„Miluju tě!“ je spisovatelská past

„Miluju tě!“ je spisovatelská past

Vyvarujte se toho, aby vaše postava řekla „Miluju tě!“ někomu, koho opravdu miluje. To je totiž jedna z nejběžnějších a nejzrádnějších spisovatelských pastí!

Vyslovení těchto dvou slaďoučkých slov je (většinou) zbytečná manipulace a urputné klišé.

Mnohem zajímavější je ukázat lásku vaší postavy. Zmíněné zástupné prohlášení situaci zbytečně zplošťuje a zbavuje ji hlubokých emocí.

Zapamatujte si prosím: Ukazovat lásku na konkrétní situaci, akci nebo pomocí myšlenkového pochodu hrdiny je téměř vždy lepší cesta.

Jestliže to jinak neumíte, nebo se domníváte, že to jinak nejde, napište si to přes veškerá varování do svého rukopisu.

Ale mně to prostě nedá a znovu vás prosím, abyste se minimálně pokusili zamyslet nad tímto článkem a vyvarovali se použití běžného… „Miluju tě,“ řekla a rozplakala se.

Znáte nějaký pěkný příklad vyjádření lásky bez vyslovení této obvyklé fráze?

Malé tajemství o budování příběhů

Malé tajemství o budování příběhů

Drtivá většina příběhů je o postavách, které jsou nebo brzy budou v nepříjemné situaci. A tyto postavy se snaží naplnit (i přes nepřízeň osudu) své cíle. Tak ještě jednou: Postava či postavy… v těžké situaci… usilují… o naplnění svých cílů.

Přečíst »
Cvičení: Přání a rozpor

Cvičení: Přání a rozpor

Možná jste již zjistili, že jedním ze způsobů, jak popohánět příběh dopředu, je rozpor. Všichni očekáváme velká dramata, čteme Shakespeara, chlupy nám vstávají hrůzou, když listujeme Sophiinou volbou. Následující kratičké cvičení je na tomto principu založeno…

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

3 komentáře

  • Znam nekonecne mnoho zpusobu jak vyjadrit – napsat – „Miluji Te“ bez techto dvou slov. Pokud postava kuprikladu musi na dulezitou schuzku a nejde tam, jen ze ji milovany napriklad zavola a on slysi jeho rozruseny hlas. Ze si pamatuje malickosti, jako kdyz milovanemu daruje knihu s venovanim, kterou nasel v antikvariatu, protoze milovana osoba sbira knihy s venovanim, neb kazda takova kniha je unikat, protoze kniha jez nekdo chtel nekomu venovat, musi stat za precteni, ne? Nebo co takhle ukaz lasku v akci? Kdy se nekdo za nekoho postavi, pri meetingu v praci, pred svymi prateli, rodici? Co treba darovat ruzi vyrobdnou z papiru, neb milovana zboznuje citat „Darujes-li kvetinu, zahyne, darujes-li pohled na ni, tak zustane na vzdy“ tedy utrhnuti kvetiny je jeji smrt. Nechceme prece zabit kvetinu, presto ji chceme darovat, pokud jeste postava nesnasi drobne prace a najde si cas na to vyrobit papirovou ruzi, to je prece laska, nebo se pletu? Je nekonecne zpusobu, jak ji vyjadrit. V malickostech, postupne ji budovat, pak se slova „Miluji Te“ vubec nemusi v textu objevit a preci jsou napsana na kazdem radku.

    Odpovědět
    • Skvělá práce – díky moc za tyto zajímavé způsoby vyjádření lásky! Ano, není to zas až tak těžké… :)

  • Ženy se moc vyznání asi nedočkají. Protože žena, kterou miluju, to sice ode mne neuslyší, ale měla by to poznat. Mám pocit, že to ode mně slyšela jen jednou a trochu vymámeně…

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »