Hudba je v dnešní době všudepřítomná. Každý má na harddisku několik gigabajtů svých oblíbených písní a bohužel je většina z nich nelegálních. Nyní přišli lidé z Groovesharku s revolučním řešením – nabízejí všem miliony legálních písní zdarma!

A že to myslí doopravdy vážně se můžete sami lehce přesvědčit. Na jejich webových stránkách naleznete obrovskou datábázi hudby, se kterou můžete dělat doslova divy (k dispozici nejsou pouze neznámí či amatérští interpreti; najdete zde vše od Anastacie a Madonny, přes Norah Jones, Mozarta, až po Sex pistols či Kiss)!

Pojďme se na tento úžasný portál blíže podívat …

V základním módu nepotřebujete žádnou registraci a ten vám umožní poslouchat jednotlivé písníčky bez dalších výhod. Ale protože je registrace zdarma a zabere vám maximálně minutu, vřele doporučuji skočit do toho naplno.

Pak teprve přicházejí samá pozitiva a sociální jistoty. ;)

Po vyhledání songů či dokonce celých alb si je můžete ukládat do různě pojmenovaných playlistů, označit oblíbené kousky či rozesílat písně kamarádům a příbuzným.

Dále je vám umožněno načítání grafiky obalů CD, získávání podrobnějších informací o albech, sdílení hudby na všelijakých sociálních systémech, včetně v Čechách tak oblíbeného Facebooku.

Navíc si můžete založit vlastní virtuální knihovnu. Moje iTunes knihovna má v této chvíli 34 GB, ale ta virtuální může mít klidně 100 GB i více. A věřte, že grafické prostředí Groovesharku je jednoduché a příjemné a plně nahradí jakýkoliv běžný přehrávač hudby.

I když není dovoleno stáhování songů přímo na harddisk, má Grooveshark jednu nespornou výhodu. Tuto svoji hudební knihovnu máte kdykoliv k dispozici, když se můžete připojit k internetu. Takže nemusíte tahat iPoda, flashky, CD apod. Stačí se přihlásit v práci, ve škole, na dovolené a můžete poslouchat to, co jste si doma navolili. Napořád a zadarmo!

A tohle není všechno!

Grooveshark toho umí mnohem, mnohem víc – tak například jako výborný nápad mi přijde Grooveshark widget. Ten umožní komukoliv na internetu sdílet hudbu. Pomocí tříkrokové tvorby si navolíte vzhled a obsah minipřehrávače, který můžete vložit na jakoukoliv webovou stránku (používá běžný Javascript). Tady máte příklad některých mých oblíbených písní…

Myslím, že toto by se dalo velmi ocenit na stránkách, kde se recenzuje hudba. Představte si, že píšete o CDčku, které si uživatelé vašeho webu mohou legálně, zdarma a nezávazně ihned poslechnout. A možnost k tomu dostanou hnedka pod recenzí! Není to úžasné? (Možná zde začnu recenzovat i hudbu, ještě uvidím… ;))

Nebo pokud chcete zkoumat novou hudbu, stačí si vybrat jednu oblíbenou skladbu a kliknout na tlačítko Autoplay (ozubené kolečko dole), které vám z databáze téměř okamžitě vybere podobné písně, které by se k té vaší hodily. Podobná služba je nyní v novém iTunes přehrávači a jmenuje se Genius. Občas není na škodu prozkoumat neznámé vody… je to zábava! ;)

A ještě poznámka ke kvalitě a náročnosti na internetové připojení – kvalita je ve formátu mp3, což je dostačující pro běžného uživatele (pokud nemáte extra citlivý sluch, nic zvláštního nepoznáte). Osobně jsem připojen k internetu přes přenosný mobilní modem s rychlostí “až” 512 kb/s. To je má maximální hranice (jasně, nic moc, vím) a zatím jsem neměl žádný problém s přehráváním. Písničky se mi “nekousaly”, noty se linuly plynule, až na drobné pauzy mezi jednotlivými skladbami, ne však během nich. Tohle mě zaujalo opravdu nejvíc a byl to poslední hřebíček, proč jsem se rozhodl Grooveshark používat. ;)

Následující video vás celou službou provede. Myslím, že neznalost angličtiny v případě ovládání webovek zas až tak moc nevadí, protože vše je intuitivní a časem se každému lehce zažije.

