FAQ

Níže najdete nejčastější otázky a odpovědi (tzv. “FAQ”), které se týkají mých e-mailových kurzů tvůrčího psaní, zejména pak Jak napsat knihu. Odpovědi se zobrazí po kliknutí na vybranou otázku. Všem doporučuji před registrací jejich důkladné prostudování!

Poznámka: Jestliže máte zájem o aktivní výuku tvůrčího psaní, podívejte se prosím na moji nabídku kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost!

Seznam nejčastějších otázek:

Jaká je hlavní myšlenka kurzu?

Jak napsat knihu je e-mailový kurz založený na jedné základní myšlence – napsat denně alespoň 2 normostrany textu. Je to nejlepší způsob, jak knihu skutečně dokončit. Každodenní psaní totiž doporučuje 10 z 10 spisovatelů, protože jinak knihy bohužel nevznikají. Rozesílané e-maily tvoří ucelený harmonogram, něco jako pracovní plán. Každý den vám bude připomenuto, že máte psát + najdete v každé zprávě z RenéNEKUDA.cz radu týkající se tvůrčího psaní (někdy domácí úkol či cvičení) a inspirativní citát od zavedeného spisovatele. Tento kurz je tedy určen pro osoby, které se nezaleknou tak těžkého úkolu, jakým je napsání knihy, a jsou plně rozhodnuty svůj cíl naplnit. Necelé čtyři měsíce na cca 120 normostran je optimálně zvolená doba, která nepramení pouze z mé vlastní zkušenosti. Dá se to zvládnout, ale – a to tu najdete nesčetněkrát – bez pevné vůle a odhodlání jednotlivých účastníků to holt nikdy nepůjde. Přeji všem kurzistům hodně zdaru, síly a inspirace!

Důležité upozornění: V kurzu není zahrnuta zpětná vazba typu “ohodnoťte prosím mé výsledné dílo”, “pořád tápu v postavách – můžete mi pomoci?”, “mohl byste mi doporučit konkrétního nakladatele?” apod. To je hlavní důvod, proč je kurz poskytován zdarma. V současné době se bohužel nemohu věnovat každému účastníkovi zvlášť. Nicméně je možné se domluvit a případně delší korektury, ohodnocení či doporučení zpoplatnit. Děkuji všem za pochopení.

Co je to e-mailový kurz?

E-mailový kurz je statická forma vzdělávání, která klade velké nároky na všechny účastníky. Nikdo vás nebude kontrolovat, hlídat, nikdo vám nezodpoví všechny otázky, které vás zrovna napadnou. Nicméně je to nejjednodušší způsob, jak motivovat spoustu lidí najednou k tomu, aby každý den psali. Zároveň mi to umožňuje pravidelně rozesílat instrukce, rady a inspirativní cvičení, které dohromady tvoří sladěný “pracovní plán”. I když se kurz Jak napsat knihu nepodřídí přímo vašemu rytmu psaní, byl sestaven tak, aby mohl být co možná nejvíce použitelný (tj. univerzálně).

Pro koho je tent kurz určen?

Pro všechny kreativní jedince bez rozdílu pohlaví, věku a zkušeností, kteří jsou odhodlaní napsat delší umělecký text.

Poznámka: I když nikoho nechci omezovat, byl bych moc rád, kdyby nezletilí účastníci kurzu řekli o svém úmyslu rodičům.

Jak to probíhá?

Po registraci se spustí automatické rozesílání emailů, které bude trvat necelé 4 měsíce (přesně 115 dní). Jestliže bude účastník skutečně odhodlán dopsat svoji novou knihu, bude psát denně alespoň dvě normostrany a bude se řídit instrukcemi v emailech, je dost pravděpodobné, že za tuto dobu napíše slušný umělecký text.

Tempo kurzu

Teoreticky můžete ovládat tempo celého kurzu. V ideálním případě samozřejmě plníte své denní úkoly, nicméně další e-mail vám bude odeslán vždy až po otevření předchozí zprávy. Čili pokud jste nestihli splnit nějaké zadání, pak neotvírejte další e-mail a kurz se „zastaví“, dokud se nepodíváte na poslední přijatou zprávu. – tato možnost byla zrušena!

Dá se to vůbec zvládnout?

Ano, samozřejmě. I když máte práci, rodinu a spoustu dalších povinností, jde to. Existuje mnoho případů, kdy se to lidem povedlo (dokonce i za kratší časový úsek). Ovšem – a opět jsem u toho – bez velké snahy, cílevědomosti a jistého sebeobětování to prostě nepůjde. Nicméně za zkoušku rozhodně nic nedáte…

S čím mi tento kurz pomůže?

Jak napsat knihu vám dá pravidelný denní plán, spoustu rad a cvičení, která vás mohou inspirovat a tzv. „nakopnout“. Navíc zde hraje roli psychologické hledisko, kdy se můžete spolehnout, že v tom nejste sami – vždy bude existovat někdo další, kdo ve stejný čas bude pracovat na své knize podle stejného plánu jako vy – tj. podle tohoto jedinečného e-mailového kurzu.

Jiná odpověď: E-maily vás budou motivovat a popostrkovat k různým činnostem, které ke psaní patří. Dále v nich najdete zajímavá cvičení a různá doporučení, které vám ulehčí vaši práci. Navíc obsahuje každý díl tohoto kurzu citát od známé osobnosti, který většinou vtipně dokumentuje obsah e-mailu. Když už nic jiného, budete dostávat každý den inspirativní citát. ;)

Upozornění: Berte v úvahu pouze ty rady, které vám mohou pomoci a sami to tak cítíte. Naopak se nebojte ignorovat věci, které se vám z nějakého důvodu nezdají. Věřte sami sobě, na tom je kurz postavený. ;)

S čím mi tento kurz nepomůže?

Tento kurz klade velké nároky na své účastníky, jelikož probíhá pouze po e-mailu a tudíž je bez zpětné vazby. Jak napsat knihu se nemůže podřídit vašemu rytmu, nezodpoví vám všechny vaše otázky a ani vám nezaručí, že napíšete dobrou knihu, kterou někdo publikuje. I když jsem se snažil ze sebe vydat maximum, email má svá omezení a je třeba s tím počítat.

DŮLEŽITÉ: Kdy se mám přihlásit?

 1. Nejlépe tehdy, až si budete 100% jistí, že chcete napsat knihu!
 2. Bylo by dobré pořádně si naplánovat start kurzu. Ode dne vaší registrace se spustí automatické rozesílání emailů, které bude trvat téměř čtyři následující měsíce a nedá se přerušit (můžete se pouze úplně odhlásit, a pak případně začít znovu od začátku)! Registrujte se tedy v období, kdy budete mít pocit, že vše stihnete. Doporučuji začít kurz ve středu či ve čtvrtek (kvůli blížícímu se víkendu).

Nemohu najít přihlašovací formulář – co s tím?

Pro otevření přihlašovacího formuláře je nutné sdílet informaci o tomto e-mailovém kurzu tvůrčího psaní na některé z následujících sociálních sítí: Facebook, Twitter nebo Google+. Najděte prosím následující pole (viz obrázek), sdílejte předdefinovanou zprávu a ihned po úspěšném sdílení se vám objeví přihlašovací formulář. Prosím, berte tento krok jako vyjádření podpory; jinak je kurz Jak napsat knihu opravdu zcela zdarma.

FAQ

DŮLEŽITÉ: Nejde se mi přihlásit. Co s tím?

Jestliže máte problém s přihlášením skrze zdejší přihlašovací formulář, může to být způsobeno těmito problémy:

 • Potvrzovací e-mail skončil ve složce “Spam”. (Toto je nejpravděpodobnější zádrhel. Vaše přihlášení totiž musíte ještě potvrdit kliknutím na automaticky vygenerovaný odkaz, který je vám zaslán zhruba do 30 minut od vyplnění formuláře na těchto stránkách!)
 • Zadali jste špatnou e-mailovou adresu. (Divili byste se, kolika lidem se do formuláře vloudil překlep.)
 • Používáte starou verzi internetového prohlížeče. (Ano, skutečně byly zaznamenány problémy u několika málo osob používajících starší prohlížeče. Doporučuji vyzkoušet přihlášení z jiného počítače, aktualizovat váš software nebo nainstalovat nový prohlížeč.)

Pokud nastal jiný problém, napište mi prosím!

VELMI DŮLEŽITÉ: E-maily končí ve složce spam – co s tím?

Pokud e-maily z kurzu Jak napsat knihu končí ve složce spam, přidejte si e-mailové adresy kurz(zavináč)renenekuda.cz a kontakt(zavináč)renenekuda.cz (adresy, ze kterých dostáváte jednotlivé lekce) do svého adresáře (seznamu kontaktů). Tento postup funguje téměř 100%!

Proč je tento kurz zdarma?

Byl bych moc rád, aby se myšlenky okolo psaní volně šířily. Důkazem může být např. můj blog či projekt Povídkář. Vše na RenéNEKUDA.cz dělám ve svém volném čase a za své peníze. Jediné mé přání je, aby se tyto stránky staly příjemným místem setkání lidí, co něco rádi tvoří.

Důležité upozornění: To, že je kurz zdarma, v žádném případě nesnižje jeho kvalitu! Jako celku si ho cením na velké peníze a jsem přesvědčen, že patří k nejlepším online kurzům o tvůrčím psaní v Čechách a na Slovensku. Další důvod, proč ho nabízím zdarma, je, že k němu z časových důvodů neposkytuji větší zpětnou vazbu (což je jeho jediná nevýhoda). Kdybych se mohl každému účastníkovi alespoň trochu věnovat, nasadil bych cenu v minimální výši 1000 Kč (a i tak bych byl na obvyklé poměry hodně levný). Nyní to, prosím, berte jako můj dárek pro všechny věrné čtenáře RenéNEKUDA.cz! ;)

Co všechno ke kurzu potřebuji?

Prakticky jenom odhodlání a pevnou vůli. Kdo vypadne z tempa, knihu pravděpodobně nedokončí a navíc mu budou unikat lekce, jejichž rozesílání nelze přerušit (ovšem je možné se úplně odhlásit a později začít znovu, od začátku).

Dále předpokládám, že všichni umíte česky (případně slovensky), takže se gramatikou a stylistikou většinou zabývat nebudu. Jazyk je základní nástroj každého spisovatele. Samozřejmě budete potřebovat počítač s libovolným textovým editorem (nebo tužku a papír, chcete-li) a denní přístup k vaší emailové schránce.

Jak moc je kurz náročný?

Značně, protože knihy se nepíší samy. Proto je nutné naučit se psát každý den a stvořit alespoň 2 normostrany denně. Podstatná část úspěchu závisí na každém jednotlivci. S tím bohužel nikomu po emailu nepomohu …

Odhad: Kurz vyžaduje cca půl až dvě celé hodiny práce denně (záleží na schopnostech a rychlosti jednotlivých účastníků). V plánu jsou ovšem i tři týdny odpočinku, kdy můžete dohánět všechny své resty.

Co všechno je součástí kurzu?

Kurz Jak napsat knihu obsahuje kompletní pracovní plán, jehož součástí je hledání vhodného tématu, psaní jednotlivých částí knihy, revize a korektury + příprava k publikování. Znovu opakuji: všichni, kdo zvládnou tempo 2 normostran denně, si mohou být téměř jistí, že odvedou dobrou práci a svoji knihu dopíší!

V jaké fázi je vývoj kurzu?

Momentálně se kurz zbavil nálepky “BETA” a běží jeho první ostrá verze. Samozřejmě počítám s budoucími úpravami podle toho, co bude fungovat, a co ne.

Co je to normostrana?

Normostrana je oficiální pojem a její základní definice je 1800 znaků včetně mezer na stránku. Při komunikaci s vydavatelstvím se vždy vše počítá na normostrany, proto jsem zvolil toto měřítko. O jejím přesném formátování se více dozvíte například z tohoto odkazu (česká Wikipedie).

Upozornění: Nesnažte se svůj text obohatit o různé typy písma. Rukopisy se většinou odevzdávají v nejzákladnějším textovém formátu .txt bez jakéhokoliv formátování (tj. žádné ztučněné nadpisy, podtržená slova apod.; dokonce se ani nedoporučuje zarovnání do bloku).

Mohu vidět přibližný harmonogram kurzu?

Ano. Tady je:

První den je pouze o instrukcích a uvítání. Samotný kurz začíná až 2. den po registraci.

Dny 1 − 7: První týden je volnější. Psaní spíše zkoušejte a hledejte vhodné téma vaší nové knihy.

Dny 8 − 14: Začněte psát. Napište každý den minimálně dvě normostrany a alespoň občas se řiďte doporučeními z došlých emailů.

Dny 15 − 63 (příp. až 70): Nastává nejtvrdší část, kdy byste měli svoji knihu napsat. Tvůrčí pauza! Ve dnech č. 63 až 70 instruktážní emaily nechodí.

Dny 71 − 77: Přepisování a úpravy.

Dny 78 − 91: Odpočinek a dohánění všech restů. Další tvůrčí pauza! V těchto dnech emaily nechodí.

Dny 92 − 112: Revize, korektury a příprava k publikování.

+ Rozloučení a malé překvapení pro všechny, kteří svou knihu skutečně dopíší.

Chybí mi některé lekce… (hlavně č. 63 až 70)

V kurzu jsou naplánovány dvě tvůrčí pauzy, kdy byste měli odpočívat nebo dohánět resty. Proto dny č. 63 až 70 a 78 až 91 neobsahují žádné instruktážní e-maily.

Kam se mohu obrátit se svými otázkami?

Jediná fungující technická podpora a zpětná vazba k tomuto kurzu je zdejší Fórum (nejen) o psaní.

Dále mi můžete zkusit poslat e-mail skrze můj kontaktní formulář. Ovšem dovolím si vás upozornit, že jsem v poslední době časově velmi vytížen. Samozřejmě jsem rád za každou zprávu od svých čtenářů, ale pro hlubší vysvětlení a větší pomoc je zapotřebí jistá domluva, která může být eventuelně zpoplatněna. Nebo se můžete podívat na můj blog o kreativitě a tvůrčím psaní, kde najdete velkou spoustu dalších „studijních“ materiálů.

Garantuje mi někdo vydání knihy?

To bohužel ne. Je na každém jedinci, jak moc bude šikovný a trpělivý. Navíc kurz je relativně statický a nedokáže reflektovat aktuální problémy. Z toho všeho vyplývají velké nároky na každého účastníka. Tedy i otázka samotného publikování je závislá na šikovnosti jednotlivců.

Co znamenají odkazy za jednotlivými lekcemi?

Je to dodatkový materiál, který je jinak lehce k nalezení na RenéNEKUDA.cz. Potřebujete-li další rady a nápady, využijte všechny odkazy “Doporučený článek z RenéNEKUDA.cz”. Tyto příspěvky byly pečlivě vybrány tak, aby přesně ladily s rytmem celého kurzu a jeho obsah vhodně rozšiřovaly.

Kde najdu podmínky používání kurzu?

Je to jednoduché: v tomto odkazu.

Co mám dělat, když mi nechodí e-maily?

 1. prohledejte složku “Spam” (pak už stačí email odznačit a mělo by vše fungovat)
 2. jestliže vám do 48 hodin od registrace nepřišel ani jeden email a není ve složce “Spam”, zkuste se znovu registrovat
 3. nefunguje-li žádná předchozí rada, napište mi

DŮLEŽITÉ: Co mám dělat, když mi přestaly chodit e-maily?

Může se stát, že kvůli přetížení systému (šance cca 5 %) vám v průběhu kurzu přestanou chodit e-maily. Následující řešení problém většinou uhasí:

 1. Otevřete poslední doručený e-mail v počítači v neanonymním režimu (na některých mobilech či tabletech systém hůře rozpoznává otevření, které je pro správné fungování tohoto kurzu důležité).
 2. Ujistěte se, že nemáte zapnutá žádná blokování.
 3. Jestliže první dvě rady nezabraly, odhlaste se a znovu se přihlaste. Tímto krokem bude kurz navazovat, nebude úplně resetován (tzn. nic se nestane). Toto je nejvíce funkční řešení!

E-maily mi chodí se zpožděním. Co s tím?

Systém je kvůli stabilitě nastaven takto: každých 20 minut rozešle maximálně 10 e-mailů. Jestliže jste se registrovali v době, kdy to samé udělalo pár dalších lidí, může docházet ke zpožděním. Pokud budou e-maily hodně opožděné (tím myslím např. o den), doporučuji se z kurzu odhlásit a zaregistrovat se znovu v jiný čas.

Nezobrazují se mi obrázky…

Záleží na tom, kde emaily otevíráte. Většinou hledejte odkaz „Načíst obrázky“ či „Zobrazit obrázky“.

Nefungují mi některé odkazy…

Tento problém se snažím řešit. Jestliže najdete nějaký nefukční odkaz, prosím, dejte mi vědět. V co možná nejkratším čase provedu opravu.

Rada: Odkazy jsou většinou uváděny v celém znění (např. https://www.renenekuda.cz/kurz-jak-napsat-knihu/faq/). Jestliže je odkaz nefunkční, stačí ho pouze zkopírovat do internetového prohlížeče a vše by mělo být v pořádku.

Jak se mohu z kurzu odhlásit?

Na konci všech e-mailů je v zápatí odkaz “Unsubscribe” (Odhlásit). Jediným kliknutím okamžitě zrušíte svoji registraci.

Pozor! Jakmile se z kurzu takto odhlásíte, nedojde k přerušení, nýbrž k úplnému zrušení vašeho účtu u RenéNEKUDA.cz. Případnou další registrací začne kurz znovu od začátku.

Co když si chci jen kurz prohlédnout a nepsat?

Ano, toto možné je. I když zatím nechcete nic napsat, můžete se do kurzu přihlásit a obdržené emaily uschovat na pozdější časy. Přijdete tak ovšem o jendu výhodu, kterou vám pravidelné rozesílání dává – denní intenzivní stimulaci. Každopádně registrací nakonec vždy získáte kompletní návod, jak napsat knihu. A nesmíme také zapomenout na sbírku citátů, které jsou součástí každého e-mailu – jen ona sama stojí rozhodně za archivaci! ;)

Kde získám zpětnou vazbu?

Nejlepší způsob je přihlásit se do místního Fóra. Řešení problémů po emailu bohužel moc nefunguje a může se stát, že na vaši zprávu třeba nebudu vůbec reagovat – dost často mi lidé posílají dotazy, které jsou na RenéNEKUDA.cz zodpovězeny. Bohužel nemohu z časových důvodů odpovídat na stovky takových e-mailů.

Přejít na místní Fórum (nejen) o psaní →

Děkuji moc za pochopení!

Mohu nějak autora podpořit?

Můžete. :) Budu velmi rád, když o kurzu třeba napíšete článek na svůj blog, řeknete o něm svým známým, pošlete mi zpětnou vazbu či nabídku na výměnu odkazů nebo umístění vaší reklamy na RenéNEKUDA.cz. Díky moc za váš čas, zájem a důvěru + vám přeji mnoho zdaru, síly a inspirace! ;)

Pokud byste mi chtěli věnovat nějakou finanční částku, kupte si něco z mého Obchodu (nejen) pro spisovatele. Moc vám za to děkuji!

FAQ

Pro návrat k registračnímu formuláři do kurzu Jak napsat knihu použijte tento odkaz.
Poznámka: Chybí zde vaše otázka? Prohledejte zdejší fórum!

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.