Kurzy tvůrčího psaní jsou čím dál tím více oblíbené. V malém českém rybníčku se objevilo již několik osob, které doslova žijí z výuky řemesla zvaného psaní.

Někdo říká, že se psaní nedá naučit. Údajně se člověk musí narodit již s notnou dávkou talentu. Jiný tábor křičí, že psaní je o 5 % talentu a 95 % dřiny. Já stojím někde uprostřed – jisté předpoklady jsou podle mě důležité; nicméně bez tvrdé práce nic nefunguje.

Může být tedy každý spisovatelem? Domnívám se, že na určité úrovni ano. Přece téměř všichni dokáží pobavit blízké přátele vtipnou historkou na grilovací párty nebo narozeninové oslavě. Ženy mají silný smysl pro citově hutné vylíčení manželovy nevěry. Muži naopak u piva popisují sportovní okamžiky tak, že zbytek posluchačů chvíli ani nedutá. A nezapomeňme, že téměř každé dítě dokáže vymyslet roztomilou pohádku.

A tak mám v hlavě již delší dobu bláznivý nápad – chtěl bych si na RenéNEKUDA.cz otevřít online kurz tvůrčího psaní. Z počátku by byl zdarma a časem třeba …

Když se to vezme v důsledku, mám na to vysokou školu – Literární akademii, obor tvůrčí psaní. Dokáži se prokázat jistou praxí – 2 tištěné knihy, 3 hrané divadelní hry, spousta autorských čtení a kamarádů z oboru + profesionální novinářská a přednášecí minulost. Pro mě je ale nejdůležitější vášeň, která mimo jiné produkuje tyto oblíbené internetové stránky.

Na druhou stranu mám obavu z důvěry možných uchazečů a jednoho dalšího problému – nechci zbytečně produkovat další grafomany!

Tenhle nápad je určený pro lidi, kteří skutečně milují příběhy a psaní berou opravdu vážně. Kurz by byl zaměřen na tvorbu a strukturu příběhu, postav, zápletky. Dále bychom mohli rozebírat proces psaní od příprav až po revize a odevzdání rukopisu nakladateli. Samozřejmostí by byly domácí úkoly a vzájemné hodnocení ukázek. Třeba bychom se mohli i jednou setkat osobně.

Upozornění: Do poezie fušovat zatím nechci, i když se mohu pochlubit několika oceněními z velkých recitačních festivalů (třeba i z Mezinárodního festivalu poezie ve Valašském Meziříčí)!

Celý předchozí text má jeden jediný úkol – odkryl jsem karty a žádám vás o váš názor. Líbí se vám tato myšlenka? Šli byste do toho? Jakou máte zkušenost s kurzy tvůrčího psaní?

Prosím, reagujte níže v komentářích. Třeba se díky tomu budeme intenzivěji vídat na začátku roku 2011 u nového projektu RenéNEKUDA.cz … ;) Díky!

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH