Kniha Kreativita v kostce

Test kreativity: Jak moc jste kreativní?

Řekl jsem si, že by bylo celkem fajn postupně zveřeňovat knihy z českého literárního pole, které se zabývají kreativitou. Jako první by logicky měla přijít kniha Kreativita v kostce. Tyto úspěšné série z různých nakladatelství shrnují nejdůležitější informace z mnoha odvětví (nejeden student čehokoliv díky nim vděčí za zvládnutou zkoušku; včetně mě). A je jenom dobře, že se nezapomnělo na tvůrčí činnost!

Popis knihy je výjimečně sám o sobě dosti vyčerpávající, tak ho sem pouze zkopíruji. Jedná se tedy o propagační text nakladatelství Computer press, u kterého kniha vyšla (EAN: 9788025105498; doporučená cena: 169 Kč).

Osobně ji považuji za základ pro všechny, kteří se zabývají kreativitou. Prostě “v kostce” vystihuje vše podstatné. ;) I když na druhou stranu je tato kniha spíše příručkou různých cvičení, takže by se dala popsat jako vesměs praktická. Samotné teorii je věnováno pouze několik málo úvodních stran.

Poznámka: Možná by se vám líbil i můj Kreativní zápisník.

Kreativita v kostce

Jediný způsob, jak dnes uspět, je odhodit knihu s pravidly. Změna je život, ale inovace mnohdy nepřichází snadno. Vaši image nevylepší, pokud kreativita zůstává pouze živořící dovedností. Tato kniha působí jako okamžitý katalyzátor pro uvolnění vaší přirozené kreativity – kreativity, která může být potlačena zvyky, školením nebo (nedostatkem) energie.

Kreativita ze série V kostce poskytuje snadno použitelný soubor cvičení a technik napomáhajících každému v rozvoji kreativity. Je plná jednoduchých, osvědčených postupů, jež ve vás probudí chuť nalézat neotřelé nápady a řešení. Kniha nabízí více než sedmdesát přístupů, k nimž se rádi obrátíte, když jste:

 • uvězněni v počátečních etapách
 • a potřebujete lépe pochopit problém a obecný směr útoku;
 • když potřebujete inspiraci v těžkých pracovních podmínkách,
 • je ideální pro řešení problémů a generování nových nápadů, když víte, kam směřujete, ale nevíte, jak se tam dostanete;
 • když cítíte, že jste bez inspirace;
 • zvýšíte si svou obecnou úroveň kreativity, spíše než abyste se zaměřili na specifický cíl;
 • když máte zvládnout příliš mnoho nápadů, nebo příliš nepraktických nápadů;
 • objevte praktické způsoby, jak vylepšit a proniknout do řešení.

Tato inspirativní příručka nabitá nápady dodá energii každému, kdo se chce rychle vymanit ze zažitého způsobu, jímž pracuje. Kniha obsahuje také hodnocení pomocí hvězdiček a odstupňované seznamy, s jejichž pomocí se můžete rozhodnout o nejlepším způsobu, jak přistupovat k inovaci v jakékoliv situaci.

Tip! Otestujte si svoji kreativitu!

Kniha Kreativita v kostce

O autorech

Brian Clegg je novinářem a konzultantem v oblasti kreativity. Je dobře známým spisovatelem v tradičních médiích i na internetu.

Paul Birch je poradcem a školitelem v oblasti kreativity. Dříve pracoval jako interní konzultant u British Airways, přičemž měl za úkol podněcovat k lepším výkonům na všech úrovních společnosti.

Pomůcky pro spisovatele

Pomůcky pro spisovatele

Spisovatelská pomůcka není jenom tužka a papír (nebo počítač). Autoři byli odjakživa pěkně vynalezaví a hledali způsoby, jak nastartovat svoji fantazii a přilákat k sobě všechny múzy světa. Moderní doba si ovšem žádá moderní nástroje. Jestliže občas potřebujete „nakopnout“ nebo

Přečíst »
Dvě nové knihy od mých studentek

Dvě nové knihy od mých studentek

Většinou si nerad přivlastňuji úspěchy svých studentů (ono je totiž někdy těžké rozpoznat, zdali se to stalo také díky vašemu přičinění). Nicméně čím dál častěji se stává, že některý z nich vydá knihu a ozve se mi s poděkováním nebo s pozváním na křest (pak

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

2 komentáře

 • Celkom zaujimava kniha. Potesilo by ma keby o nej bol clanok na pokracovanie. V nom by mohli byt nacrtnute niektore najzaujimavejsie cvicenia a techniky ktore napomahaju kreativite. Samozrejme nie len tak opisane, ale spojene s Vasim kritickym pohladom, pripadne porovnanie s konkternymi technikami z inych zdrojov (knih…). Alebo napriklad niektore opisane cvicenia v tomto blogu by mohli hodnotit citatelia.

  Odpovědět
  • Děkuji za komentář – spoustu kreativních cvičení najdete třeba tady. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »