglie do Minneapolis, aby se podíval na záchod.“ – Nick Hornby, Julie, demoverze

„Byl to jasný, studený dubnový den a hodiny odbíjely třináctou.“ – George Orwell, 1984

Naplňte první řádek emocemi

Další způsob, jak začít váš příběh, je ukázat opravdu syrovou emoci (čím silnější, tím lepší). Napětí v úvodní scéně obvykle donutí čtenáře pokračovat ve čtení.

„Nemůžu uvěřit, že jsem stál přesně na tom místě, kde jsem stál, když jsem zabil svou matku.“ – Mary Higgins Clarková, Kdo tě zná

Poodhalte osud hlavního hrdiny

Jestliže má vaše postava netradiční osud nebo pohled na život, který nelze jednoduše ignorovat, máte vyhráno – velmi dobře jste nahodili háček na svého čtenáře!

„Všechny děti, kromě jednoho, vyrostly.“ – J. M. Barrie, Petr Pan

Pamatujte, prosím, že toto jsou pouze tipy (i když osvědčené). Na úvodní větě každého dobrého příběhu je krásné právě to, že je něčím zajímavá, netradiční či originální (takže buďte kreativní a hrajte si).

A pak tady samozřejmě věty závěrečné, že?

Poznámka: Pokud si stále nevíte rady, jak na první větu, vyzkoušejte inspirativní nástroj pro psaní Povídkář, nebo prostudujte místní Fórum (nejen) o psaní – sekci “Ukázky nejlepších úvodů české i světové literatury”.

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

4 komentáře

  1. Jaký máte názor na zahájení knihy rovnou přímou řečí a vtažením do dialogu? Hned na to následuje popis okolí a situace.

  2. Děkuji za radu, konkrétně 3. tip mě obvzlášť zaujal, také jsem ho v kombinaci s druhým rovnou použila. Trocha krve nikdy nezaškodí :D.

  3. Výborně! Tohle jsem přesně potřeboval slyšet. Krásný seznam, který se dá sice intuitivně odvodit, ale nikdy není na škodu si to takhle přehledně připomenout. Hlavně ty ukázky jsou skvělý!! Díky :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *