„Miluju tě!“ je spisovatelská past

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

„Miluju tě!“ je spisovatelská past

Vyvarujte se toho, aby vaše postava řekla „Miluju tě!“ někomu, koho opravdu miluje. To je totiž jedna z nejběžnějších a nejzrádnějších spisovatelských pastí!

Vyslovení těchto dvou slaďoučkých slov je (většinou) zbytečná manipulace a urputné klišé.

Mnohem zajímavější je ukázat lásku vaší postavy. Zmíněné zástupné prohlášení situaci zbytečně zplošťuje a zbavuje ji hlubokých emocí.

Zapamatujte si prosím: Ukazovat lásku na konkrétní situaci, akci nebo pomocí myšlenkového pochodu hrdiny je téměř vždy lepší cesta.

Jestliže to jinak neumíte, nebo se domníváte, že to jinak nejde, napište si to přes veškerá varování do svého rukopisu.

Ale mně to prostě nedá a znovu vás prosím, abyste se minimálně pokusili zamyslet nad tímto článkem a vyvarovali se použití běžného… „Miluju tě,“ řekla a rozplakala se.

Znáte nějaký pěkný příklad vyjádření lásky bez vyslovení této obvyklé fráze?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

5 komentářů u „„Miluju tě!“ je spisovatelská past“

  1. „Podobný pocit, to silné radostné sevření srdce, si pamatoval z dob, kdy jako malí kluci stáli na Boží hod vánoční u klášterní zdi na kraji lesa a vyhlíželi sáně s maminkou. S jejich něžnou, krásnou, milovanou maminkou. Čas se zoufale vlekl, z nebe se snášely drobné vločky a pak se konečně z měkkého bílého ticha ozvalo cinkání rolniček na postrojích. V ten moment si byl jistý, že svět je v pořádku a všechno bude dobré.“

    Odpovědět
  2. Ženy se moc vyznání asi nedočkají. Protože žena, kterou miluju, to sice ode mne neuslyší, ale měla by to poznat. Mám pocit, že to ode mně slyšela jen jednou a trochu vymámeně…

    Odpovědět
  3. Znam nekonecne mnoho zpusobu jak vyjadrit – napsat – “Miluji Te” bez techto dvou slov. Pokud postava kuprikladu musi na dulezitou schuzku a nejde tam, jen ze ji milovany napriklad zavola a on slysi jeho rozruseny hlas. Ze si pamatuje malickosti, jako kdyz milovanemu daruje knihu s venovanim, kterou nasel v antikvariatu, protoze milovana osoba sbira knihy s venovanim, neb kazda takova kniha je unikat, protoze kniha jez nekdo chtel nekomu venovat, musi stat za precteni, ne? Nebo co takhle ukaz lasku v akci? Kdy se nekdo za nekoho postavi, pri meetingu v praci, pred svymi prateli, rodici? Co treba darovat ruzi vyrobdnou z papiru, neb milovana zboznuje citat “Darujes-li kvetinu, zahyne, darujes-li pohled na ni, tak zustane na vzdy” tedy utrhnuti kvetiny je jeji smrt. Nechceme prece zabit kvetinu, presto ji chceme darovat, pokud jeste postava nesnasi drobne prace a najde si cas na to vyrobit papirovou ruzi, to je prece laska, nebo se pletu? Je nekonecne zpusobu, jak ji vyjadrit. V malickostech, postupne ji budovat, pak se slova “Miluji Te” vubec nemusi v textu objevit a preci jsou napsana na kazdem radku.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.