Nápad: online kurz tvůrčího psaní

René Nekuda

Ze života mého

článek

René Nekuda

Ze života mého

článek

Nápad: online kurz tvůrčího psaní

Kurzy tvůrčího psaní jsou čím dál tím více oblíbené. V malém českém rybníčku se objevilo již několik osob, které doslova žijí z výuky řemesla zvaného psaní.

Někdo říká, že se psaní nedá naučit. Údajně se člověk musí narodit již s notnou dávkou talentu. Jiný tábor křičí, že psaní je o 5 % talentu a 95 % dřiny. Já stojím někde uprostřed – jisté předpoklady jsou podle mě důležité, nicméně bez tvrdé práce nic nefunguje.

Může být tedy každý spisovatelem? Domnívám se, že na určité úrovni ano. Přece téměř všichni dokáží pobavit blízké přátele vtipnou historkou na grilovací párty nebo narozeninové oslavě. Ženy mají silný smysl pro citově hutné vylíčení manželovy nevěry. Muži naopak u piva popisují sportovní okamžiky tak, že zbytek posluchačů chvíli ani nedutá. A nezapomeňme, že téměř každé dítě dokáže vymyslet roztomilou pohádku.

A tak mám v hlavě již delší dobu bláznivý nápad – chtěl bych si na RenéNEKUDA.cz otevřít online kurz tvůrčího psaní. Z počátku by byl zdarma a časem třeba…

Když se to vezme v důsledku, mám na to vysokou školu – Literární akademii, obor tvůrčí psaní. Dokáži se prokázat jistou praxí – 2 tištěné knihy, 3 hrané divadelní hry, spousta autorských čtení a kamarádů z oboru + profesionální novinářská a přednášecí minulost. Pro mě je ale nejdůležitější vášeň, která mimo jiné produkuje tyto oblíbené internetové stránky.

Na druhou stranu mám obavu z důvěry možných uchazečů a jednoho dalšího problému – nechci zbytečně produkovat další grafomany!

Tenhle nápad je určený pro lidi, kteří skutečně milují příběhy a psaní berou opravdu vážně. Kurz by byl zaměřen na tvorbu a strukturu příběhu, postav, zápletky. Dále bychom mohli rozebírat proces psaní od příprav až po revize a odevzdání rukopisu nakladateli. Samozřejmostí by byly domácí úkoly a vzájemné hodnocení ukázek. Třeba bychom se mohli i jednou setkat osobně.

Upozornění: Do poezie fušovat zatím nechci, i když se mohu pochlubit několika oceněními z velkých recitačních festivalů (třeba i z Mezinárodního festivalu poezie ve Valašském Meziříčí)!

Celý předchozí text má jeden jediný úkol – odkryl jsem karty a žádám vás o váš názor. Líbí se vám tato myšlenka? Šli byste do toho? Jakou máte zkušenost s kurzy tvůrčího psaní?

Prosím, reagujte níže v komentářích. Třeba se díky tomu budeme intenzivěji vídat na začátku roku 2011 u nového projektu RenéNEKUDA.cz… ;) Díky!

Důležitý update: Od publikování tohoto článku už utekl nějaký čas, takže všechny mé online kurzy tvůrčího psaní najdete na tomto místě

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

48 komentářů u „Nápad: online kurz tvůrčího psaní“

 1. Dobrý den.

  Též bych se rád zůčastnil vašeho kurzu.Je tom možné co mám pro to udělat?

  Nashledanou Parléř

 2. Ráda bych se přihlásila do Vašeho kurzu.
  A vzhledem k tomu, že jsem nyní našla Vaše stránky myslím, že bude právě začínat.
  Děkuji Ma

  • V sekci Tvůrčí psaní najdete prozatím emailový minikurz Jak napsat knihu (zdarma).

   Větší kurz se chystá po letních prázdninách 2011. ;)

   Děkuji za Váš zájem a přeji všechno dobré!

 3. Ráda bych se kurzu zúčastnila. Překládám a mám problém se stylistikou.

 4. Zatím píšu samé krátké povídky na svůj blog , ale chtěla bych se věnovat psaní naplno a zdokonalit svůj styl psaní. Strašně ráda bych kurz , ale jaksi nemám peníze na to.Vaše nabídka je pro mě velmi lákavá a strašně bych ocenila se učit toto kreativní psaní. Pokud by byla možnost se zapsat tak kde?Odpovězte mi prosím na E-mail nebo na blog. Mockrát děkuji.

 5. Bezvadný nápad. Rozhodně by mne to zaujalo. Neříkám, že bych se přihlásila – mám dvě malé děti a člověk se musí hodně otáčet, takže bych asi nebyla dobrý student, i když… kdo ví ;-)

 6. Môžu sa tohoto kurzu zucastnit aj slovaci? S tvorivym pisanim velke skusenosti nemam, skor poezia sem-tam uzrie svetlo sveta. Ale o kurz by som mal zaujem.

  • Myslím, že se slovenštinou není žádný problém. Probíraná látka je všeplatná a vzájemně si rozumíme, ne?

   Kurz je vedený sice v češtině, ale na gramatiku a stylistiku se zaměřovat nebudu, takže vám případně neunikne žádná lekce. ;)

 7. Dobrý den,
  nápad považuji za velmi zdařený! Vzhledem k tomu, že psaní je mým koníčkem, byla bych v jisté jeho fázi vždy vděčná za pomocnou ruku, kterou by mi tento kurz, předpokládám, podal. Takže dvěma slovy: DO TOHO! ;-)

 8. Nikde jsem tady neviděl negatívní názor, takže je to 100% pozitívní nápad. Rád se přihlásím. Kdy to začne, ať to nepropásnu?

 9. Takovou aktivitu bych na internetu uvítal. Ale mám jednu prosbičku. Vaše stránky, jako jedny z mála, se mi nezobrazují korektně v mobilu. Šlo by s tím něco udělat? Nebaví mě při čtení stále přejíždět palcem po displeji. (Mám HTC G1, OS Android)

 10. Je to samozřejmě výborný nápad a bylo by super, kdyby to vyšlo. Byla bych nadšená, kdybych se mohla zúčastnit. Jen nevím, René, jestli nebude příliš těžké takovou věc realizovat?

 11. Nezbývá mi nic jiného než zcela souhlasit s ostatními komentáři. Vše už bylo řečeno: nápad je to skvělý, určitě bych se přihlásila. I kdyby to časem bylo placené. Sem s kurzem :-)

 12. Zajímavý a inovující nápad. Držím palce. Já sama, ač je tvůrčí psaní trochu mimo to, co dělám, zajímalo by mě, jak by kurz vypadal. I když již dle článků zde na blogu jde lehce usoudit, že to bude kurz profesionální a poučný. ;)

 13. Přidávám se k ostatním. Rozhodně je to skvělý nápad a myslím, že uchazečů bude dostatek. Já osobně bych do toho šla hned :)

 14. Kdysi mým snem, bylo stát se spisovatelem. Jsem, co jsem. Poutník co píše básně. Budu poctěna, když budu moci projít vaším kurzem. A přeji Vám energii na uskutečnění velkého snu. Budete ten, kdo tak splní sny jiných. za což Vám děkuji.

 15. I když se vašeho on-line kurzu nezúčastním,protože jsem básník,nikoliv prozaik,myšlenka zřídit takové školení se mi zdá naprosto perfektní! Už jen ta možnost pomoci neomezenému počtu lidí ve vlastní seberealizaci je nenahraditelná! Fandím vám a pravidelně vás budu sledovat!

 16. Tak do toho bych šel na 105 procent. :) V každém případě chci být u toho.

 17. Pro všema deseti!
  Čekal jsem na okamžik, kdy stránky překonají sebe samé a tohle by mohlo být ono :)

 18. No tak to si pište, Nekuda, že bych se přihlásila! I do placenýho, pokud by to nestálo víc než čtyřicetišestinu školného na literární akademii na půl roku :D

 19. Vedla jsem seminář pro učitele LŠU ,jak učit děti tvůrčímu psaní a bylo to náročné ale moc ráda jsem to vedla,obohatilo mě to – a takový kurs dá hodně i tobě,ačkliv ho sám povededš,dej se do toho,fandím ti!
  alís

 20. Podle mě je to moc dobrý nápad, rozhodně bych do toho šla. S kurzy tvůrčího psaní zatím žádnou zkušenost nemám, ale samotné tyto stránky jsou pro mě takovým malým kurzem, i když přece jen tomu něco stále chybělo. Právě to jakési uvedení do praxe, ten kurz kde byste nás přesně směroval a cíleně úkoloval. Už se na to moc těším :)

 21. To je hezký nápad. Pro mě je celý tento blog takovým on-line kurzem psaní. Buď přímo píšete o psaní, nebo píšete o něčem jiném, ale tak …. že se z toho dá leccos naučit. Odebírám vás a fandím i této aktivitě.

 22. Dobrý nápad. Pokud jej zrealizujete měla bych o kurz zájem. Jinak již vaše články mne obohacují. Děkuju za ně.

 23. Nemyslím, že je to bláznivý nápad, ale právě naopak úžasný. Jsem nadšená, a jestli se online kurz zrealizuje, chci být u toho. :-)

Komentáře nejsou povoleny.

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.