Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

Autorku Margaret Atwoodovou asi znáte zejména ve spojení s knihou (či seriálem) Příběh služebnice. Její spisovatelská kariéra trvá již několik desítek let a v poslední době se hodně rozmluvila o svém přístupu ke psaní. Tady je výběr deseti jejích rad, které vás mohou inspirovat a pošťouchnout k napsání vlastního příběhu.

10 rad o psaní od Margaret Atwoodové

  1. Do letadla si vemte tužku. Když ji zlomíte, nebudete si ji moci ořezat, protože v letadle nesmíte mít nůž. Takže si raději vemte tužky dvě.
  2. Vemte si také něco na psaní. Papír je pro tyto účely naprosto vyhovující.
  3. Pokud píšete na počítači, vždycky si zálohujte svá data.
  4. Dělejte cvičení na záda. Případná bolest je omezující a rušivá.
  5. Udržujte čtenářovu pozornost. (Tohle platí obzvláště, pokud neumíte udržovat tu svoji.) Každopádně vy nevíte, kdo váš příběh bude číst, takže je to jako střílení ryb prakem ve tmě. Zajímavé věci pro A mohou být pro B nuda.
  6. Používejte při své práci slovníky.
  7. Psaní je práce, je to hazard. Nikdo vám nezaručí dobrý důchod. Občas vám někdo může pomoci, ale základ této práce musíte odvést vy sami. Vy také rozhodujete, co budete dělat, tak si potom nenaříkejte.
  8. Nikdy nemůžete přečíst svoji knihu jako nezávislý čtenář, protože vy jste ji napsali. Vy jste byli celou dobu v zákulisí a viděli jste, jak se králík dostal do klobouku. Proto požádejte o pomoc své přátele, kteří vám dají odstup. Měl by to být někdo, s kým nemáte romantický vztah. Ledaže byste ho tímto chtěli narušit.
  9. Nesedejte si uprostřed lesa. Jestliže se při psaní ztratíte nebo jste něčím blokováni, vraťte se o pár kroků zpátky. Pak se vydejte jinou cestou nebo změňte postavu. Nebo napětí. Nebo začátek příběhu.
  10. Modlitba může pomoci. Nebo četba cizích knih. Nebo neustálá vizualizace svatého grálu, který je v tomto případě dokončenou a publikovanou verzí vaší nové knihy.

TIPY! Chcete psát jako Murakami? Nebo si přečtěte další rady o psaní od Neila Gaimana.

Ať vám to dobře píše!

Podobné příspěvky

Nudíte se? Zkuste Kreativní desetiminutovky!

Jestliže si užíváte lenivého léta a chtěli byste si procvičit fantazii a slovní zásobu, můžete vyzkoušet můj nový online projekt – Kreativní desetiminutovky. Jedná se skutečně o krátká desetiminutová cvičení...

Bartonička 2016

Poslední srpnový víkend již téměř tradičně patří setkání duší věčně mladých spisovatelů sdružených na Fóru Reného Nekudy. Někteří jsou možná mladí o něco déle než ti ostatní, ale na zápalu...

Cvičení: Slib pávovi

Jedna z častých tradic, která se dotýká téměř každého z nás, je dávání si novoročních předsevzetí. Údajně již staří Babyloňané slibovali na počátku nového roku bohům, že vrátí všechny půjčené...

Vyplatí se kurzy tvůrčího psaní?

Má cenu investovat do kurzu tvůrčího psaní svůj čas a peníze? Co vám tyto kurzy mohou nabídnout a s čím vám mohou pomoci? Komu jsou vlastně určeny? Pojďme si to...

Jaký příběh byste si chtěli přečíst?

Představuji vám Databázi dosud nenapsaných příběhů, která si klade za cíl sesbírat co možná nejvíce odpovědí na zdánlivě jednoduchou otázku „Jaký příběh byste si chtěli přečíst?“. Databáze nenapsaných příběhů je...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!