Měli byste odpovědět na každý e-mail?

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

Měli byste odpovědět na každý e-mail?

Prázdná příchozí pošta snad patří do země zázraků. Pravděpodobně znáte ten pocit, kdy máte ve schránce tolik zpráv, že je vám jasné, že je všechny nestačíte vyřídit.

A měli byste skutečně odpovědět na každý e-mail? Podívejte se na názory světových odborníků z oblasti kreativity a produktivity práce:

“Ne, neměli. Ale mnoho lidí to dělá, protože nevidí jinou alternativu. Produktivita ztrácí na zdvořilosti.” – Seth Godin

“Ne, ale přesto se stále snažím to dělat. Nereaguji na většinu přeposílaných e-mailů. Ale zprávy od svých známých – odkazy na články či rychlé otázky – si rozhodně odpověď zaslouží. Obvykle jsem velmi stručný, tři až pět slov. Můj názor: e-maily vás mohou dostat do stavu šílenství, ale stále je to forma komunikace a komunikace buduje vztahy.” – Scott Belsky

“E-maily jsou jako králíci, kteří se rychle přemnoží. Čím více jich pošlete, tím více jich dostanete. Odeslání e-mailu pěti lidem pravděpodobně vyprodukuje pět odpovědí. Proto jsem se rozhodl omezit rozesílání e-mailů a raději telefonuji. Šetří mi to čas, protože krátký hovor vyřeší tolik, co zhruba dvacet e-mailů.” – Simon Sinek

Přiznám se, že mám poslední dobou drobný osobní problém s e-mailovou komunikací, neboť jsem zahlcen různými (většinou i zbytečnými) dotazy. Stále hledám tu hranici mezi slušností a svým drahocenným volným časem.

Co si o tom myslíte vy? Jaká je vaše zkušenost s odpovídáním na e-maily?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

4 komentáře u „Měli byste odpovědět na každý e-mail?“

 1. Samozřejmě, že by člověk měl odpovědět na všechno. Ignorace mailů je nejenom neuctivé k člověku, ale je to de facto výsměch do ksichtu. Pokud někdo opravdu nemá čas odpovídat na všechno a chodí mu toho tolik, tak by měl zvážit, zda-li mu stojí za to dávat svůj mail úplně všem na potkání a dokonce ho napsat někam veřejně. Případně můžu dopředu upozornit, že neodpovídá na všechno, protože to prostě nestíhá.

  U některých lidí mi to připadá spíše trochu jako póza: “Koukejte, jak mám moc moc práce a jsem vytížený!”

  Odpovědět
 2. Já asi žiji v zemi zázraků, protože mi přijde smysluplný e-mail tak jednou do týdne – jinak jsou to jen samé upozornění na super úžasné akce :) Až je to trochu smutné :(

  Odpovědět
 3. Já nejsem tak zahlcený, takže si mohu dovolit odpovídat téměř na cokoliv. Občas se ale stane, že něco odložím a pak už mi je blbý odpovídat takhle pozdě, tak to raději nechám vyšumět.

  Když mohu pomoci jednoduše a rychle, tak to udělám…

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.