Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

Autorku Margaret Atwoodovou asi znáte zejména ve spojení s knihou (či seriálem) Příběh služebnice. Její spisovatelská kariéra trvá již několik desítek let a v poslední době se hodně rozmluvila o svém přístupu ke psaní. Tady je výběr deseti jejích rad, které vás mohou inspirovat a pošťouchnout k napsání vlastního příběhu.

10 rad o psaní od Margaret Atwoodové

  1. Do letadla si vemte tužku. Když ji zlomíte, nebudete si ji moci ořezat, protože v letadle nesmíte mít nůž. Takže si raději vemte tužky dvě.
  2. Vemte si také něco na psaní. Papír je pro tyto účely naprosto vyhovující.
  3. Pokud píšete na počítači, vždycky si zálohujte svá data.
  4. Dělejte cvičení na záda. Případná bolest je omezující a rušivá.
  5. Udržujte čtenářovu pozornost. (Tohle platí obzvláště, pokud neumíte udržovat tu svoji.) Každopádně vy nevíte, kdo váš příběh bude číst, takže je to jako střílení ryb prakem ve tmě. Zajímavé věci pro A mohou být pro B nuda.
  6. Používejte při své práci slovníky.
  7. Psaní je práce, je to hazard. Nikdo vám nezaručí dobrý důchod. Občas vám někdo může pomoci, ale základ této práce musíte odvést vy sami. Vy také rozhodujete, co budete dělat, tak si potom nenaříkejte.
  8. Nikdy nemůžete přečíst svoji knihu jako nezávislý čtenář, protože vy jste ji napsali. Vy jste byli celou dobu v zákulisí a viděli jste, jak se králík dostal do klobouku. Proto požádejte o pomoc své přátele, kteří vám dají odstup. Měl by to být někdo, s kým nemáte romantický vztah. Ledaže byste ho tímto chtěli narušit.
  9. Nesedejte si uprostřed lesa. Jestliže se při psaní ztratíte nebo jste něčím blokováni, vraťte se o pár kroků zpátky. Pak se vydejte jinou cestou nebo změňte postavu. Nebo napětí. Nebo začátek příběhu.
  10. Modlitba může pomoci. Nebo četba cizích knih. Nebo neustálá vizualizace svatého grálu, který je v tomto případě dokončenou a publikovanou verzí vaší nové knihy.

TIPY! Chcete psát jako Murakami? Nebo si přečtěte další rady o psaní od Neila Gaimana.

Ať vám to dobře píše!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.