„Miluju tě!“ je spisovatelská past

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

„Miluju tě!“ je spisovatelská past

Vyvarujte se toho, aby vaše postava řekla „Miluju tě!“ někomu, koho opravdu miluje. To je totiž jedna z nejběžnějších a nejzrádnějších spisovatelských pastí!

Vyslovení těchto dvou slaďoučkých slov je (většinou) zbytečná manipulace a urputné klišé.

Mnohem zajímavější je ukázat lásku vaší postavy. Zmíněné zástupné prohlášení situaci zbytečně zplošťuje a zbavuje ji hlubokých emocí.

Zapamatujte si prosím: Ukazovat lásku na konkrétní situaci, akci nebo pomocí myšlenkového pochodu hrdiny je téměř vždy lepší cesta.

Jestliže to jinak neumíte, nebo se domníváte, že to jinak nejde, napište si to přes veškerá varování do svého rukopisu.

Ale mně to prostě nedá a znovu vás prosím, abyste se minimálně pokusili zamyslet nad tímto článkem a vyvarovali se použití běžného… „Miluju tě,“ řekla a rozplakala se.

Znáte nějaký pěkný příklad vyjádření lásky bez vyslovení této obvyklé fráze?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

8 komentářů u „„Miluju tě!“ je spisovatelská past“

 1. “Miluji tě”, řekla, a rozplakala se.
  “Stop!” řekl znechuceně režisér.
  “Znova!”
  “Možná by to říkat nemusela”, Zastal se jí ON. “Možná bych to třeba mohl říct já. Dyť je to jedno. Je to jenom pornofilm.”
  “Naše mezinárodní filmová společnost natáčí soft erotický film. Máme klienty až v Japonsku.” Vyslovoval pomalu asistent. “A já potřebuju, aby bylo zřejmý, že jde o konsensuální akt. Nepotřebuju tu žádný aktivisty a komise. Takže to bude říkat tak dlouho, dokud to neřekne správně. V šatně čeká pět holek na to, až to vzdá, a okamžitě si řeknou o její roli. Jenže nechtějí točit s tebou. Prej máš propadlý testy. Takže ji nějak přinuť, aby to řekla.”
  Opravdu se snažil. Ale realita byla taková, jaká byla. Jako stárnoucí striptér prostě nabíral holky na natáčení i z ulice. Tohle byla jedna z nich. Ochotná v podstatě k čemukoli, ale byla trochu dřevo a neměla absolutně žádnou hereckou průpravu. Na place se chovala jako robot. Asistent jí předříkával, jak se má postavit nebo umístit. Točili to scénu po scéně, napřed celý záběr, a pak detaily. Nedělala problémy. Teda až na to mluvení. A ta věta jí nelezla z huby. Někdo sype takový věty jako na běžícím pásu. Tahle holka to snad nevyslovila nikdy v životě. Bylo mu jí i trochu líto, ale hlavně mu bylo líto sebe. Jestli režisér nedostane rozum, budou tu tvrdnout do večera. A měl to bejt rychlej výdělek. Domluvili se předem, že za dohození kšeftu se s ním rozdělí o už tak hubený výdělek. Kývla na to ráda – potřebovala prachy a potřebovala je rychle. Den před natáčením si ještě skočila ke kadeřnici, takže byla vlastně v mínusu. Beztak jí holky v šatně vlasy rozcuchaly, natupírovaly, a zmalovaly ji tak, že se nepoznávala. Poprvé v životě jí to nevadilo. Jeho si celkem oblíbila. Potkali se poprvé před týdnem. Ozvala se mu na inzerát. Nebyla úplně mladá ani úplně blbá, věděla, o jakou práci se jedná. Nic nepředstírala, nechala si poradit, co si vzít na sebe (a s sebou), kde se oholit, a tak dále. Ale ani jeden z nich nebyl připravený na to, že od ní budou chtít, aby mluvila.
  Byla vlastně docela hezká, aspoň postava ušla, už pracoval s většíma strašidlama, a obličej byl teď bezpečně zamaskovaný. Ale měla nepříjemný, skřípavý hlas, a jak se natáčení protahovalo, byla vystresovaná, takže ošklivě přeskakoval a škrtil se ve výškách.
  Asistent jí přinesl dalšího panáka. “Tumáš, uvolněj se ti hlasivky. Copak jste ve škole neměli zpívání, nebo tak něco? Básničky? Prostě to přednes jako básničku. Mysli si, že říkáš “šťastný nový rok”.” Mr. Danny ji teď objal kolem ramen. “Napij se, lásko. Bude to dobrý. To dáme.” Všichni herci na place se oslovovali miláčku, zlato nebo lásko. Přispívalo to k intimitě a pocitu pohody. Když děláte za prachy necudnosti, nepotřebujete, aby byl někdo nervózní. Nervozita se snadno šíří a pak nefungují orgány, které fungovat mají. A když se nenatočí, co je potřeba, nejsou peníze. To ví každej.
  Posadil si ji na klín a pomalu se s ní pohupoval jako s dítětem, dokud se úplně neuklidnila. Pak znova zapnuli kameru a ona to konečně řekla. “Miluju tě. Miluju tě. Chci tě.” Asistent zavelel na pauzu a všichni si šli dát něco k pití. Zbytek natáčení utekl hladce a užili si i nějakou legraci.
  Ve tři odpoledne měli po šichtě. Na plac šla další dvojice. Mr. Danny ji šel doprovodit ven, aby nebloudila. Když se loučili, políbil ji něžně na rty. Loučil se tak se všema holkama, se kterejma točil. “Ahoj, měj se” řekl. “Ozvi se”, vyletělo z ní. Říkala to úplně každému chlapovi, se kterým se loučila. Víckrát se neviděli.

  Odpovědět
 2. „Podobný pocit, to silné radostné sevření srdce, si pamatoval z dob, kdy jako malí kluci stáli na Boží hod vánoční u klášterní zdi na kraji lesa a vyhlíželi sáně s maminkou. S jejich něžnou, krásnou, milovanou maminkou. Čas se zoufale vlekl, z nebe se snášely drobné vločky a pak se konečně z měkkého bílého ticha ozvalo cinkání rolniček na postrojích. V ten moment si byl jistý, že svět je v pořádku a všechno bude dobré.“

  Odpovědět
 3. Ženy se moc vyznání asi nedočkají. Protože žena, kterou miluju, to sice ode mne neuslyší, ale měla by to poznat. Mám pocit, že to ode mně slyšela jen jednou a trochu vymámeně…

  Odpovědět
 4. Znam nekonecne mnoho zpusobu jak vyjadrit – napsat – “Miluji Te” bez techto dvou slov. Pokud postava kuprikladu musi na dulezitou schuzku a nejde tam, jen ze ji milovany napriklad zavola a on slysi jeho rozruseny hlas. Ze si pamatuje malickosti, jako kdyz milovanemu daruje knihu s venovanim, kterou nasel v antikvariatu, protoze milovana osoba sbira knihy s venovanim, neb kazda takova kniha je unikat, protoze kniha jez nekdo chtel nekomu venovat, musi stat za precteni, ne? Nebo co takhle ukaz lasku v akci? Kdy se nekdo za nekoho postavi, pri meetingu v praci, pred svymi prateli, rodici? Co treba darovat ruzi vyrobdnou z papiru, neb milovana zboznuje citat “Darujes-li kvetinu, zahyne, darujes-li pohled na ni, tak zustane na vzdy” tedy utrhnuti kvetiny je jeji smrt. Nechceme prece zabit kvetinu, presto ji chceme darovat, pokud jeste postava nesnasi drobne prace a najde si cas na to vyrobit papirovou ruzi, to je prece laska, nebo se pletu? Je nekonecne zpusobu, jak ji vyjadrit. V malickostech, postupne ji budovat, pak se slova “Miluji Te” vubec nemusi v textu objevit a preci jsou napsana na kazdem radku.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.