Knihy, které byste měli mít doma

René Nekuda

Zajímavosti

článek

René Nekuda

Zajímavosti

článek

Knihy, které byste měli mít doma

Přemýšleli jste někdy nad žebříčky nejoblíbenějších knih? Jak se vůbec sestavují?

David McCandless jeden takový také sestavil a použil k tomu hned několik zdrojů – např. tabulky půjčování knih v britských knihovnách, žebříčky různých novin a časopisů, Oprah’s Book Club List či výsledky vítězů Pulitzerovy ceny.

Vznikla zajímavá infografika se seznamem knih, které by si měl každý rozhodně přečíst (obrázek je bohužel pouze v angličtině):

Knihy, které byste měli mít doma

Jakou knihu byste doporučili ke čtení vy? 

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

17 komentářů u „Knihy, které byste měli mít doma“

 1. Knihu o duši od Thomase Moora, protože o duši z mnoha filosofických a psychologických důvodů. A odpověděla mi na spoustu otázek nejen o té mojí duši, ale o duších nás všech :-)

  Odpovědět
 2. Jako “menší” jsem ujížděla na všech knihách Toma Robbinse, přišlo mi, že kromě skvělého příběhu jsou tam i všechny světonázory a zásadní pravdy. Jako “větší” jsem se k nim nedávno při probírání knihovny vrátila, hlavně k podtrhaným částem textu a muřími nožkami založeným stránkám. Jsou stále super a dost aktuální.

  Odpovědět
 3. Umění je vysoce subjektivní záležitostí, i když obsahuje objektivní prvky, pravidla, zákony, jinak by nedokázalo působit na ostatní lidi (v absolutním smyslu někdy dokonce ani na samotného autora). Takže: otázka, co se komu líbí, či nelíbí, zda se kniha více či méně prodává, půjčuje, je těžko změřitelná, zvažitelná. Autor ze sebe musí vydolovat to nejlepší, musí svému dílu dát napětí, děj, emoci, srdci, duši, Vyšší poslání. A pokud je geniální, dokáže zahrnout všechny vyřčené i nevyřčené požadavky, pak se zrodí dílo schopné zasáhnout širokou škálu lidí, od rozumově mělkých až po ty vyspělé, od emočně plochých až po ty hluboké. Pokud autor s tím vším počítá, může vkročit na světovou scénu. Mé zamyšlení vůbec nesměřuje k tomu, abychom nepropagovali svého oblíbeného autora, milované dílo. Přiznám se bez mučení, že jenom díky doporučení známých i neznámých jsem objevil několik spisovatelů, k jejichž dílu by mne můj vnitřní kompas nikdy nedovedl.

  Odpovědět
 4. Momentálně čtu knížku o Jimovi Morrisonovi Nikdo to tu nepřežije. Nikdy jsem nečetla žádný životopis, ale tohle je bomba. Ale nedám dopustit na klasiku – Kladivo na čarodějnice.

  Odpovědět
 5. Výborné jsou knihy od Fredericka Forsytha nebo Andyho McNaba. Doporučuju Spis Odessa, Mstitel a Ikona. Od McNaba Temná čerň a Mstitel.

  Odpovědět
 6. Dobrých knih je mnoho. Doporučila bych proto takovou, kterou zrovna čtenář chce nebo potřebuje slyšet. Někdy nám některá kniha nesedne a o pár let později se od ní nemůžeme urvat. Žebřiček knih uvedený výše je klasika pro čtenáře z anglicky mluvících zemí. Je jasné, že Slované nebo středoevropané by měli žebříček trochu jiný. Z českých spisovatelů bych tam přidala rozhodně Čapka a např. i Hanzelku se Zikmundem, krásná literatura.

  Odpovědět
 7. Twilight a Unbearable Lightness of Being na stejné úrovni…inu statistická chyba se nevyhne ani knižním žebříčkům :-)

  Jinak Slaughterhouse 5 po zásluze skóruje. Ještě bych od pana Vonneguta doplnil Kolébku pro kočičku.

  Odpovědět
 8. Neumím říct, co by měli lidé číst – ale mělo by to být dobře napsané, srdcem – jsem srdcařka – knížky na efekt mne nebaví – takže je JaSné, že určitě by v knihovně neměly chybět JaSné knihy z JaSu – ty jsou srdcem psány!
  Jana

  Ale teď jsem ulítla na Společenstvu klíčníků Daniely Krolupperové – je úplně jedno, že je to knížka pro děti.

  Odpovědět
 9. Cokoli od Robina Cooka. Mám ho tady pěknou hromádku a zatím mi adrenalin nejvíc vylítl u Infekce. Naprosto brilantní.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.