Hudba je v dnešní době všudepřítomná. Každý má na harddisku několik gigabajtů svých oblíbených písní a bohužel je většina z nich nelegálních. Nyní přišli lidé z Groovesharku s revolučním řešením – nabízejí všem miliony legálních písní zdarma!

A že to myslí doopravdy vážně se můžete sami lehce přesvědčit. Na jejich webových stránkách naleznete obrovskou datábázi hudby, se kterou můžete dělat doslova divy (k dispozici nejsou pouze neznámí či amatérští interpreti; najdete zde vše od Anastacie a Madonny, přes Norah Jones, Mozarta, až po Sex pistols či Kiss)!

Pojďme se na tento úžasný portál blíže podívat …

V základním módu nepotřebujete žádnou registraci a ten vám umožní poslouchat jednotlivé písníčky bez dalších výhod. Ale protože je registrace zdarma a zabere vám maximálně minutu, vřele doporučuji skočit do toho naplno.

Pak teprve přicházejí samá pozitiva a sociální jistoty. ;)

Po vyhledání songů či dokonce celých alb si je můžete ukládat do různě pojmenovaných playlistů, označit oblíbené kousky či rozesílat písně kamarádům a příbuzným.

Dále je vám umožněno načítání grafiky obalů CD, získávání podrobnějších informací o albech, sdílení hudby na všelijakých sociálních systémech, včetně v Čechách tak oblíbeného Facebooku.

Navíc si můžete založit vlastní virtuální knihovnu. Moje iTunes knihovna má v této chvíli 34 GB, ale ta virtuální může mít klidně 100 GB i více. A věřte, že grafické prostředí Groovesharku je jednoduché a příjemné a plně nahradí jakýkoliv běžný přehrávač hudby.

I když není dovoleno stáhování songů přímo na harddisk, má Grooveshark jednu nespornou výhodu. Tuto svoji hudební knihovnu máte kdykoliv k dispozici, když se můžete připojit k internetu. Takže nemusíte tahat iPoda, flashky, CD apod. Stačí se přihlásit v práci, ve škole, na dovolené a můžete poslouchat to, co jste si doma navolili. Napořád a zadarmo!

A tohle není všechno!

Grooveshark toho umí mnohem, mnohem víc – tak například jako výborný nápad mi přijde Grooveshark widget. Ten umožní komukoliv na internetu sdílet hudbu. Pomocí tříkrokové tvorby si navolíte vzhled a obsah minipřehrávače, který můžete vložit na jakoukoliv webovou stránku (používá běžný Javascript). Tady máte příklad některých mých oblíbených písní…

[inline_media]

[/inline_media]

Myslím, že toto by se dalo velmi ocenit na stránkách, kde se recenzuje hudba. Představte si, že píšete o CDčku, které si uživatelé vašeho webu mohou legálně, zdarma a nezávazně ihned poslechnout. A možnost k tomu dostanou hnedka pod recenzí! Není to úžasné? (Možná zde začnu recenzovat i hudbu, ještě uvidím… ;))

Nebo pokud chcete zkoumat novou hudbu, stačí si vybrat jednu oblíbenou skladbu a kliknout na tlačítko Autoplay (ozubené kolečko dole), které vám z databáze téměř okamžitě vybere podobné písně, které by se k té vaší hodily. Podobná služba je nyní v novém iTunes přehrávači a jmenuje se Genius. Občas není na škodu prozkoumat neznámé vody… je to zábava! ;)

A ještě poznámka ke kvalitě a náročnosti na internetové připojení – kvalita je ve formátu mp3, což je dostačující pro běžného uživatele (pokud nemáte extra citlivý sluch, nic zvláštního nepoznáte). Osobně jsem připojen k internetu přes přenosný mobilní modem s rychlostí „až“ 512 kb/s. To je má maximální hranice (jasně, nic moc, vím) a zatím jsem neměl žádný problém s přehráváním. Písničky se mi „nekousaly“, noty se linuly plynule, až na drobné pauzy mezi jednotlivými skladbami, ne však během nich. Tohle mě zaujalo opravdu nejvíc a byl to poslední hřebíček, proč jsem se rozhodl Grooveshark používat. ;)

Následující video vás celou službou provede. Myslím, že neznalost angličtiny v případě ovládání webovek zas až tak moc nevadí, protože vše je intuitivní a časem se každému lehce zažije.

Grooveshark důležité odkazy

Pokud budete s Groovesharkem pracovat dlouhodoběji, a pokud máte stálejší přístup k internetu, budete nadšeni. Jsem rád, že existuje legální cesta, jak poslouchat kvalitní muziku, kterou mám rád. Doufám, že to oceníte i vy! ;)

Poznámka: Databáze Groovesharku se denně aktualizuje o nová alba.

Kurzy tvůrčího psaní Reného Nekudy Pojďte si hrát, tvořit a rozvíjet se!
Aktuální nabídka kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost »

9 komentářů

 1. Look Smog 31. 10. 2008 – 22:05

  Jakým bitratem ty MP3 soubory disponují?

  (MP3 soubory mohou disponovat bitratem v rozmezí 32-320 kbps. Mezi tím je opravdu obrosvský rozdíl.)

  Díky za odpověď ;)

 2. René Nekuda 31. 10. 2008 – 22:22

  Ano, je v tom velký rozdíl.

  Snažil jsem se najít tuto informaci na serveru, ale nic takového tam není. Tak jsem jim poslal dotaz a uvidíme. ;)

  Každopádně bych řekl, že se to bude různit – prakticky každý může do databáze hudby Groovesharku přispět uploadnutím svých písní. Nicméně kvalita z mé vlastní zkušenosti nemůže být horší jak 64 kbps, protože by to neodpovídalo výslednému zvuku (v této hodnotě poslouchám rádio a Grooveshark je podle mě lepší).

  Jakmile mi odpoví, přidám sem výsledek tohoto pátrání.

  Jinak díky moc za reakci! ;)

 3. René Nekuda 5. 11. 2008 – 00:13

  Právě jsem obdržel odpověď na hledanou otázku – správci Groovesharku se snaží nahrávat do databáze písně v co možná nejlepší dostupné kvalitě. Průměrně jsou prý k poslechu songy s bitratem 160-192 kbps.

  Jinak jsem dostal velké poděkování za moji „recenzi“ a informaci, že si neuvěřitelně váží českých návštěvníků.

  Tak vzhůru na Grooveshark.com! ;)

 4. Falkon Nightsdale 14. 4. 2009 – 12:01

  Díky moc za recenzi…

  Až dosud jsem byl na LAST.FM, jenže tam se to pro NEobyvatele UK, USA a Německa chystají zpoplatnit (3 €/měsíc) aniž by poskytli možnost „Play on Demand“… (Což v UK,USA a D mají zadarmo)

  Grooveshark jak tak koukám pracuje výhradně na bázi PoD, ačkoliv má možná o trošku méně přehledný management playlistů..
  ..u interpretů s větším počtem skladeb je náročnější vytřídit ty které mám rád – ale je možné (ba přímo pravděpodobné), že na to je nějaká fíčura, kterou jsem zatím neobjevil..

 5. René Nekuda 16. 4. 2009 – 19:40

  Děkuji moc za komentář.

  S tím tříděním skladeb je trochu problém, to je pravda. Zatím jsem však žádnou „fičůru“ neobjevil. ;)

 6. MarB 27. 5. 2012 – 15:49

  Ahoj,
  GrooveShark funguje jako Youtube, takže bitrate je podle toho, kdo tam tu písničku nahraje. Nevím jestli ji ještě nějakou upravujou, ale může se stát, že tam bude něco s bitrate 92kbps, protože to tam tak někdo nahraje. Většinou ale s kvalitou nemám problémy.
  Dobré je, že pokud tam je nějaká hudba ve špatné kvalitě, nebo špatně pojmenovaná etc. zkrátka si ji tam nahraju líp :).

 7. Peggy 23. 4. 2013 – 10:47

  Kam zmizel výběr z Borůvkových nocí? :-(

 8. Peggy 23. 4. 2013 – 10:59

  Už jsem si to našla life na /listen.grooveshark.com/

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *