Když pracujete na knize…

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, revize

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, revize

Když pracujete na knize…

Mnoho lidí si myslí, že knihy vznikají na první dobrou + že první verze rukopisu je zároveň ta poslední, což bohužel není pravda.

První verze knihy vznikají z toho důvodu, aby mohla započít druhá část tvorby, mnohdy ta nejdůležitější – tj. revize.

Revize nejsou pouze kontrola pravopisu a opravení překlepů. Revize znamenají přepisování, škrtání, přeskládávání, broušení a vyhlazování rukopisu jako celku.

A to se (opět bohužel) nikdy nedá dělat v průběhu psaní, protože revize celku se dají dělat pouze s celkem. Tudíž až po kompletním dopsání první verze knihy.

Postupem času jsem dospěl k názoru, že talent a profesionalita se spíše pozná z postupné práce ve fázi revizí, než z (ne)dokonalosti první verze.

A protože vím, že mnoho lidí v průběhu revizí doslova trpí, tady je pár základních tipů, které by vám měly tuto nepříjemnou část tvorby usnadnit:

 1. Chce to čas. Ano, čas je skvělý přítel revizí. Projděte se po dopsání rukopisu v parku, nechte text čtrnáct dní uležet nebo si dopřejte alespoň jeden víkend bez psaní. Uvidíte, že dívat se na příběh s odstupem bude o dost snazší.
 2. Vytiskněte si svůj rukopis. Většině lidí pomáhá zanášet alespoň první revize přímo do tištěné verze rukopisu (perem nebo barevnými zvýrazňovačemi). Vyzkoušejte to a nespoléhejte se jen na počítač, kde je spousta věcí ukrytá v mlze jedniček a nul!
 3. Neexistuje jenom jedna dokonalá verze rukopisu. Nejsme ve fyzice a nebavíme se tu o ideálním tělese. Váš rukopis může mít spoustu funkčních verzí. A v revizích byste měli najít nějakou zajímavou kombinaci různých úchopení scén a nastavení postav. Hrajte si se svým příběhem a zkoumejte jeho možnosti.
 4. Chtějte přepisovat! Ujišťuji vás, že revize jsou nejen přirozené, ale i nutné. Nebojte se jich a přijměte je, bude to totiž o dost jednodušší.
 5. Pamatujte na známé spisovatelské pořekadlo: „Psaní je jednoduché, ale vyžaduje spoustu času.“ Počítejte s tím.

Děláte běžně revize svých textů? Jde vám to? Jak moc jsou pro vás revize těžké?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

8 komentářů u „Když pracujete na knize…“

 1. Na své první knize, co knize, spíše knížtičce, jsem pracovala tři roky. Protože jsem velmi stydlivá, psala jsem potají a své myšlenky jsem schovávala zbaběle pod polštář. Na konci knihy, když jsem ji potřebovala přepsat do počítače, jsem se svým psaním musela jít na denní světlo a říci o tom svému muži. Moc se divil, že píšu a ještě ke všemu do sešitu a netvořím na počítači. Já totiž píšu pomalu a myšlenku neudržím moc dlouho. Proto ta tužka a papír. Až když mám vše hotové a několikrát přečtené, přepisuji do počítače a i tam občas něco opravím a předělám. Myslela jsem si, že moje první kniha bude mojí první a zároveň poslední. Po té co jsem se studem svoje dílko rozdala rodině a kamarádům, kteří byli pro mě inspirací, nějak nemohu se psaním přestat. Tak pro ně píšu dál a svá dílka stále rozdávám jako dárky. Všude chodím s tužkou a papírem. Snažím se psát své povídky a knížtičky krátce a výstižně. Možná je to škoda, ale tato forma mně asi nejlépe sedí.

  Odpovědět
 2. Slová :,,Hrajte si se svým příběhem a zkoumejte jeho možnosti.” sú pre mňa veľmi inšpirujúce a potešujúce! Vďaka!

  Odpovědět
 3. Já mohu říct, že svou knížku si nejspíš vychutnávám. Ještě mi zbývá dopsat příběh dovolené a následný konec. Přesto je to už skoro tři rok, co knihu mám rozpracovanou. Mám období, kdy nechci vůbec zasahovat, abych celou knihu nerozhodila, protože nejsem v tom správném rozpoložení k danému tématu knihy. Dá se říci, že pak však dělám kvůli oněm pauzám revize dokola. Vracím se zpět na předchozí kapitolu, abych si připomněla, kde byl konec a já mohla spokojeně navázat. Nejsem si však jistá v češtině. Bojím se hloupých chyb a pak se brzdím sama. Nejsem populární, takže finance jsou trochu problém, tak je strach na místě.

  Odpovědět
 4. Mám opačný problém než většina a po dopsání první verze příběhu, musím namísto většího škrtání připisovat vysvětlení.

  Odpovědět

Napsat komentář

Zápatí

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.

Popup

Žádný spam, protože ho taky nemám rád.