Myšlenková mapa – jednoduchý návod

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

Myšlenková mapa – jednoduchý návod

Myšlenkové mapy jsou oficiálním vynálezem Tonyho Buzana. Jsou nepostradatelným pomocníkem všech kreativních lidí, jelikož dokáží velmi přehledně zachytit myšlenkové toky, plánování různých projektů (včetně struktury příběhů) a dlouhodobých i krátkodobých úkolů.

Návod na vytvoření myšlenkové mapy

Myšlenková mapa vypadá jako pavouk, který má jedno základní tělo, hlavní slovo. Toto slovo je záchytným bodem, okolo kterého se všechno točí a odvíjí.

K vytvoření myšlenkové mapy potřebujete prakticky jenom tužku a papír. Někteří používají specializované počítačové programy nebo online aplikace (stačí zadat do vyhledávače “mind maps”, což je oficiální název myšlenkových map).

První krok je velmi jednoduchý – doprostřed papíru napište hlavní slovo nebo frázi, tj. téma celé myšlenkové mapy, a pořádně si ho zakroužkujte, ať je pěkně viditelné.

PŘÍKLAD: Pro ilustraci s vámi vytvořím fiktivní myšlenkovou mapu na téma “má nová povídka”. Řekněme, že chci napsat nový text, u kterého si potřebuji ujasnit všechny důležité věci a myšlenky. Mám nějakou prvotní představu, ale to je tak všechno. Povídka se může jmenovat třeba “1879”, a tak si doprostřed papíru napíšu její jméno a pěkně ho zakroužkuju.

Dále zaznamenjte všechny důležité oblasti (sekce, úrovně, podúkoly apod.), které se vašeho projekt či úkolu týkají. Napište si je v okolí hlavního slova a spojte je s ním výraznou čárou.

PŘÍKLAD: Každá povídka má několik částí. Řekněme, že chci zachytit všechny její důležité body, a tak si v okolí názvu napíšu “postavy, místo děje, struktura příběhu”.

Následuje dělení těchto sekcí na další a další podsekce. Pokračujte do té doby, dokud to jen půjde, ať máte celý projekt pěkně zaznamenaný na jedné stránce.

PŘÍKLAD: Řekněme, že naše postavy se dělí na hlavní a vedlejší, pak si rozepíšeme všechna jejich jména a k těm nejdůležitějším můžeme ještě přidat jejich charakteristiky; místo děje bude pouze staré skladiště, takže to bude jednoduché; kdežto struktura příběhu bude složitá – obsahuje celkem šest částí. Je důležité si všechno přehledně zaznamenat, aby byl celkový obrázek úplný.

A je to! Nyní byste měli mít kompletní přehled nad daným projektem. Všechny důležité věci a dílčí úkoly jsou zaznamenané, takže kdykoliv stačí mrknout na tuto myšlenkovou mapu a všechno vám bude ihned jasné. Skutečně jednoduché, že? A jak je to efektivní a rychlé – vyzkoušejte si to sami a uvidíte! ;)

SHRNUTÍ PŘÍKLADU: Když si kliknutím zvětšíte konečnou podobu myšlenkové mapy, zjistíte, že na ní máte všechno důležité. Je to lepší, než strohá osnova. Tato myšlenková mapa dynamicky zachytila veškeré povědomí o vznikajícím příběhu. Letmý pohled při jeho psaní vám ukáže všechno podstatné, co potřebujete vědět. Vytvoření takové mapy při tom může trvat maximálně 15 minut.

Tip na článek: O čem psát – kompletní průvodce

Pár tipů, jak myšlenkovou mapu vylepšit

 1. Používejte obyčejnou tužku, která se dá lehce vygumovat – předejdete tak zbytečnému přepisování, když na něco zapomenete nebo se něco v průběhu projektu změní (to se stává bohužel dost často).
 2. Máte-li obrazovou paměť nebo větší estetické cítění, zcela určitě vám pomůže používání barviček. Myšlenková mapa pak bude přehlednější a lépe si ji zapamatujete.
 3. Jednotlivé myšlenkové mapy si archivujte. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit …
 4. Tyto mapy se dají použít i jako učební pomůcka. Studujete-li, zkuste si takto přepsat látku ze sešitu; bude snáze pochopitelná (např. Slovní druhy – ohebné a neohebné, pak je vyjmenujte a přidejte ke každému různá specifika. Funguje to!)
 5. Zapište si i body, které vám zatím nejsou jasné (třeba s vykřičníkem) – časem je změníte (např. vám chybí domyslet závěr povídky, a tak si k poslednímu bodu struktury příběhu napíšete “zavěr – domyslet!”, protože i toto bílé místo je součástí vašeho projektu).

Používáte myšlenkové mapy a jakou s nimi máte zkušenost? Pomohl nebo inspiroval vás tento článek? Vyjádřete se prosím dole v komentářích! Děkuji. ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

31 komentářů u „Myšlenková mapa – jednoduchý návod“

 1. Super článek, díky za něj. :)

  Chtěl bych zmínit, že Freelo, aplikace na řízení projektů/úkolů, tuhle funkci nedávno také dostalo. Teď si v něm můžete vytvořit myšlenkovou mapu, a z poznámek se rovnou tvoří úkoly, na kterých můžete začít pracovat.

  Odpovědět
 2. Zkoušel jsem s myšlenkovými mapami začít asi padesátkrát, nikdy to nevyšlo. Nejsem s nimi kompatibilní, mnohem lépe mi poslouží normální bodové seznamy a struktura nadpisů a podnadpisů různé úrovně. Nevidím vůbec žádný benefit v tom, že to, co mám normálně na papíře pod sebou, mám “poházet” po ploše. Nevidím v tom rozdíl. Grafické větvení mě ruší. Barvy mohu použít i u bodových nebo číslovaných seznamů. Používám u nich i symboly (což se doporučuje i u myšlenkových map), třeba výkřičník, otazník, fajfka “hotovo”, křížek, stopka, vztyčený prst a podobně, prostě všelijaké emojis. Vždycky, když jsem zkoumal pro inspiraci nějaké cizí mindmapy, jsem skončil tím, že jsem si tu cizí mapu přepsal do víceúrovňových seznamů a hnedle to bylo jasnější a srozumitelnější. 8^)

  Odpovědět
  • Miroslave, to je v pořádku. Každému vyhovuje jiný styl práce a ani myšlenkové mapy nejsou pro všechny. Vypadá to, že jste našel svůj vlastní způsob záznamů, který vám funguje, a to je to nejdůležitější. Přeji hezký den a moc vás zdravím!

  • Ano, René, já ten svůj komentář nemyslel jako filipiku proti myšlenkovým mapám, jen jsem se chtěl svěřit s tím, že není třeba lámat věci přes koleno, pokud to někomu také nebude fungovat. Já se do těch map opravdu chtěl ponořit a využívat je, ale ukázalo se, že to opravdu není systém pro mě. Nicméně přínos to mělo i tak – když jsem viděl, jak uživatelé map často používají jednoduché grafické symboly, začal jsem si je do svých seznamů dávat taky, abych na první pohled viděl například body, které jsou hotové, nebo naopak kterým je potřeba se ještě věnovat.

 3. Abych pravdu řekla, tak my myšlenková mapa doopravdy povedla lépe si organizovat každodenní činnosti. Poprvé jsem s tím začala, když jsem dělala svoji semestrální práci a nějak jsem nebyla schopná na ní pracovat efektivně. Myšlenková mapa mi s tím strašně pomohla a od té doby ji používám opravdu velmi často.

  Odpovědět
 4. Chtěl bych se zeptat na co je dobrá mšlenková Mapa, jednu jsem si udělal a nic, nic se nestalo!! K čemu je dobrá? Vůbec mě nic neřekla!! Děkuji

  Odpovědět
  • Myšlenkové mapy jsou jiný typ poznámek. Taky existují poznámky, ze kterých autor zpětně nic nevyčte, nebo ty, kde pak nemůže efektivně najít potřebnou informaci. Chce to cvik, aby byly co nejvíce užitečné. A protože to je osobní nástroj každého jednotlivce, tak neexistuje obecná rada, jak je dělat „správně“. To přijde časem a praxí, Jirko! ;)

 5. Zaujímavá je aj história myšlienkových máp. Siahá do 3. storočia. Mapy používali aj veľké historické osobnosti ako Da Vinci, Newton, Einstein. Mapy spopularizoval v 70. rokoch britský psychológ a spisovateľ Tony Buzan. Prvý, o kom doložiteľne vieme, že mapy používal bol Porfyrios z Tyru. Bol to novoplatónsky filozof. Používali ich aj mnohí iní učenci, vrátane tých arabských. Dnes sú bežnou súčasťou života tisícov študentov, manažérov a podnikateľov po celom svete. Obstáli v skúške času. Aj ja ich používam na hocičo v podstate.

  Viac o histórií myšlienkových máp tu:
  https://bezbolestneucenie.sk/historia-myslienkovych-map/

  Odpovědět
 6. Myšlienková mapa je v podstate diagram, ktorý spája informácie okolo hlavnej témy. Rád si ich predstavujem ako strom, hoci majú okrúhlu štruktúru. Strom odráža spôsob, akým naša myseľ funguje.

  Je to jednoduchá pamäťová technika, ale aj jedna z najlepších. Funguje lebo myšlienky zobrazuje graficky – jazykom nášho podvedomia, zoradí ich hierarchicky, v súvislostiach a dá im konkrétne miesto.

  Odpovědět
 7. Som jediná, komu myšlienkové mapy nevyhovujú? Moje myslenie je lineárne. Ak si niečo skúšam zapísať v priestore (myšl. mapa), strácam sa v tom. Ono to pekne vyzerá, kým si mapu kreslím, ale použiteľná pre mňa nie je. Ak nemám zapísané zoznamy pekne za sebou, nevyznám sa v nich, nezapamätám si ich, nijako mi nepomáhajú.
  Týka sa to aj učenia, alebo plánovania činností.

  Odpovědět
  • To je naprosto v pořádku. Žádný nástroj není univerzální a všeplatný. Mně myšlenkové mapy celkem vyhovují, Daniel Gamrot se bez nich neobejde a někomu nepomohou vůbec. Tak to má být. :)

 8. Zvyknem si veľa vecí zapisovať na papier, resp. do pc formou tabuliek, resp. v bodoch. Myšlienkovú mapu som robila naposledy na strednej. Bolo zaujímavé sa k nej vrátiť. Doteraz som si všetky myšlienky ku knihe zapisovala priamo pod text a pod seba. Uvidím ako sa mi osvedčí tento spôsob. Inak som sama prekvapená, koľko rád, s ktorými sa stretávam na týchto stránkach, robím intuitívne.

  Odpovědět
 9. Děkuji za článek. Pro myšlenkové mapy používám software XMind 2013. V základní verzi je zdarma, dobře vypadá, má exporty a importy do formátu txt a je snadno ovladatelný.

  Odpovědět
 10. Děkuji za hezký článek o myšlenkových mapách. Dle mého je nejrychlejší a nejpraktičtější pro tvorbu myšlenkové mapu papír, malý blok a tužka. Při větších projektech a nutnosti prezentace se mi zatím osvědčil prográmek Blumind, který je zdarma a dokonce i česky.

  Odpovědět
 11. Moc mě myšlenkové mapy zaujali a určitě ještě dnes nějakou vyzkouším. Nikdy předtím sem o nich ještě neslyšele… A vaše články rady a tipy jsou neskutečně nápadité vždy po přečtení vašeho článku dostanu alespoń jeden malý nápad. Moc vás obdivuji že jste vytvořil tyto stránky a e-mailový kurz. A taky vám za to moc děkuji :))

  Odpovědět
 12. S myšlenkovými mapami jsem začala nedávno. První se týkala generálního úklidu, co všechno bych měla udělat v tom kterém pokoji. Další byla plán eseje, další program na tábor. Když je všechno přehledně na papíře, jde organizace a realizace mnohem lépe než ze změti myšlenek v hlavě.

  Odpovědět
 13. Dobrý den, myšlenkové mapy používám od VŠ, při studiu velmi pomáhají. Archivovat mapy mne nenapadlo, ale při psaní se to určitě vyplatí. Mapy se dají použít i při jiných činnostech, používám je i při plánování osevního postupu na zahrádce Zdravím všechny účastníky kurzu, Křížová

  Odpovědět
 14. O myšlenkových mapách už jsem slyšela a jednu obrázkovou obří vytvořila, poslala do jedné soutěže a vyhrála drobnou cenu, blok a pastelky.:o)

  Odpovědět
 15. Krásně se tu sešly dva nástroje, který používám. XMind je vhodný pro hierarchické znázornění skutečností, u kterých není potřeba příliš doplňkových textů nebo multimédií. Právě proto ho používám (jak jsem psal výše) pro základní hierarchizaci pojmů a myšlenek nebo pro návrh struktury webu. Zim já osobně používám pro tvorbu své znalostní báze, pro zapisování poznámek ze schůzek či online rozhovorů a v poslední době také jako úkolovník. Díky němu jsem odstranil z počítače spoustu jednoduchých textových souborů s poznámkami a umožnil mi sumarizovat a centralizovat znalosti a fakta, které se potulovaly na nejrůznějších místech – v hlavě, na papíře, někde v počítači. Pro mě důležitá vlastnost obou nástrojů je taky to, že běží na Linuxu.

  Odpovědět
 16. Myšlenkové mapy jsou zajímavý nástroj. Zajímavější jsou v momentě, kdy se v digitální podobě dají snadno rozšířit o obraz, odkaz nebo zvukovou stopu.

  Problém na který jsem však narazil, kdykoliv bych potřeboval odložit nějakou svoji myšlenku, je ten, že mind mapy mají lineární závislost 1 ku N.

  Složitější nápady (projekty) mají však často cyklické závislosti (které běžně v aplikacích pro MindMapy nelze vytvořit) nebo dokonce závislosti N ku M, které se nedají ve 2D ani zobrazit.

  Takže ačkoliv to vypadá jako hezký nástroj, v praxi je to jen obtížně použitelné. Nakonec se po vší té inovaci a všech těch “senzačních nápadech” opět vrátíme ke geniální myšlence hypertextového odkazu, která je dle mého názoru dokonale vystižena v projektu ZIM ( https://zim-wiki.org/ ).

  A třeba jednoho dne, až bude existovat Virtuální realita, bude existovat i nástroj, který by tyto problémy dokázal vyrenderovat tak, aby byly snadno použitelné a opravdu nápomocné.

  Odpovědět
 17. Taky využívám XMind. Většinou když si potřebuju udělat pořádek v hromadě pojmů/kategorií, při přípravě projektů(jaké použít prvky uživatelského rozhraní, jakou funkcionalitu zapracovat, jak projekt propagovat apod.) nebo když provádím návrh struktury webu. Kreslení na papír sice umožňuje kreativnější znázornění prvků mapy a vztahů mezi nimi, ale daná mapa není bohužel stavěna na častější popř. větší změny, proto preferuji elektronickou verzi.

  Odpovědět
 18. Myšlenkové mapy používám již delší dobu pro návrh projektů a před začátkem psaní pro klienty. Také jsou perfektní pro rychlý brainstorming.
  Kreslení map na papír mi moc nevyhovuje. Trvá to příliš dlouho v porovnání se SW řešením. Můžu doporučit http://www.xmind.net, základní verze je zdarma a obsahuje vše potřebné.

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…