Myšlenkové mapy jsou oficiálním vynálezem Tonyho Buzana. Jsou nepostradatelným pomocníkem všech kreativních lidí, jelikož dokáží velmi přehledně zachytit myšlenkové toky, plánování různých projektů (včetně struktury příběhů) a dlouhodobých i krátkodobých úkolů.

Návod na vytvoření myšlenkové mapy

Myšlenková mapa vypadá jako pavouk, který má jedno základní tělo, hlavní slovo. Toto slovo je záchytným bodem, okolo kterého se všechno točí a odvíjí.

K vytvoření myšlenkové mapy potřebujete prakticky jenom tužku a papír. Někteří používají specializované počítačové programy nebo online aplikace (stačí zadat do vyhledávače “mind maps”, což je oficiální název myšlenkových map).

První krok je velmi jednoduchý – doprostřed papíru napište hlavní slovo nebo frázi, tj. téma celé myšlenkové mapy, a pořádně si ho zakroužkujte, ať je pěkně viditelné.

PŘÍKLAD: Pro ilustraci s vámi vytvořím fiktivní myšlenkovou mapu na téma “má nová povídka”. Řekněme, že chci napsat nový text, u kterého si potřebuji ujasnit všechny důležité věci a myšlenky. Mám nějakou prvotní představu, ale to je tak všechno. Povídka se může jmenovat třeba “1879”, a tak si doprostřed papíru napíšu její jméno a pěkně ho zakroužkuju.

Dále zaznamenjte všechny důležité oblasti (sekce, úrovně, podúkoly apod.), které se vašeho projekt či úkolu týkají. Napište si je v okolí hlavního slova a spojte je s ním výraznou čárou.

PŘÍKLAD: Každá povídka má několik částí. Řekněme, že chci zachytit všechny její důležité body, a tak si v okolí názvu napíšu “postavy, místo děje, struktura příběhu”.

Následuje dělení těchto sekcí na další a další podsekce. Pokračujte do té doby, dokud to jen půjde, ať máte celý projekt pěkně zaznamenaný na jedné stránce.

PŘÍKLAD: Řekněme, že naše postavy se dělí na hlavní a vedlejší, pak si rozepíšeme všechna jejich jména a k těm nejdůležitějším můžeme ještě přidat jejich charakteristiky; místo děje bude pouze staré skladiště, takže to bude jednoduché; kdežto struktura příběhu bude složitá – obsahuje celkem šest částí. Je důležité si všechno přehledně zaznamenat, aby byl celkový obrázek úplný.

A je to! Nyní byste měli mít kompletní přehled nad daným projektem. Všechny důležité věci a dílčí úkoly jsou zaznamenané, takže kdykoliv stačí mrknout na tuto myšlenkovou mapu a všechno vám bude ihned jasné. Skutečně jednoduché, že? A jak je to efektivní a rychlé – vyzkoušejte si to sami a uvidíte! ;)

SHRNUTÍ PŘÍKLADU: Když si kliknutím zvětšíte konečnou podobu myšlenkové mapy, zjistíte, že na ní máte všechno důležité. Je to lepší, než strohá osnova. Tato myšlenková mapa dynamicky zachytila veškeré povědomí o vznikajícím příběhu. Letmý pohled při jeho psaní vám ukáže všechno podstatné, co potřebujete vědět. Vytvoření takové mapy při tom může trvat maximálně 15 minut.

Pár tipů, jak myšlenkovou mapu vylepšit

  1. Používejte obyčejnou tužku, která se dá lehce vygumovat – předejdete tak zbytečnému přepisování, když na něco zapomenete nebo se něco v průběhu projektu změní (to se stává bohužel dost často).
  2. Máte-li obrazovou paměť nebo větší estetické cítění, zcela určitě vám pomůže používání barviček. Myšlenková mapa pak bude přehlednější a lépe si ji zapamatujete.
  3. Jednotlivé myšlenkové mapy si archivujte. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit …
  4. Tyto mapy se dají použít i jako učební pomůcka. Studujete-li, zkuste si takto přepsat látku ze sešitu; bude snáze pochopitelná (např. Slovní druhy – ohebné a neohebné, pak je vyjmenujte a přidejte ke každému různá specifika. Funguje to!)
  5. Zapište si i body, které vám zatím nejsou jasné (třeba s vykřičníkem) – časem je změníte (např. vám chybí domyslet závěr povídky, a tak si k poslednímu bodu struktury příběhu napíšete “zavěr – domyslet!”, protože i toto bílé místo je součástí vašeho projektu).

Používáte myšlenkové mapy a jakou s nimi máte zkušenost? Pomohl nebo inspiroval vás tento článek? Vyjádřete se prosím dole v komentářích! Děkuji. ;)

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH