Knihy, které byste měli mít doma

Knihy, které byste měli mít doma

Přemýšleli jste někdy nad žebříčky nejoblíbenějších knih? Jak se vůbec sestavují?

David McCandless jeden takový také sestavil a použil k tomu hned několik zdrojů – např. tabulky půjčování knih v britských knihovnách, žebříčky různých novin a časopisů, Oprah’s Book Club List či výsledky vítězů Pulitzerovy ceny.

Vznikla zajímavá infografika se seznamem knih, které by si měl každý rozhodně přečíst (obrázek je bohužel pouze v angličtině):

Knihy, které byste měli mít doma

Jakou knihu byste doporučili ke čtení vy? 

Podobné příspěvky

8 rad o psaní od Neila Gaimana

Pište. Pokládejte na papír jedno slovo za druhým. Dokončete to! Ať už je to cokoliv, rozhodně to dopište. Důležitý je odstup. Přečtěte si svůj text a předstírejte, že jste ho...

Existuje psaní z čiré radosti?

Je zvláštní pozorovat se. Koukám na sebe a přemýšlím, proč vlastně rád píšu. Kolik impulsů může být k tomu, aby něco vzniklo? Miliony; ale nejčastější jsou tyto tři – peníze,...

Je čeština také britskou kolonií?

Nebylo to tak dávno, co jsem měl možnost poznat na vlastní kůži exotickou kulturu. Není naším sousedem, nepatří do Evropy, dokonce se nepočítá ani do vyspělého světa. Mluvím o rovníkové...

Foto a video z prvního Večeru pod letlampou

17. října 2012 se v pražském MeetFactory uskutečnil historicky první Večer pod letlampou. Hosté Jana Šrámková a Jan Těsnohlídek ml. diskutovali nad tématem „Mění literární ceny českou literaturu?“. Akce to...

Cvičení: Příběh z obrázku

Jaký příběh vám vyvstane na mysli, když se podíváte na následující obrázek? Zkuste ho zpracovat jako krátký text (maximálně 1000 znaků včetně mezer). Výsledky můžete zveřejnit buďto dole v komentářích, nebo...

Pozvánky na květen 2013

Tak nějak mám vždycky ke konci akademického roku nejvíce práce. Milí čtenáři, dovolte mi pozvat vás na výběr z mých květnových veřejných aktivit: 4. května 2013: Divadelní Violky 5: od...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

17 komentářů

 • Cokoli od Robina Cooka. Mám ho tady pěknou hromádku a zatím mi adrenalin nejvíc vylítl u Infekce. Naprosto brilantní.

  Odpovědět
 • Neumím říct, co by měli lidé číst – ale mělo by to být dobře napsané, srdcem – jsem srdcařka – knížky na efekt mne nebaví – takže je JaSné, že určitě by v knihovně neměly chybět JaSné knihy z JaSu – ty jsou srdcem psány!
  Jana

  Ale teď jsem ulítla na Společenstvu klíčníků Daniely Krolupperové – je úplně jedno, že je to knížka pro děti.

  Odpovědět
 • Twilight a Unbearable Lightness of Being na stejné úrovni…inu statistická chyba se nevyhne ani knižním žebříčkům :-)

  Jinak Slaughterhouse 5 po zásluze skóruje. Ještě bych od pana Vonneguta doplnil Kolébku pro kočičku.

  Odpovědět
  • A co teprve v českém žebříčku :) Tam ho Twilight válcuje silou sloního stáda :)

  • Pravděpodobně zkreslení od žebříčků nejprodávanějších a nejpůjčovanějších knih. ;)

 • Dobrých knih je mnoho. Doporučila bych proto takovou, kterou zrovna čtenář chce nebo potřebuje slyšet. Někdy nám některá kniha nesedne a o pár let později se od ní nemůžeme urvat. Žebřiček knih uvedený výše je klasika pro čtenáře z anglicky mluvících zemí. Je jasné, že Slované nebo středoevropané by měli žebříček trochu jiný. Z českých spisovatelů bych tam přidala rozhodně Čapka a např. i Hanzelku se Zikmundem, krásná literatura.

  Odpovědět
 • Výborné jsou knihy od Fredericka Forsytha nebo Andyho McNaba. Doporučuju Spis Odessa, Mstitel a Ikona. Od McNaba Temná čerň a Mstitel.

  Odpovědět
 • Momentálně čtu knížku o Jimovi Morrisonovi Nikdo to tu nepřežije. Nikdy jsem nečetla žádný životopis, ale tohle je bomba. Ale nedám dopustit na klasiku – Kladivo na čarodějnice.

  Odpovědět
 • Umění je vysoce subjektivní záležitostí, i když obsahuje objektivní prvky, pravidla, zákony, jinak by nedokázalo působit na ostatní lidi (v absolutním smyslu někdy dokonce ani na samotného autora). Takže: otázka, co se komu líbí, či nelíbí, zda se kniha více či méně prodává, půjčuje, je těžko změřitelná, zvažitelná. Autor ze sebe musí vydolovat to nejlepší, musí svému dílu dát napětí, děj, emoci, srdci, duši, Vyšší poslání. A pokud je geniální, dokáže zahrnout všechny vyřčené i nevyřčené požadavky, pak se zrodí dílo schopné zasáhnout širokou škálu lidí, od rozumově mělkých až po ty vyspělé, od emočně plochých až po ty hluboké. Pokud autor s tím vším počítá, může vkročit na světovou scénu. Mé zamyšlení vůbec nesměřuje k tomu, abychom nepropagovali svého oblíbeného autora, milované dílo. Přiznám se bez mučení, že jenom díky doporučení známých i neznámých jsem objevil několik spisovatelů, k jejichž dílu by mne můj vnitřní kompas nikdy nedovedl.

  Odpovědět
  • líbí se mi ještě víc zelený – český seznam Petrův, i když do Stmívání se už asi pouštět nebudu :-)

 • Jako “menší” jsem ujížděla na všech knihách Toma Robbinse, přišlo mi, že kromě skvělého příběhu jsou tam i všechny světonázory a zásadní pravdy. Jako “větší” jsem se k nim nedávno při probírání knihovny vrátila, hlavně k podtrhaným částem textu a muřími nožkami založeným stránkám. Jsou stále super a dost aktuální.

  Odpovědět
 • Knihu o duši od Thomase Moora, protože o duši z mnoha filosofických a psychologických důvodů. A odpověděla mi na spoustu otázek nejen o té mojí duši, ale o duších nás všech :-)

  Odpovědět
 • Irvingovu Modlitbu za Owena Meanyho. Četla jsem už několikrát.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!