Naslouchání

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, TED

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, TED

Naslouchání

Dobrý spisovatel vždycky pozorně naslouchá.

Naslouchá hlasům dávno mrtvých, neboť touží po zachycení moudrosti, kterou může odhalit jen čas a příliv. Opírá se o Hemingwaye, aby mohla objevovat zvláštní tajemství slov a prozkoumávat ekonomii vět. Ulehá s Dostojevským s morálním kompasem v ruce. Chce s ním hledat pravdu jako jehla, která se na plovoucí vodě zkouší otáčet na sever.

Ona poslouchá hlasy úspěšných. Stephen King zvedá obočí, když vyndá zhruba dvacet ostrých předmětů ze své kabelky a ptá se: “Jaký z nich byste použila k zabití klauna?” Když na služební cestě potká náhodou Viewegha, dlouho váhá, zdali s ním má sama vstoupit do výtahu (je tam totiž bez manžela).

Také naslouchá hlasům odborníků. Chodí do literárních kaváren a diskutuje s kritiky a mladými spisovateli. Knižní veletrhy a křty novinek přeplňují její diář. Vždyť jsou to úžasné příležitosti k pokládání otázek, ne? V místní knihovně jí vždy automaticky rezervují nové knihy o tvůrčím psaní. A taky nedávno přidala svůj první komentář na RenéNEKUDA.cz – “Voní to tady jako knížky a káva.”

Dále naslouchá hlasům bojujících vrstevníků. Nervózně pokyvuje hlavou nad svým známým, který sice nenapsal ani jeden kloudný řádek, nicméně neustále nadává na nedostatek kvaliních románů na českém trhu. Zároveň dokáže utěšit svého tanečního partnera z kurzu salsy, který se jí jednou svěřil s otázkou, která ho již dlouho trápí: “Jak jsem si jenom mohl myslet, že můžu být spisovatel?” A pak taky trochu pláče, když jí někdo neznámý zkritizuje její povídku s důvěrou vystavenou na internetu.

Poslouchá hlasy potlačené i přeexponované.

Poslouchá hlasy zlomené i perfektní; jisté i ztracené; prodávající i kupující; vítězné i poražené; hlasy snílků i realistů.

A když naslouchá všem těmto hlasům, rozvíjí a zjemňuje ten nejdůležitější hlas ze všech.

Svůj vlastní.

Instinkt a pěstování vnitřního hlasu znamená totiž naučit se kouzla… ;)

Dodatek

Ještě bych vám rád ukázal jedno krátké video z přednášek TED… je o naslouchání…

Julian Treasure, odborník na zvuk, říká, že v našem stále více hlasitějším světě “ztrácíme svou možnost naslouchat”. V této krátké, udivující přednášce se s námi Treasure podělí o pět způsobů, jak znovu vyladit uši na vědomé naslouchání – ostatním lidem a světa kolem nás.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

4 komentáře u „Naslouchání“

  1. Čítal som jeden aforiznus: ,,Niektorí hovoria o tom, ako rozmýšľajú, a niektorí rozmýšľajú o tom ako hovoria.” Myslím, že aj toto môže pomôcť…

    Odpovědět
  2. ” Instinkt a pěstování vnitřního hlasu znamená naučit se kouzla” – to je moc krásná věta a nápad dostat naslouchání do škol by měl dostat šanci. Myslím, že toto je důvod, proč chci psát – naučit se naslouchat a porozumět, nejen tomu okolo ale i tomu uvnitř mně.

    Děkuji, zase jsem díky vám pochopila o malinko víc :)

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.