Grooveshark důležité odkazy

Pokud budete s Groovesharkem pracovat dlouhodoběji, a pokud máte stálejší přístup k internetu, budete nadšeni. Jsem rád, že existuje legální cesta, jak poslouchat kvalitní muziku, kterou mám rád. Doufám, že to oceníte i vy! ;)

Poznámka: Databáze Groovesharku se denně aktualizuje o nová alba.

9 komentářů

 1. Look Smog 31. 10. 2008 – 22:05

  Jakým bitratem ty MP3 soubory disponují?

  (MP3 soubory mohou disponovat bitratem v rozmezí 32-320 kbps. Mezi tím je opravdu obrosvský rozdíl.)

  Díky za odpověď ;)

 2. René Nekuda 31. 10. 2008 – 22:22

  Ano, je v tom velký rozdíl.

  Snažil jsem se najít tuto informaci na serveru, ale nic takového tam není. Tak jsem jim poslal dotaz a uvidíme. ;)

  Každopádně bych řekl, že se to bude různit – prakticky každý může do databáze hudby Groovesharku přispět uploadnutím svých písní. Nicméně kvalita z mé vlastní zkušenosti nemůže být horší jak 64 kbps, protože by to neodpovídalo výslednému zvuku (v této hodnotě poslouchám rádio a Grooveshark je podle mě lepší).

  Jakmile mi odpoví, přidám sem výsledek tohoto pátrání.

  Jinak díky moc za reakci! ;)

 3. René Nekuda 5. 11. 2008 – 00:13

  Právě jsem obdržel odpověď na hledanou otázku – správci Groovesharku se snaží nahrávat do databáze písně v co možná nejlepší dostupné kvalitě. Průměrně jsou prý k poslechu songy s bitratem 160-192 kbps.

  Jinak jsem dostal velké poděkování za moji “recenzi” a informaci, že si neuvěřitelně váží českých návštěvníků.

  Tak vzhůru na Grooveshark.com! ;)

 4. Falkon Nightsdale 14. 4. 2009 – 12:01

  Díky moc za recenzi…

  Až dosud jsem byl na LAST.FM, jenže tam se to pro NEobyvatele UK, USA a Německa chystají zpoplatnit (3 €/měsíc) aniž by poskytli možnost “Play on Demand”… (Což v UK,USA a D mají zadarmo)

  Grooveshark jak tak koukám pracuje výhradně na bázi PoD, ačkoliv má možná o trošku méně přehledný management playlistů..
  ..u interpretů s větším počtem skladeb je náročnější vytřídit ty které mám rád – ale je možné (ba přímo pravděpodobné), že na to je nějaká fíčura, kterou jsem zatím neobjevil..

 5. René Nekuda 16. 4. 2009 – 19:40

  Děkuji moc za komentář.

  S tím tříděním skladeb je trochu problém, to je pravda. Zatím jsem však žádnou “fičůru” neobjevil. ;)

 6. MarB 27. 5. 2012 – 15:49

  Ahoj,
  GrooveShark funguje jako Youtube, takže bitrate je podle toho, kdo tam tu písničku nahraje. Nevím jestli ji ještě nějakou upravujou, ale může se stát, že tam bude něco s bitrate 92kbps, protože to tam tak někdo nahraje. Většinou ale s kvalitou nemám problémy.
  Dobré je, že pokud tam je nějaká hudba ve špatné kvalitě, nebo špatně pojmenovaná etc. zkrátka si ji tam nahraju líp :).

 7. Peggy 23. 4. 2013 – 10:47

  Kam zmizel výběr z Borůvkových nocí? :-(

 8. Peggy 23. 4. 2013 – 10:59

  Už jsem si to našla life na /listen.grooveshark.com/

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *