Naslouchání

Naslouchání

Dobrý spisovatel vždycky pozorně naslouchá.

Naslouchá hlasům dávno mrtvých, neboť touží po zachycení moudrosti, kterou může odhalit jen čas a příliv. Opírá se o Hemingwaye, aby mohla objevovat zvláštní tajemství slov a prozkoumávat ekonomii vět. Ulehá s Dostojevským s morálním kompasem v ruce. Chce s ním hledat pravdu jako jehla, která se na plovoucí vodě zkouší otáčet na sever.

Ona poslouchá hlasy úspěšných. Stephen King zvedá obočí, když vyndá zhruba dvacet ostrých předmětů ze své kabelky a ptá se: „Jaký z nich byste použila k zabití klauna?“ Když na služební cestě potká náhodou Viewegha, dlouho váhá, zdali s ním má sama vstoupit do výtahu (je tam totiž bez manžela).

Také naslouchá hlasům odborníků. Chodí do literárních kaváren a diskutuje s kritiky a mladými spisovateli. Knižní veletrhy a křty novinek přeplňují její diář. Vždyť jsou to úžasné příležitosti k pokládání otázek, ne? V místní knihovně jí vždy automaticky rezervují nové knihy o tvůrčím psaní. A taky nedávno přidala svůj první komentář na RenéNEKUDA.cz – „Voní to tady jako knížky a káva.“

Dále naslouchá hlasům bojujících vrstevníků. Nervózně pokyvuje hlavou nad svým známým, který sice nenapsal ani jeden kloudný řádek, nicméně neustále nadává na nedostatek kvaliních románů na českém trhu. Zároveň dokáže utěšit svého tanečního partnera z kurzu salsy, který se jí jednou svěřil s otázkou, která ho již dlouho trápí: „Jak jsem si jenom mohl myslet, že můžu být spisovatel?“ A pak taky trochu pláče, když jí někdo neznámý zkritizuje její povídku s důvěrou vystavenou na internetu.

Poslouchá hlasy potlačené i přeexponované.

Poslouchá hlasy zlomené i perfektní; jisté i ztracené; prodávající i kupující; vítězné i poražené; hlasy snílků i realistů.

A když naslouchá všem těmto hlasům, rozvíjí a zjemňuje ten nejdůležitější hlas ze všech.

Svůj vlastní.

Instinkt a pěstování vnitřního hlasu znamená totiž naučit se kouzla… ;)

Dodatek

Ještě bych vám rád ukázal jedno krátké video z přednášek TED… je o naslouchání…

Julian Treasure, odborník na zvuk, říká, že v našem stále více hlasitějším světě „ztrácíme svou možnost naslouchat“. V této krátké, udivující přednášce se s námi Treasure podělí o pět způsobů, jak znovu vyladit uši na vědomé naslouchání – ostatním lidem a světa kolem nás.

Slovosledy

Slovosledy

Můj projekt Slovosledy mapuje současné české autory a autorky, jejich pohled na psaní a hledání inspirace. Slovosledy jsou sérií rozhovorů, které budu pravidelně zveřejňovat na svých webových stránkách RenéNEKUDA.cz. Seznam zveřejněných a naplánovaných Slovosledů: Kateřina Dehningová Jan Těsnohlídek ml. Daniela

Přečíst »
20 nejlepších tipů pro psaní beletrie

20 nejlepších tipů pro psaní beletrie

Hledáte zaručený návod, jak napsat úspěšnou knihu? Opravdu si myslíte, že existuje? Není lepší podívat se na zajímavé tipy od zavedených spisovatelů a učitelů tvůrčího psaní, a pak si vše sám(a) přebrat, uspořádat a vyzkoušet na vlastním psacím stroji? Já

Přečíst »
Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?

Vaše okolí vs. vy + vaše tvorba = ?

Toto třídenní cvičení vám pomůže ztvárnit velký kus sama sebe. Je to taková malá terapie, spojení nepříjemného s užitečným. Ale funguje bezvadně! Naše okolí nás posuzuje různě. Pro někoho jsme takoví, pro druhého makoví. A protože jsme lidé, chtěli bychom

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

4 komentáře

 • “ Instinkt a pěstování vnitřního hlasu znamená naučit se kouzla“ – to je moc krásná věta a nápad dostat naslouchání do škol by měl dostat šanci. Myslím, že toto je důvod, proč chci psát – naučit se naslouchat a porozumět, nejen tomu okolo ale i tomu uvnitř mně.

  Děkuji, zase jsem díky vám pochopila o malinko víc :)

  Odpovědět
  • Díky, tak to mám velkou radost!

 • Čítal som jeden aforiznus: ,,Niektorí hovoria o tom, ako rozmýšľajú, a niektorí rozmýšľajú o tom ako hovoria.“ Myslím, že aj toto môže pomôcť…

  Odpovědět
  • Ano, líbí se mi tento aforismus. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »