Kniha Kreativita v kostce

Test kreativity: Jak moc jste kreativní?

Řekl jsem si, že by bylo celkem fajn postupně zveřeňovat knihy z českého literárního pole, které se zabývají kreativitou. Jako první by logicky měla přijít kniha Kreativita v kostce. Tyto úspěšné série z různých nakladatelství shrnují nejdůležitější informace z mnoha odvětví (nejeden student čehokoliv díky nim vděčí za zvládnutou zkoušku; včetně mě). A je jenom dobře, že se nezapomnělo na tvůrčí činnost!

Popis knihy je výjimečně sám o sobě dosti vyčerpávající, tak ho sem pouze zkopíruji. Jedná se tedy o propagační text nakladatelství Computer press, u kterého kniha vyšla (EAN: 9788025105498; doporučená cena: 169 Kč).

Osobně ji považuji za základ pro všechny, kteří se zabývají kreativitou. Prostě “v kostce” vystihuje vše podstatné. ;) I když na druhou stranu je tato kniha spíše příručkou různých cvičení, takže by se dala popsat jako vesměs praktická. Samotné teorii je věnováno pouze několik málo úvodních stran.

Poznámka: Možná by se vám líbil i můj Kreativní zápisník.

Kreativita v kostce

Jediný způsob, jak dnes uspět, je odhodit knihu s pravidly. Změna je život, ale inovace mnohdy nepřichází snadno. Vaši image nevylepší, pokud kreativita zůstává pouze živořící dovedností. Tato kniha působí jako okamžitý katalyzátor pro uvolnění vaší přirozené kreativity – kreativity, která může být potlačena zvyky, školením nebo (nedostatkem) energie.

Kreativita ze série V kostce poskytuje snadno použitelný soubor cvičení a technik napomáhajících každému v rozvoji kreativity. Je plná jednoduchých, osvědčených postupů, jež ve vás probudí chuť nalézat neotřelé nápady a řešení. Kniha nabízí více než sedmdesát přístupů, k nimž se rádi obrátíte, když jste:

 • uvězněni v počátečních etapách
 • a potřebujete lépe pochopit problém a obecný směr útoku;
 • když potřebujete inspiraci v těžkých pracovních podmínkách,
 • je ideální pro řešení problémů a generování nových nápadů, když víte, kam směřujete, ale nevíte, jak se tam dostanete;
 • když cítíte, že jste bez inspirace;
 • zvýšíte si svou obecnou úroveň kreativity, spíše než abyste se zaměřili na specifický cíl;
 • když máte zvládnout příliš mnoho nápadů, nebo příliš nepraktických nápadů;
 • objevte praktické způsoby, jak vylepšit a proniknout do řešení.

Tato inspirativní příručka nabitá nápady dodá energii každému, kdo se chce rychle vymanit ze zažitého způsobu, jímž pracuje. Kniha obsahuje také hodnocení pomocí hvězdiček a odstupňované seznamy, s jejichž pomocí se můžete rozhodnout o nejlepším způsobu, jak přistupovat k inovaci v jakékoliv situaci.

Tip! Otestujte si svoji kreativitu!

Kniha Kreativita v kostce

O autorech

Brian Clegg je novinářem a konzultantem v oblasti kreativity. Je dobře známým spisovatelem v tradičních médiích i na internetu.

Paul Birch je poradcem a školitelem v oblasti kreativity. Dříve pracoval jako interní konzultant u British Airways, přičemž měl za úkol podněcovat k lepším výkonům na všech úrovních společnosti.

Podobné příspěvky

Důležité změny na RenéNEKUDA.cz

Vážení čtenáři, dovolte mi seznámit vás v rychlosti s důležitými změnami, které se na RenéNEKUDA.cz v minulých dnech udály (případně se brzy stanou): Všechny články na RenéNEKUDA.cz nyní podléhají licenci...

Závěrečná věta

Na začátku cítíte uvnitř sebe malou jiskřičku, ze které může být velký plamen. Jste plni napětí a ještě úplně nevíte, kudy se váš příběh potáhne, co všechno do sebe pojme...

Poučte se z pracovního rozvrhu Benjamina Franklina

Každý má svůj vlastní rytmus dne, který se hlavně odvíjí od jeho pracovních (příp. ještě školních) povinností. Nikdy není na škodu srovnat si svůj život s velkými jmény světového významu....

Nejlepší knihy všech dob

Žebříčky oblíbených, nejprodávanějších či nejlepších knih jsou vždycky fascinující, i když jich můžete najít opravdu velké množství. Následující seznam byl ale vytvořen pod taktovkou unikátního klíče – 125 úspěšných současných...

Řekněte mi: Kupujete si neznámé knihy?

Dnešní doba přinesla zajímavý fakt: velmi málo lidí si chodí do knihkupectví (či do knihovny) vybrat náhodný titul. Většinou zákazník přijde pro konkrétní knihu a občas se cestou mezi regály nechá...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

2 komentáře

 • Celkom zaujimava kniha. Potesilo by ma keby o nej bol clanok na pokracovanie. V nom by mohli byt nacrtnute niektore najzaujimavejsie cvicenia a techniky ktore napomahaju kreativite. Samozrejme nie len tak opisane, ale spojene s Vasim kritickym pohladom, pripadne porovnanie s konkternymi technikami z inych zdrojov (knih…). Alebo napriklad niektore opisane cvicenia v tomto blogu by mohli hodnotit citatelia.

  Odpovědět
  • Děkuji za komentář – spoustu kreativních cvičení najdete třeba tady. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!